برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

دستاوردهای NYPA در زمینه كاربردهای ادوات FACTS

درشبكه قدرت شهر نیویورك جهت كنترل توان عبوری از بخشی از شبكه، از یك سیستم الكترونیك قدرت با سرعت عملكرد زیاد استفاده شده است. سیستم مذكور كه در آن ازجدیدترین فن‌آوری موجود در زمینه ادوات FACTS (سیستم‌های انتقال AC انعطاف‌پذیر Flcxible AC Transmission Systems) استفاده شده است در پست Power Authoritys Marcy واقع در نیویورك نصب شده است. این سیستم این توانایی را ایجاد می‌كند كه توان بیشتری از خطوط انتقالی كه بخشهای شمالی ایالت نیویورك را به شهر نیویورك متصل می‌كنند عبور كند. این امر سبب بالا رفتن قابلیت اطمینان و بهره‌وری شبكه برق‌رسانی نیویورك شده و نیاز به احداث خطوط انتقال جدید را كاهش می‌دهد.
Mary Donohue مدیر شركت برق نیویورك در سخنرانی خود در بین جمعی از مدیران صنعت‌برق، از بهره‌برداری از جبران‌ساز استاتیك تبدیلی CSC)) شركت NYPA كه پیشرفته‌ترین سیستم كنترل توان انتقالی دنیا محسوب می‌شود،‌خبر دارد. اظهارات وی، این بهره‌برداری از 21 ژوئن 2001 شروع شده است. بنا به گفته Donohue تصمیم استفاده از این سیستم، در راستای پاسخگویی به بار رو به رشد شهر نیویورك اتخاذ شده است. او همچنین می‌گوید: استفاده از این سیستم در پست Marcy باعث بالارفتن قابلیت اطمینان سیستم انتقال ایالت و كاهش قیمت برق ارایه شده به مشتركان شده است.
توان الكتریكی ترانسفورماتورهای واقع در پست Marcy از خطوط kv765 كه از كانادا می‌آیند تامین شده و از این پست از طریق دو خط kv345 به نیویورك منتقل می‌شود. یكی از این خطوط از منطقه Albany می‌گذرد و بیشتر اوقات، بارگذاری آن به مقدار ماكزیمم مجاز نزدیك است در حالی كه خط دوم كه از كوههای Catskill می‌گذرد،‌بار كمتری برمی‌دارد.
CSC مورد استفاده در پست Marcy با صرف هزینه‌ای معادل 48 میلیون دلار و با تلاش مشترك شركت‌های EPRI, NYPA, Siemens و 32 شركت T&D انتقال در ایالات متحده، كانادا و نیوزیلند و توسط شركت Siemense T&D Power ساخته شده است.
سیستم CSC مزبور از دواینورتر تریستوری با تریستورهای GTO تشكیل می‌شود. هر یك از این نوع اینورترهای
(static synchronous compensators) STATCOM قابلیت اتصال سری یا موازی به یكی از خطوط kv345 را دارا هستند. STATCOMهای مذكور توانایی كنترل MVAR 200-100± را دارا هستند.
Joseph L.Seymor سخنگو و مدیر اجرایی شركت NYPA می‌گوید: بهره‌گیری از الكترونیك سریع نیمه هادیها بجای كنترلهای الكترومكانیكی قدیمی در CSC و دیگر ادوات FACTS كارایی این تجهیزات را به جایی رسانده است كه انتظار می‌رود روزی ادوات FACTS چگونگی انتقال انرژی الكتریكی به محل مشتركین را با انقلابی مواجه كند. وی می‌افزاید: این فن‌آوری توانایی ما را در دریافت انرژی در محل مورد نیازمان از محل تولیدآن به شدت افزایش داده است.

اثبات كارایی سیستم نصب شده
شركت NYPA اعلام كرده است كه نصب اولین فاز CSC، پایداری ولتاژ را تا حد قابل ملاحظه‌ای افزایش داده و قابلیت انتقال توان خط پربار بین Utica و Albany را 60 مگاوات و توان قابل استفاده در كل ایالت را 114 مگاوات افزایش داده است. مسلماً با بهره‌برداری كامل از سیستم مذكور، اثر آن افزایش نیز خواهد یافت. تا پایان تابستان آینده برخی استراتژی‌های كنترلی به CSC نصب شده، افزوده خواهدشد. طبق اظهارات Abdel- Aty Edris مدیر فن‌آوری FACTS موسسه EPRI، سیستم CSC نصب شده می‌تواند روی دو یا چند خط همانند یك سیستم UPFC مشابه ترانس‌های Phase Shifling جهت تقسیم بازبین چند خط عمل كند. پس از تكمیل طرح CSC مزبور، انتظار می‌رود توان قابل انتقال خط Utica – Albany به مقدار MW120 و كل توان قابل انتقال در سرتاسر ایالت، MW240 افزایش یابد.
Robert B. schainker مدیر بخش خطوط انتقال و پستهای EPRI در مراسم تقدیر از NYPA گفته است: NYPA هم‌اكنون بنیانگذار یكی از فن‌آوری‌های ادوات FACTS در دنیا شده است. با حصول توانایی جابجایی توان انتقالی ازخطی به خط دیگر در مدت زمان چند میلی‌ثانیه به سادگی می‌توان بار خطوط دارای اضافه بار و بار خطوط پربار گلوگاهی را با بار خطوط كم‌بارتر جابجا كرد.

حداكثرسازی ظرفیت شبكه موجود
قاعده‌زدایی در بازار فروش انرژی الكتریكی سبب شده است كه تمایل به سرمایه‌گذاری برای افزایش ظرفیت شبكه انتقال، از بین برود. طبق برآوردهای انجام شده، افزایش ظرفیت انتقال سیستم قدرت ایالات متحده در دهه آتی اندكی بیش از 4% خواهد بود در صورتی كه این افزایش در ظرفیت تولید نصب شده به 20% خواهد رسید. در بسیاری از مناطق، بعلت مخالفت عموم، احداث شبكه انتقال مشكل‌تر از نصب تجهزات تولید است. در نتیجه استفاده از ادوات FACTS مانند CSC ها میتوان ظرفیت مفید سیستم‌های انتقال موجود را افزایش داده و به این ترتیب بر قابلیت‌های شبكه افزود. این امر می‌تواند در برقراری تعادل میان رشد تقاضا و ظرفیت شبكه انتقال موجود بسیار تاثیرگذار باشد.

منبع: مجله EPRI
آدس: http://www.epri.com


ساخت خازن فشار قوی خشك توسط ABB

ABB به تازگی یك خازن فشار قوی كوچكتر، تمیز و دارای ایمنی بالاتر را ساخته است.این محصول در پروژه‌های جدید DC شركت ABB مانند روشنایی Hvdc، كه یك تكنولوژی تازه برای انتقال برق در مقیاس كوچك است و برق SVC كه سیستمی برای افزایش كیفیت برق است،‌كاربرد دارد.
این خازن فاقد هر نوع مایعی است و به همین دلیل مضرات مربوط به خیس بودن خازن در تكنولوژی‌های قدیمی همچون خطر نشتی و گسترش آتش از بین می‌رود. همچنین سازگاری این وسیله با روش‌های تشخیص سیكل عمر (LCA)، مورد آزمایش قرار گرفته است. از این جهت خازن خشك نتیجه‌ای عالی بدست داده است. همچنین این خازن جدید به مراتب كوچكتر و سبكتر ازخازن‌های موجود است. این خازن به فضای كمتر از 25% فضایی كه برای خازن‌های موجود لازم است، نیاز دارد. همچنین نصب آن آسانتر است.
طراحی و تولید خازنهایی با سطح ولتاژ تا صدها هزار ولت بدین وسیله،‌تسیهل شده است. همه اینها بر هزینه كلی سیستم‌های انتقال و توزیع تاثیر دارند.
خازن‌های قدرت، نقش مهمی را در سیستم‌های انتقال بازی می‌كنند. این تجهیزات راندمان شبكه‌های برق را بالا می‌برند. خازنهای AC برای تولید توان راكتیو كه برای كار تجهیزاتی چون موتورهای الكتریكی مورد نیاز است، در سطح وسیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از خازنهای DC نیز عموماً در ذخیره‌سازی انرژی استفاده می‌شود.

منبع: شركت ABB
آدرس: http://www.abb.comاستفاده از باتریهای سولفور- سدیم (NAS) با چگالی انرژی بالا برای ذخیره‌سازی انرژی الكتریكی

هم‌اكنون كارشناسان در آزمایشگاه تحقیقاتی برق آمریكا (AEP) در ایالت اوهایو در حال آزمایش بر روی یك باتری جدید ساكن هستند كه قابلیت انباشت مقدار زیادی انرژی الكتریكی جهت استفاده در زمان‌های اوج مصرف و كاربردهای كیفیت توان (Power Quality Applications) را دارا است. این فن‌آوری می‌تواند كمبودهای تولید و محدودیت‌های انتقال را كه موجب خاموشی و سایر نارسایی‌های برقی می‌شود، تامین كند.
شركت برق توكیو (TEPCO) و شركت NGK ساخت باتری با چگالی بالای سولفور – سدیم (NAS) را طی دهه 1980 به نتیجه رساندند. بعنوان بخشی از این فعالیت بیش از 20 نمونه نمایشی از باتریهای مذكور از جمله دو واحد 6 مگاواتی در نیروگاههای (TEPCO) در ژاپن نصب شده‌اند. هر یك از این واحدها می‌توانند تا 48 مگاوات ساعت انرژی ذخیره شده برای كاربردهای متوازن‌سازی بار روزانه فراهم كنند كه نیاز به تولید برق لازم در ساعات اوج مصرف را كاهش می دهد.
بعنوان بخشی از همكاریهای مشترك TEPCO و NGK برای معرفی فن‌آوری NAS در آمریكا، مركز تحقیقات (AEP) یك باتری فشرده 5/12 كیلوواتی را در مركز فن آوری دولان (Dolan Technology Center) آزمایش می‌كند. این آزمایش اولین كاربرد باتری ساكن در آمریكا با استفاده از فن‌آوری باتری سولفور- سدیم خواهد بود.
ذخیره‌سازی انبوه و اقتصادی انرژی همواره به عنوان حلقه مفقوده حداكثر سازی بازده سیستم قدرت تلقی شده است. به نظر مدیر شركت دولان، فن‌آوری باتری‌های NAS می‌تواند این حلقه مفقوده باشد. هزینه و سازگاری سیستم از عوامل اصلی ارزیابی این سیستم ها به شمار می‌روند در واقع باتری ابزار جدیدی است كه برای حل مشكلات تحویل انرژی در آینده به كار گرفته می شود.
باید توجه داشت كه ذخیره‌سازی انرژی الكتریكی فكر جدیدی نیست وقبلاً نیز با استفاده از فن‌آوری‌های دیگری چون چرخ طیار (Fly Wheels)، خازن‌ها، باتری‌های اسید و سرب، هوای فشرده و ذخیره‌سازی انرژی مغناطیسی فوق هادی (Super Conductivity Magnetic Energy Storage) انجام شده است.
آنچه كه فن‌آوری باتری NAS را متمایز می‌كند، چگالی انرژی زیاد، كارایی بالاو طول عمر زیاد آن است. به نحوی كه چگالی انرژی باتری‌های NAS سه برابر باتری‌های اسید و سرب معمولی است.
باتری می‌تواند در 8 ساعت شارژ شده و انرژی الكتریكی ذخیره شده را در همان مدت پس داده و در صورت ثابت نگه داشتن دما در حدود 600 درجه فارنهایت، بطور نامحدود ذخیره كند.
باتری‌های سولفور – سدیم نیاز به زیرساخت‌های لازم برای تولید، توزیع و انتقال جهت برآورده ساختن تقاضای انرژی در زمان‌های اوج مصرف را كاهش می‌دهند. باتری‌های مذكور می‌توانند برای تحویل برق به مناطقی كه قبلاً‌به علت محدودیت‌های انتقال و توزیع دارای كمبودهایی بوده‌اند بكار برده شده و نیز به عنوان منبعی آماده برای حفاظت در قبال اختلالات برق عمل كنند.
باتری NAS در ژاپن برای كاربردهای متوازن سازی بار (Load Leveling) و نیز بعنوان یك منبع توان اضطراری و یا بعنوان واسطه (Suffer) برای خروجی ناپایدار منابع انرژی طبیعی از قبیل باد و انرژی خورشیدی مورد آزمایش قرار گرفته‌اند.
استفاده از باتری‌های NAS تثبیت تقاضای برق را كه دارای نوسانات قابل ملاحظه‌ای بین ساعات روز و شب است ممكن می‌سازد كه یكی از نتایج آن كاهش هزینه برق مشتریان خواهد بود.
با شارژ كردن باتری در طول ساعات غیر اوج مصرف و استفاده از برق ذخیره شده در مواقع اوج مصرف، تولید‌كننده انرژی خواهد توانست تولید خود را به نحوی كاراتر به انجام برساند. این فرآیند برای یك مشتری (مصرف‌كننده) هنگامی اقتصادی خواهد بود كه بین هزینه برق در ساعات اوج و غیر اوج مصرف تفاوت زیادی وجود داشته باشدو یا باعث كاهش قله دیماند (تقاضا) شده و یا كنتورهای دوتعرفه‌ای نصب شده باشد.
اگر نتایج آزمایشات بر باتری NAS موفقیت‌آمیز باشد ANS بعداً در یكی دیگر از جایگاههای خود برای اصلاح قله بار (پیك سایی) و نیز كاربردهای اضطراری از این باتری استفاده خواهد كرد. در واقع هدف آن است كه باتری‌های NAS بصورت تجاری طی 2 تا 3 سال آینده در آمریكا عرضه شوند.

منبع: Electric Light & Power – May, 2001
آدرس: http://elp.pennnet.com


سیستم پشتیبان برای برنامه‌ریزی شبكه‌های توزیع

شركت برق chugoku ژاپن یك سیستم پشتیبانی برای برنامه‌ریزی شبكه‌های توزیع ابداع كرده است كه بسادگی می‌تواند ساختار بهینه شبكه توزیع (مسیر عبور جریان برق) را محاسبه كند كه در نتیجه هزینه‌ها را كاهش داده و كارایی و راندمان بهره‌برداری شبكه را افزایش می‌دهد.
آزمایشهای ارزیابی‌كننده این سیستم بطور مستمر در دو دفتر فروش برق انجام گرفته و تاكنون نتایج خوبی را نشان داده‌اند. در شروع سال مالی 2000 بكارگیری این سیستم در سایر دفاتر فروش در دست برنامه قرار گرفته است.

تاریخچه ابداع سیستم
خطوط شبكه‌های توزیع دارای تعداد زیادی كلید هستند بگونه‌ای كه یك شبكه توزیع از تعداد زیادی از این كلید‌ها تشكیل شده است كه یا در حالت ON و یا OFF هستند. هر حالت از تركیب ON یا OFF این كلیدها یك ساختار معین و مشخصی را برای شبكه بطور متناظر ایجاد می‌كند.
یك شبكه توزیع دارای تعداد بسیار زیادی از تركیبات ممكن كلیدها بصورت OFF/ON است. برای بهره برداری یك شبكه توزیع بصورت بهینه لازم است كه تركیبهایی از كلیدها را انتخاب كرد كه ساختارهای متناظر با آنها دارای حداقل تلفات توان بوده و ضریب بهره‌گیری از ظرفیت (جریان) خطوط توزیع مختلف با هم مساوی باشد.
محاسبه و مقایسه تلفات توان شبكه و همچنین نسبت و درصد اشغال ظرفیت (ضریب بهره‌گیری) تجهیزات شبكه برای تعداد بسیار زیادی از تركیبات كلیدها، كاری فوق‌العاده پیچیده و زمانبر است.
در شرایط حاضر برنامه‌ریزی بهره‌برداری از شبكه‌های توزیع بر اساس تاكید بر معیار یكنواخت و یكسان كردن نسبت و درصد اشغال جریان خطوط انجام می‌گیرد. در حالی كه تلفات توان الزاماً حداقل نمی‌شود. به همین دلیل از سپتامبر 1998 مركز تحقیقات فنی این شركت دست‌اندركار تهیه یك سیستم پشتیبانی برای برنامه‌ریزی شبكه‌های توزیع شد. این سیستم قادر است به طرزی موثر از بین تعداد بسیار زیادی از تركیبات كلیدها و ساختارهای متناظر با آنها، تركیب و ساختار مناسب را پیدا و انتخاب كند.

نمایی از سیستم
این سیستم پشتیبانی كننده با استفاده از یك PC و بر اساس اطلاعات بار و تجهیزات شبكه قادر است كه مناسبترین ساختار شبكه را به نحوی محاسبه كند كه تلفات شبكه حداقل شده و در عین حال نسبت و درصد اشغال ظرفیت (ضریب بهره‌گیری) تجهیزات شبكه یكنواخت شود.
این سیستم برای محاسبه و تعیین مناسبت‌ترین تركیب كلیدها و نتیجتاً ساختار شبكه از الگوریتم ژنتیك استفاده می‌كند، الگوریتمی كه در سالهای اخیر توجه زیادی را بخود جلب كرده است.
بكارگیری این سیستم پشتیبانی كننده برنامه‌ریزی دارای مزایای زیر برای شبكه‌های توزیع است:
• كاهش تلفات اهمی شبكه: از طریق كاهش جریانها در برخی خطوط، در یك شبكه نمونه تخمین زده شده است كه با انتخاب ساختار مناسب و بهینه حدوداً می‌توان تلفات شبكه را به میزان 5 درصد كاهش داد.
• كاهش هزینه تلفات: از طریق افزایش نسبت و درصد اشغال ظرفیت و نتیجتاً افزایش ضریب بهره‌وری تجهیزات موجود. لذا هزینه سرمایه‌گذاری برای نصب تجهیزات جدید همراه با افزایش بار چنان افزایش نمی‌یابد.
• بهبود بهره‌برداری روزانه: چون نتایج محاسبات را می‌توان بصورت فایلهای صفحه گسترده استخراج كرد لذا با استفاده از PC می‌توان اطلاعات خروجی را براحتی ویراستاری كرد و بعلاوه امر چاپ و ارسال نمودارهای شبكه و نیز اطلاعات وابسته به بار آسانتر می‌شود.
• برای ارزیابی و آزمایش توانایی این سیستم قرار است كه آنرا در دفاتر فروش برق Okayama و Hiroshima – Higashi نصب كنند و بر اساس نتایج این نصب آزمایشی قرار است بتدریج در سایر دفاتر فروش نیز نصب شده و توسعه یابند.طرح این صفحه کلید Concept ایرگونومیک که به صورت منحنی است، از ماه ها پیش تحت بررسی است. ولی همچنان جزو Gadget های جذاب است. به وسیله این کیبورد می توانید راحت تر تایپ کنید. این صفحه کلید توسط Goran Bobinac که یک مهندس معماری است طراحی شده است. تفاوتی که این صفحه کلید با سایر Ergonomic Keyboard ها دارد این است که قسمت عددی صفحه کلید می تواند جدا شده و در وسط حروف یا در انتهای آن قرار گیرد. به این ترتیب افراد راست دست و چپ دست نیز می توانند به راحتی با اعداد کار کنند.

Erronomic بودن صفحه کلید به همراه قابلیت جدا شدن قطعات آن به این معنی است که شما می توانید صفحه کلید خود را به راحتی توسط کیف دستی خود حمل کنید. البته این کیبورد فعلا فقط Concept است و مشخص نیست که چه زمانی به مرحله اجرا و تولید برسد.
منبع: شركت Chugoku
آدرس:
http://www.energia.co.jp

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic