اگر دقت کرده باشید یکی از مشکلات هدفونها پیچیدن سیم آنها به هم میباشد که همیشه قبل از استفاده زمانی را برای باز کردن سیمها اختصاص میدهیم. در این ایده جالب که سیمهای این هدفون به صورت زیپ طراحی شدهاند، دیگر این مشکل ایجاد نخواهد شد. دکمه هولد و ولوم این هدفون هم بر روی دسته این زیپ قرار داده شده است.

این سیستم جدید چراغ راهنمایی در ژاپن است. به این صورت که رنگها دقیقا همین رنگهای رایج (سبز و قرمز و نارنجی است) و هنگامی که حسگرها متوجه حضور عابر پیاده در پشت چراغ شوند، چراغ قرمز عمل کرده و عبور عابرین را ممکن میسازد.
خبری که منتشر شده غیر قابل باور به نظر میرسد. اما دانشمندان "دپارتمان علوم شناختی مرکز تحقیقات علوم اعصاب ATR ژاپن" موفق شده اند نخستین تصاویر را از مغز انسان استخراج کنند.
روش کار بسیار جالب بوده است ابتدا 400 تصویر سیاه و سفید مختلف در سایز 10 پیکسل در 10 پیکسل به بیننده نشان داده شده است. هر تصویر به مدت 12 ثانیه مقابل چشم بیننده قرار داشته است و در این مدت دستگاه fMRI تغییرات فعالیتی کورتکس مغز را تحت نظر میگرفته است. یک کامپیوتر مرکزی اطلاعات را دریافت میکرده و با یک نرم افزار ویژه که توسط این دپارتمان تولید شده یاد میگرفته که چگونه تغییرات فعالیتی مغز را با تصاویر نشان داده شده مرتبط کند.نتیجه فرایند این شده که وقتی حروف neuron به معنای عصب به ترتیب به فرد آزمایش شونده نشان داده شده است کامپیوتر مرکزی توانسته از روی فعالیت الکتریکی مغز کلمه neuron را استخراج کند. که تصویر آن را در بالا میبینید. این می تواند آغازی باشد برای اینکه در آینده بتوانید شبها رویاهایتان را روی یک DVD ضبط کنید. و یک گام علمی مهم در علوم شناختی محسوب می شود.

تلاش برای آموزش خواندن به ربات‌ها!

دانشمندان در تلاشند تا به روبات‌ها خواندن را آموزش دهند تا آنها بتوانند علائم جاده‌ها و مغازه ها را بخوانند و خود بتوانند زندگی كنند!

 

http://techdigestuk.typepad.com/tech_digest/QRIO.jpg.jpg

 

متخصصان بر این باورند كه ایجاد یك هوش مصنوعی باسواد باید نسبتا ساده باشد چرا كه در حال حاضر رایانه‌ها این توانایی را دارند كه كتاب‌های اسكن شده را به متن تبدیل كنند.

یك تیم روباتیك در حال حاضر در حال كار بر روی یك روبات آزمایشی موسوم به «مارج» (Marge) هستند كه با نرم‌افزار خوانش پیشرفته تشخیص نوری نویسه‌ها (OCR) سازگار بوده ‌است. این روبات تاكنون توانسته یك كلمه را بخواند.

محققان امیدوارند این فن‌آوری نوپا بتواند در عملیات و تمرین‌های نجات و هنگامی باید با توجه به علائم وارد ساختمان شود مورد استفاده قرار گیرد.

نمونه اولیه این روبات با فرهنگ لغت و برنامه تصحیح املای واژگانی تجهیز شده تا بتواند متونی را كه واضح نوشته نشده بخواند.

دكتر اینگمار پوسنر، یكی از متخصصان رباتیك‌ دانشگاه آكسفورد اظهار كرد: ماشینی كه توانایی خواندن داشته باشد یك اقدام چشم‌گیر به شمار می‌آید. اگرچه این ربات هنوز با نوشته‌ها و متون ناخوانا مشكل دارد و هنوز قادر به خواندن متون روی سطوح منحنی نیست.

http://kharazmicamp.mihanblog.com/post/562