برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

چشم شما امضای مخصوص به خودش را دارد

حرکت چشم هر فرد منحصر به فرد است. چشم هر یک از ما در حرکت و دنبال کردن محرک‌ها، از الگوی خاصی پیروی می‌کند که درست مانند امضا یا دست‌خط، قابل شناسایی است و برای اهداف امنیتی روش ساده‌ای محسوب می‌شودچشم شما امضای مخصوص به خودش را دارد چشم‌ها، گوش‌ها، اثر انگشت و ..... امروزه دیگر فقط اثر انگشت عامل شناساننده زیستی منحصر به فرد انسان‌ها نیست. به این لیست از این به بعد باید حرکت چشم‌ها را هم اضافه کرد.

به گزارش پاپ‌ساینس، محققین دریافته‌اند که نه تنها حالت چشم، بلکه حرکت چشم افراد هم منحصر به فرد است. به گفته این محققین، ‌وقتی چشم افراد حرکت یک نشانگر را روی صفحه نمایشگر تعقیب می‌کند، مجموعه‌ای از تکان‌های ناگهانی و طی مسیرها را دارد که به نحوی منحصر به فرد شکل خاصی دارد ،‌ درست مانند این که  چشم امضای مخصوص به خودش را داشته باشد. ممکن است هر بار که به جسمی نگاه می‌کنید یا نشانه‌ای را دنبال می‌کنید، حرکت چشمتان با دفعه قبل متفاوت باشد، اما درست مانند دست‌خط، حرکت چشم شما هم ویژگی‌های خاصی دارد که آن را منحصر به فرد می‌سازد و در واقع هر انسانی الگوی ویژه‌ای برای حرکات چشمی خود دارد.

محققین بر این اساس سیستم های بر اساس هوش مصنوعی  طراحی کرده‌اند که می‌تواند برای تشخیص هویت افراد از روی حرکت چشمشان به کار آید. این سیستم از یک دوربین معمولی و یک نرم‌افزار مخصوص تشکیل شده که حرکات چشم افراد را تحلیل می‌کند. سیستم اولیه بر مبنای تعقیب یک محرک خارجی کار می‌کند.

 البته پیش از این از شناسایی حرکت چشم در فناوری‌های دیگر مانند استفاده از آی‌پاد بدون دست و یا کنترل روبات از راه دور استفاده شده بود، ‌اما این اولین بار است که شناسایی الگوی حرکت چشم برای سیستم‌های امنیتی و تشخیص هویت به کار برده می‌شود. شاید برایتان جالب باشد بدانید این فناوری به مرحله فینال پنجمین مسابقه امنیت جهانی راه یافته است.

http://ali142.mihanblog.com/post/568

و یک کاربرد دیگر از هوش مصنوعی

Image به همت یك پژوهشگر ایرانی تشخیص حالت دست با استفاده از پردازش تصاویر ویدیویی برای جایگزینی موس در رایانه امكان‌پذیر شد.

مریم وفادار در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس گفت: هم اكنون ابزارهای ارتباطاتی با رایانه فقط موس و كیبورد هستند كه با استفاده از این روش جدید می‌توان موس را حذف كرد و تنها با تشخیص حالت دست فرمان‌های لازم را به كامپیوتر داد.
وی تصریح كرد: در این روش جدید تصاویر با استفاده از دوربین ضبط می‌شود و این دستگاه از تصاویر استفاده می‌كند و حركت دست را از این تصاویر استخراج می‌كند.
این پژوهشگر ایرانی افزود: دوربین با پورت یو‌اس‌بی‌ به كامپیوتر وصل می‌شود و 24 حالت مختلف دست را تشخیص می‌دهد و از این طریق می‌تواند وضعیت نشانگر را در صفحه مانتیور مشخص كند.

Image

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8806300380

 

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات