برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

سیستم های قدرت با سطح ولتاژ 1000 kv بالاترین سطح ولتاژ بكاررفته برای انتقال قدرت توسط خطوط انتقال هوایی طویل می باشند. در این سیستم ها، ترانسپوزه نمودن هادیهای خطوط 1000 kv بواسطه مشكلات عایقی امكان پذیر نبوده و لذا این خطوط از نظر ساختاری نامتقارن می باشند. بنابراین برای تحلیل رفتار نامتقارن این خطوط برخلاف خطوط ترانسپوزه شده و متقارن نمی توان از ابزار مولفه های متقارن استفاده نمود. همچنین چون عدم تقارن ولتاژ و جریانی كه در این خطوط ایجاد می شود منشاء گرمایش ژنراتورها و ترانسفورماتورها میگردد، بنابراین یافتن راه حلهائی برای متعادل نمودن عملكرد این خطوط ضروری و لازم می باشد.

از طرفی دیگر چون عدم تعادل اینگونه خطوط طویل با حجم بسیار بالای توان میتواند بر عملكرد كل سیستم قدرت تأثیر سوء داشته باشد لذا مطالعه و بررسی آنها ضروری است.

اكثر برنامه هاو نرم افزارهای موجود برای تحلیل سیستمهای قدرت مبتنی بر فرض متقارن بودن مشخصات سه فاز خطوط و شرایط بارگذاری آنها می باشد. بنابراین علیرغم اینكه میتوانند شرایط كاری نامتقارن مانند اتصال كوتاه و پایداری گذرا را تحلیل نمایند، اما با شرط تقارن ساختاری خطوط و شبكه می باشد.

برنامه EMTP علیرغم اینكه برای تحلیل شرایط ولتاژ و جریان در خطوط نامتقارن استفاده میشود اما دارای نارسائی های زیر می باشد.

1-       مقادیر ولتاژهای داخلی ژنراتورها می باید داده شود كه ضرورتا"باید از برنامه دیگری محاسبه شوند.

2-       برای محاسبه دقیق جریان مؤلفه منفی ژنراتورها استفاده از امپدانس مؤلفه منفی آنها امكان پذیر نمیباشد.

3-       حجم بسیاری از اطلاعات ورودی و نتایج خروجی وجود خواهد داشت كه استفاده از آن را برای تحلیل شبكه های بزرگ نامناسب می سازد.

بنابراین برای شبیه سازی و تحلیل رفتار سیستم های قدرت با خطوط نامتقارن 1000 kv ، ابداع نرم افزارهای جدیدی لازم و ضروری است.

برای این منظور در شركت برق توكیو نرم افزار شبیه سازی طراحی شده است كه قادر است شرایط كاری نامتقارن ایجاد شده بواسطه خطوط نامتقارن، بارهای نامتقارن و ادوات جبران سازی را تحلیل نماید.

روش مدلسازی و حل این نرم افزار بر اساس مؤلفه های فازی است كه از روش مؤلفه های متقارن عام تر می باشد. همچنین برخلاف برنامه EMTP كه از منابع ولتاژ و جریان استفاده می نماید، این برنامه معادلات پخش بار شبكه سه فاز را بكمك روش نیوتن – رافسن حل می نماید.

این برنامه قادر است كه محاسبات شبیه سازی را برای تقریبا" تمام شبكه برق توكیو انجام دهد.

برای ارزیابی و تائید توانائی و قابلیت های نرم افزار، یك شبكه 500 kv  و 275 kv شامل 191 شین و 109 خط توسط آن شبیه سازی گردیده است. همچنین بر اساس این برنامه یك برنامه دیگری تهیه شده است كه میتواند در شبكه های پیچیده جریانهای خطا را كه توسط سناریوهای متعدد و ممكن خطا ایجاد میشوند تحلیل و بررسی نماید.

برنامه محاسبات پخش بار تحت شرایط ولتاژ و جریان نامتقارن اخیرا" برای بررسی تعدادی از مسائل رایج در شبكه مانند محاسبه و آنالیز مولفه منفی جریان ژنراتورها و خطوط و تحلیل ولتاژهای نامتقارن تولید شده بواسطه بارهای نامتعادل مانند قطارهای برقی، بكار گرفته شده است.

http://electricityman.blogfa.com/post-69.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات