برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


اندازه گرفتن با فشارسنجهای سنتی جیوه ای یا عقربه ای هرچند ممکن است دقیق باشد اما معمولا کسانی که جزو کادر پزشکی نیستند نمی توانند با این وسیله ها فشار بیماران را دقیق اندازه گیری کنند، بنابراین فشارهای دیجیتال به بازار آمدند. اما این فشارسنجها به دلیل نیاز به  تامین باتری یا شارژ هیچگاه نتوانسته اند رنگ مناطق دور افتاده و یا محروم را به خود ببینند. ‏ 
‏ اکنون شرکت اومرون (تولید کننده تجیهزات پزشکی) اعلام کرده است که نمونه بسیار ساده و سبکی از فشارسنج های دیجیتال را ساخته است و آن را در مناطق دور افتاده زامبیا و اوگاندا تست کرده است. بنا به این گزارش، 94% افراد بومی که به مدت 15 دقیقه تحت آموزش قرار گرفتند توانستند فشار صحیح را با این دستگاه اندازه بگیرند. ‏ ‏ 
این دستگاه در عین حال باتریهایی برای مواقعی که نور آفتاب کافی نیست دارد. کنترل فشار خون در پایش و تشخیص بسیاری بیماریها نقش اساسی دارد، بویژه در مادران باردار که فشارخون بالا می تواند یکی از نشانه های پره اکلامپسی (وضعیتی خطرناک در حاملگی) باشد. بنابراین امید می رود در دسترس بودن چنین تجهیزاتی به کاهش موارد مرگ و میر مرتبط با بارداری نیز کمک کند. ‏ 
 
بلندترین زنگ ساعت

فکر می کنید قدرت بلند ترین زنگ ساعت دنیا چند دسی بل است؟ 90 دسی بل! صدایی که احتمالا همسایه شما را هم صبح ها به سقف اتاق اش میچسباند.  

سازنده اش ادعا میکند که این بلند ترین صدا را در میان ساعت های زنگ دار دارا است. کاربردش برای افرادی است که دارای اختلالات شنوایی هستند و یا کسانی که عمیقا در خواب فرو می روند و ساعت های کوکی معمولی نمی تواند آنها را از خواب بیدار کند.  

سیستم به گونه ای است که پس از زنگ، یک سیگنال به صورت وایرلس به پد ویبراتور آن ارسال کرده و صفحه آن شروع به لرزش می کند تا اگر احیانا با زنگ هم بیدار نشدید، با لرزش بالش از خواب بیدار شوید. می توانید صفحه را زیر بالش خود بگذارید تا بالاخره با زنگ و یا لرزش پد از خواب بیدار شوید. 

این ساعت با یک آداپتور و یا یک باتری داخلی قابل شارژ کار می کند. از محصولات TLC 200  است و با قیمت 56$ به فروش می رسد. 

تصورش را بکنید داشتن این ساعت چه دردسر بزرگی برای دیگران ایجاد میکند و دیری نمی گذرد که همگی به درد هم گرفتار می شوند.

 


داشتن پول و اسکناس خوب است اما شمردنش کاری کسل  کننده محسوب می شود. بعضی ها هم در شغلشان مجبوراند دایما پول بشمارند. همیشه هم دستگاه پول شمار در دسترس نیست. اینجا یک ایده خوب داریم که اگر عملی شود کار را برای چنین افرادی راحت میکند.  

 

یک طراح این گجت پول شمار را طراحی کرده تا وسیله ای سبک و کم حجم داشته باشیم که به راحتی حمل میشود و در عین حال در شمارش اسکناس دقیق است. 

این پول شمار سبک، همانند یک حلقه است که شصت دست در آن جای می گیرد. کافی است دسته پول را در تماس با این پول شمار همانند برگه های یک کتاب سریعا ورق بزنید. 

این دستگاه کوچک با استفاده از یک اسکنر مادون قرمز اسکناس ها را شمارش کرده و تعداد آنها را بر روی نمایشگر LED خود نشان می دهد. 

البته نباید به کاربرد چنین گجتی تنها برای شمردن پول فکر کرد. از این وسیله می توان برای شمردن برگه های کاغذ فتوکپی شده استفاده کرد تا مجبور نباشید وقت زیادی برای شمردن کاغذها بگذارید. این برگه شمار انگشتی فعلا به صورت یک طرح ارائه شده. اما امیدواریم در اینده چنین چیزی را در بازار ببینیم. 


 

 


نمایشگر بیسیم مرحله بعدی برای حذف سیم از میز کار است. امروز یک قدم به این هدف نزدیک تر شدیم. کار شرکت WiGig تولید ابزارهای بی سیم پرسرعت است. امروز این شرکت با VESA که یک اتحادیه بین الملی تعریف استاندارهای ویدیویی است توافقنامه ای امضا کردند تا بتوانند پورت های انتقال تصاویر و به خصوص DisplayPort را بی سیم کنند. ‏ 
‏ 
این شرکت ها قصد دارد استاندارد جدیدی تعریف کنند تا بتوانند کامپیوترها و موبایل ها را به صورت بی سیم به مانیتور، پروژکتورها و تلویزیون های HD متصل کنند. قرار است استاندارد جدید کیفیتی معادل ارتباط های سیم دار فعلی برای کاربران ارایه کند. ضمن اینکه این احتمال وجود دارد که علاوه بر تولید نمایشگرهایی با امکان جدید، کیت هایی هم ساخته شود که بتوانید آن را به مانیتور فعلی و کامپیوتر متصل کنید تا ارتباط آنها هم بی سیم بشوند. ‏ ‏ 
ارتباط های بیسیم جهت انتقال تصاویر اچ دی نیاز به پهنای باند بالایی دارد. خوشبختانه شرکت WiGig به خوبی فناوری های لازم برای این کار را در اختیار دارد. این شرکت همین الان هم شبکه های چندگیگابیتی برای انتقال اطلاعات را روی باند ۶۰ گیگاهرتز تولید کرده است. بنابراین می توانیم به آینده این توافق و داشتن نمایشگرهایی که تنها یک کابل برق دارند در اینده نزدیک امیدوار باشیم. هر چند هنوز برنامه زمان بندی مشخصی اعلام نشده است. ‏ 
‏ 
به نظر شما کی از دست سیم آخر یعنی برق راحت می شویم؟ ‏ 

 

 


شرکت Canesta که یک پیشرو در فناوری های لمسی و حسگرهای سه بعدی است، اعلام کرده به مایکروسافت واگذار شده. این یک حرکت مهم است که اثرات ان را طی چند ماه و چند سال آینده خواهیم دید. استیو بالمر مدیرعامل مایکروسافت مدتی پیش گفته بود که ویندوز بعدی یکی از چالش برانگیز ترین سیستم عامل ها خواهد بود. تحلیل گران متفاوت سخنان اقای بالمر را به معنی تغییرات عمده و بنیادی در این سیستم عامل تلقی کردند. حالا با خرید این شرکت توسط مایکروسافت ماجرا مشخص تر شده است. 

تخصص شرکت کانستا در حسگرهای سه بعدی است. اگر فیلم گزارش اقلیت را دیده باشید بهتر متوجه می شوید که در مورد چه چیزی صحبت می کنیم. این شرکت ۴۴ طرح ثبت شده برای ایجاد رابط های کاربری سه بعدی دارد و به نظر میرسد مایکروسافت با خرید این شرکت قصد دارد بسیار فراتر از فناوری های لمسی فعلی حرکت کند و احتمالا ایده ها و فناوری های جدیدی را در سیستم عامل بعدی و محصولات اینده این شرکت خواهیم دید. 

شرکت کانستا فناوری هایی دارد که همین الان می تواند در برخی محصولات مایکروسافت مانند کینکت به کار رود. استیو بالمر در مصاحبه ای natural user interface را اینده کار با کامپیوترها نامید. در استفاده از رابط کاربری طبیعی دیگر نیاز نیست که از ابزار واسط جهت ارتباط با کامپیوتر استفاده کنید و حرکات دست و بدن در فضا جایگزین آن میشود. یک مثال از این پیشرفت حذف موس است. شاید برای کار با سیستم عامل بعدی ویندوز دیگر نیازی به موس نداشته باشید.  
ایده کنترل سیستم عامل و نرم افزارها با حرکات دست و بدن در فضا بسیار هیجان انگیز به نظر میرسد. بنابراین با اشتیاق منتظر میمانیم تا اخبار جدیدی از آن بشنویم.  

 

 

کیبرد بیسیم و خورشیدی لاجیتک شما را از باطری بی نیاز می کند


داشتن یک کیبرد بیسیم فواید زیادی دارد اما دردسر همیشگی آنها تمام شدن باطری و نیاز به تعویض انها است. همین مشکل باعث شده خیلی ها مثل من از این کیبردها استفاده نکنند. این کیبرد که  K750 نام دارد اولین کیبرد خورشیدی  Logitech است و امده تا ما را از دست باطری عوض کردن راحت کند. 

برای شارژ این کیبرد نیاز نیست توی افتاب با کامپیوتر کار کنید. K750 می تواند با استفاده از نور داخل محیط خانه هم خودش را شارژ کند و ضمنا در تاریکی مطلق تا سه ماه بدون نور با انرژی ذخیره شده کار می کند. 

طراحی باریک و زیبای کیبرد، کار را راحت می کند. برای انتقال اطلاعات از وایرلس 2.4 GHz استفاده می شود و ضمنا اطلاعات در مسیر انتقال رمزنگاری هم می شود تا قابل سرقت نباشند. رسیور این کیبرد کاملا کوچک طراحی شده تا بتوان از ان برای لپ تاپ ها هم استفاده کرد و نیازی به جدا کردن اش نباشد. به همراه K750 یک نرم افزار مخصوص هم ارایه می شود که به شما میگوید نور محیط از نظر قدرت شارژ برای کیبورد چه وضعیتی دارد. 
این کیبرد باقیمت ۸۰ دلار از همین ماه به بازار ارایه میشود.   
 

روی دیواری در شهر نیویورک یک فلش مموری قرار دارد. به نظر شما چرا چنین چیزی روی دیوار است؟ این بخشی از یک پروژه هنری به نام Dead drops است که می خواهد از این طریق بین مردم اشتراک فایل به راه بیاندازد. کافی است مانند عکس پایین لپ تاپ تان را به ان بزنید تا فایل های روی حافظه را ببینید و هر کدام که خواستید را بردارید.  


اگر هم دلتان خواست می توانید چند فایل روی این فلش مموری کپی کنید تا دیگران ان را بردارند. درست مانند روش های به اشتراک گذاری فایل در اینترنت. همه چیز کاملا ازاد است. این ایده جالب سبب شده حس کنجکاوی افراد زیادی برای سر در آوردن از محتوای این حافظه برانگیخته شود و لپ تاپ شان را به ان وصل کنند.  

البته برای وصل کردن کامپیوتر به چنین حافظه ای باید مراقبت ویروس ها و دیگر بدافزارها هم بود. اما اگر شما روی دیواری در خیابان چنین چیزی ببینید واقعا دلتان نمی خواهد از درونش سر در بیاوردید؟ 

توی یک خوابگاه دانشجویی هم این اتفاق افتاده

 

 

نزاع انسان و روبات و قوانین آسیموف


اگر آقای آسیموف آزمایشی را که در آزمایشگاه روبوتیک اسلوانیا در حال انجام است می دید، بدون شک وحشت زده می شد! در اینجا ربات قدرتمندی داریم که بارها و بارها به دست انسان ضربه وارد می کند. ضربه هایی ملایم و بدون درد تا ضرباتی با دردی تحمل ناپذیر محصول فعالیت این ربات هستند. به نظر می رسد که قانون اول روبوتیک آقای آسیموف کاملا زیر سوال رفته است: «یک ربات نمی تواند هیچ آسیبی به یک انسان برساند» 

Borut Povše از دانشگاه Ljubljana طی یک طرح تحقیقاتی ۶ نفر از هم دانشکده ای هایش را متقاعد کرد تا دست شان را در اختیار یک ربات صنعتی قدرتمند قرار دهند، تا با اندازه گیری ضربات آن،آستانه درد برخوردهای انسان - ربات را اندازه گیری کند .  او دلیل این آزمایشات را تجربی کردن قوانین آسیموف می داند، تا صنعت رباتیک در آینده هم بتواند به این قوانین پای بند بماند . 

او می گوید:«حتی ربات هایی که طبق قوانین آسیموف تولید می شوند، ممکن است به طور اتفاقی با انسان برخورد داشته باشند. ما می خواهیم مطمئن شویم که درصورت وقوع تصادم، این برخورد بیش از حد قوی نباشد. ما می خواهیم در اولین مرحله محدودیت های سرعت و بازه حرکتی مناسبی برای ربات ها تعریف کنیم و همچنین شکل و اندازه ابزارهای کاری آنها را به گونه ای تعیین کنیم که بدون خطر بتوانند با انسان در تعامل باشند و کار کنند» 

آنها برای آزمایش های شان از یک ربات کوچک خط تولید استفاده می کنند که توسط شرکت اپسون ساخته شده و در کارخانه ها برای سر هم کردن قطعات وسایل الکتریکی و الکترونیکی مانند قهوه جوش به کار می رود. آنها این بازوی رباتی را به گونه ای برنامه ریزی کرده اند که محل قرار گیری دست داوطلب را پیدا کرده و به بازوی او ضربه بزند. هر یک از داوطلبان توسط بازوی رباتی که به دو ابزار با نوک گرد و نوک تقریبا تیز مجهز شده، ۱۸ ضربه را نوش جان می کند. 

آنگاه از داوطلبان خواسته می شود که ضربات هر یک از سرهای ربات را در یکی از این دسته ها طبقه بندی کنند: بدون درد، ملایم، متوسط، مهیب و تحمل ناپذیر. البته Povše که خودش اول از همه ربات را آزمایش کرده می گوید ضربات معمولا از ملایم تا متوسط هستند. آنها همچنین برای تست ضربات بسیار شدید از یک دست مصنوعی هم استفاده کرده اند. 

در نهایت ایده اصلی این است که یک ربات هنگامی که حضور یک انسان را احساس می کند باید سرعت و دامنه حرکتی اش را به قدری کاهش دهد که در صورت تصادم آسبیی به اشخاص وارد نگردد.

 

هدایت خودکار اتومبیل

 

به نظر می رسد جهت یابی و هدایت اتومبیل در طول مسیر برای هر یك از ما امری عادی و بدیهی باشد.

شاید تشخیص اتومبیل ها، افراد پیاده، درختان و تیرهای چراغ برق به صورت آنی و بدون نیاز به تفكر زیاد انجام شود، ولی در حقیقت تفسیر محیط اطراف به صورت بصری و با سرعتی كه ما انجام می دهیم، كاری بس بزرگ و حیرت انگیز است كه نیاز به محاسباتی بزرگ و عظیم دارد.این یكی از مسائلی است كه كار را برای كامپیوتری كه می خواهد عملكرد مغز انسان در تشخیص بصری اشیا را شبیه سازی كند، بسیار مشكل می سازد.اكنون محققان دانشگاه Yale براساس سیستم بصری انسان، سوپر كامپیوتری طراحی كرده اند كه عملكرد بسیار سریع تر، دقیق تر و كارآمدتری نسبت به نمونه های قبلی دارد.Dubbed Nev Flow نام سوپر كامپیوتری است كه از سیستم بصری پستانداران الهام گرفته شده است كه با تقلید از شبكه ای عصبی پستانداران دنیای اطراف خود را بسرعت تفسیر می كند.نتایج اولین آزمایش این سیستم ۱۵ سپتامبر در كارگاه HPEC در شهر بوستون به نمایش گذاشته شد.به منظور اداره و اجرای شبكه های بزرگ عصبی در كاربردهای بصری تركیبی این سیستم از الگوریتم های پیچیده بصری كه توسط یان لی كان از دانشگاه نیویورك طراحی شده استفاده می كند.یكی از ایده های طراحان این سیستم، خلق كامپیوتری است تا به اتومبیل ها اجازه دهد خودشان بدون نیاز به انسان رانندگی را به عهده داشته باشند.برای تشخیص اشیای مختلفی كه در جاده با آنها برخورد می كنیم (مانند ماشین های دیگر، افراد و چراغ راهنما) Neu Flow باید ده ها تصویر چند مگاپیكسلی را در آن واحد پردازش كند.این سیستم از كارایی بسیار بالایی برخوردار است؛ به گونه ای كه برای انجام بیش از ۱۰۰ میلیارد عمل در هر ثانیه، تنها نیاز به چند وات توان دارد. كامپیوترهای مدل بالا و پیشرفته با چندین پردازشگر گرافیكی بیش از ۳۰۰وات توان مصرف می كنند.طراحان، این سوپر كامپیوتر را روی یك چیپ جاسازی كرده اند كه آن را بسیار كوچك تر از كامپیوترهایی با مقیاس كامل می سازد؛ در حالی كه قدرتمندتر و موثرتر است.كل سیستم به اندازه یك كیف پول جیبی است. بنابراین براحتی می توان آن را در ماشین ها و دیگر جاها قرار داد.ورای هدایت خودكار اتومبیل ها می توان از این سیستم جهت هدایت ربات ها در مكان های صعب العبور و خطرناك و فراهم كردن دید تركیبی ۳۶۰ درجه برای سربازان در شرایط جنگی استفاده كرد.

فیلتر نوری با بازدهی بالا

یك گروه تحقیقاتی در دانشگاه میشیگان، موفق به ساخت فیلتر نوری شده اند كه می تواند منجر به افزایش كیفیت نمایشگرها شود. آنها با این فیلتر لوگویی به شكل M را ایجاد كردند.

جی گو، یكی از استادان گروه مهندسی برق و كامپیوتر دانشگاه میشیگان آمریكا، به منظور افزایش بازده و كوچك كردن اندازه صفحات نمایشگر، موفق به ساخت فیلتر جدیدی شده است؛ این فیلتر به صورت نانوفیلم فلزی و دارای شبكه های بسیار منظمی است.این شبكه ساختار فلز- دی الكتریك- فلز دارد كه می تواند نور را به دام انداخته و تنها بخش خاصی از آن را عبور دهد. دی الكتریك ماده ای است كه الكتریسیته را از خود عبور نمی دهد.وی گفت: با تغییر فاصله موجود میان فلز و دی الكتریك می توان رنگ های مختلفی را ایجاد كرد.در واقع نور سفید با گذشتن از این شبكه به رنگ دلخواه ما در می آید. این گروه با استفاده از این روش موفق به ساخت لوگویی به شكل M و با ابعاد ۱۲ در ۹ میكرون(یك ششم قطر تار موی انسان) شدند كه به ادعای آنها كوچك ترین لوگوی رنگی جهان است.ساخت ال سی دی های معمول در بازار بسیار دشوار و بازده آن كم است؛ به طوری كه تنها ۵ درصد از نور تولیدشده در آنها قادر است از ال سی دی بیرون بیاید و به چشم ما برسد.این ال سی دی ها از چندین لایه تشكیل شده اند: دو لایه آن پلاریزه كننده نور، دو لایه مربوط به الكترود ها شیشه ای، یك لایه فیلتر نوری و دو لایه نیز بلورهای نوری هستند.این فیلتر به خودی خود پلاریزه كننده نور بوده و دیگر نیازی به استفاده از لایهٔ پلاریزه كننده ندارد، همچنین اگر این فیلتر در نمایشگری مورد استفاده قرار گیرد، نور منعكس شده از سطح نمایشگر دوباره درون نمایشگر شده، مورد استفاده قرار می گیرد كه این مسئله در كاهش هدر رفتن نور مؤثر است.یكی از مزایایای این فیلتر آن است كه می تواند با ضخامت بسیار اندك نیز رنگ تولیدكند كه این امر می تواند منجر به ساخت نمایشگرهایی با رزولوشن بالا شود، از سوی دیگر پیكسل های موجود در نمایشگر این سیستم بسیار كوچك تر از پیكسل های نمایشگر كامپیوترهاست، همچنین پیكسل های آن ۸ برابر كوچك تر از پیكسل آیفون ۴ است.نتایج این پژوهش در شماره ماه آگوست نشریه Nature Communications به چاپ رسیده است.


 شاید تا یه حال آینه هایی را دیده باشید که زمان یا دمای محیط را نمایش می دهند. پشت بخشی از این آینه ها یک نمایشگر ساده است که ساعت را نمایش می دهد یا دمای محیط را مشخص می کند. اما حالا با این آینه جادویی چطورید؟ اینجا یک آینه دارید که همزمان یک نمایشگر و کامپیوتر هوشمند هم هست. 

این آینه که با نام Cybertecture معرفی شده طرحی فوق العاده است که قابلیت اتصال به وای فای دارد. و اطلاعاتی متناسب با خواسته افراد نمایش می دهد. البته نمونه ای از آن فقط در هنگ کنگ پیش فروش شده و قرار است تا دسامبر امسال عرضه شود. همچنین قرار شده تا نیمه سال ۲۰۱۱ عرضه کلی اش شروع شود. 

این آینه در ابعاد ۵۰×۵۰۰×۸۰۰ میلی متر با شیشه ضد گرد و غبار و به همراه دو اسپیکر با قدرت خروجی ۱۰ وات ساخته شده است. همچنین احتمالا قابلیت اجرای آندروید را دارد و قادر به دریافت و نمایش اطلاعاتی همچون ایمیل های دریافتی، وضعیت هوا، تقویم و اجرای نرم افزارها نیز می باشد. ضمن اینکه به نرم افزاری برای کنترل وزن نیز مجهز است. 

سازندگان این آینه ادعا کرده اند که قادر به فروش دو میلیون عدد از این آینه ها در سه سال اول عرضه محصولشان هستند. در حال حاضر Cybertecture با قیمت بسیار گران ۷۷۳۳ دلار در هنگ کنگ پیش فروش می شود. اما می توانید امیدوار باشید تا چند سال دیگر از این آینه ها در دستشویی خانه داشته باشید .


محققان هلندی اخیرا یک شکل جدید از شبکه بی سیم را به نمایش گذارده اند که به آن «شبکه محدوده بدن» یا به شکل مخفف BAN می گویند. این شبکه بی سیم به هر کدام از اعضای بدن فرد یک آی.پی. اختصاص می دهد و این امکان را به وجود می آورد که هر فرد با گجت های اطرافش ارتباط برقرار کند. در یک کاربرد نمونه که در آیندهوون به نمایش گذاشته شده، یک دانگل که به پورت SD تلفن همراه وصل می شود، اطلاعات مربوط به بدن فرد را از این شبکه دریافت کرده و آن ها را روی نرم افزار گوشی آندرویدی نمایش می دهد. ‏ 
‏ 
این سیستم به جای بلوتوث، از شبکه رادیویی +nRF24L01 استفاده می کند. با استفاده از چنین سیستم هایی افرادی که شرایط خاص پزشکی (به طور مثال مشکلات قلبی) دارند یا ورزشکاران، می توانند با استفاده از سنسورهای زیستی مختلف، وضعیت بدن خودشان را روی موبایل زیر نظر بگیرند یا آرشیو کنند. برای مثال یک سنسور روی پوست نصب شده وضعیت قلب را در نظر می گیرد. می توانید روی تلفن هوشمندتان در هر لحظه از کارکرد قلب یا دیگر اندام ها مطلع شوید. در عین حال اگر اختلالی در ضربان قلب به وجود بیاید این نرم افزار به صورت خودکار با یکی از مراکز پزشکی تماس می گیرد. ‏ 

 

 


پژوهشگران با بررسی بر روی سیستم ارتباطی موجودات دریایی نشان دادند که آلودگیهای صوتی زیر آب ماهیها را ناشنوا می کند. محققان سازمان محافظت دریایی سازمان جهانی حفاظت از محیط زیست، دانشگاه وین اتریش و دانشگاه تریسته ایتالیا دریافتند که آلودگیهای صوتی زیر آب به ویژه در دریای مدیترانه می تواند آنچنان قوی باشد که ارتباطات میان ماهی ها را مختل و این جانوران دریایی را ناشنوا کند.
 این زیست شناسان در این خصوص اظهار داشتند: "ما کشف کردیم که صدای تولید شده از یک قایق معمولی می تواند ماهی ها را ناشنوا کند. این پدیده می تواند بر روی باروری تخمها و طول عمر گونه هایی که با انتشار صداها و علائم ویژه ای جفت یابی می کنند اثرات منفی برجای بگذارد.
 برخلاف تصور عمومی اینکه ماهی ها گنگ هستند واقعیت ندارد. تاکنون بیش از 100 گونه ماهی شناسایی شده اند که قادرند با یکدیگر گپ بزنند و در این گفتگوها اطلاعات مربوط به شکار و شکارچی را تبادل کرده، مسیر حرکت را به هم نشان دهند و پیغامهای عاشقانه رد و بد کنند." 
همچنین برخلاف آنچه که تصور می شود دریا دنیای ساکتی نیست به طوری که در آب صدا 5 برابر سریعتر از زمانی که در هوا است حرکت می کند و تا مسافتهای دورتری 
سرعت صدا در آب می تواند به حدود هزار و 500 متر بر ثانیه برسد.
 این محققان با استفاده از هیدروفن یا میکروفنی که در زیر آب عمل می کند توانستند امواج صوتی را ثبت کنند وآنها را به اطلاعات دیجیتالی و خالص در دنیای بدون مرز دریا تبدیل کنند. 
این محققان افزودند: "تحقیقات ما نشان دهد که صدای حاصل از فعالیتهای انسان از صداهای طبیعی بسیار بیشتر است و این موجب می شود که گونه های دریایی نتوانند صداهای طبیعی محیط را بشنوند. 
علاوه بر آسیبهای وارده به سیستم شنوایی و قطع کانالهای ارتباطی میان اعضای گروههای یک گونه، صدای حاصل از تردد کشتیها اثرات منفی دیگری نیز برجای می گذارد به طوری که عادات طبیعی برخی از ماهی ها در اثر این صداها مختل شده و مشکلات جدی برای مسیریابی و تهیه غذا برای این گونه ها ایجاد می شود. همچنین این ماهی ها به شدت زیر استرس قرار می گیرند." 
براساس گزارش لارپوبلیکا، در راس پر سر و صداترین فعالیتهای انسان در دنیای زیر آبها، ردیابهای لرزه نگاری است اما در دریای مدیترانه ترافیک کشتیها و قایقها مهمترین منبع آلودگی صوتی به شمار می رود
 
 

شارژ تلفن‌همراه با بخار آب 
کارشناسان از ساخت موتور کوچکی خبر داده‌اند که قادر است نیروی مورد نیاز خود را از بخار آب یا جریان هوا تامین کند.
به گزارش سرویس علم و فن آوری پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از الکترونیستا، این موتور هنوز مراحل پایانی آزمایش‌های خود را طی می‌کند و کارشناسان اعلام کرده‌اند که نسخه نهایی آن به صورت قابل‌حمل تولید خواهد شد تا امکان استفاده از آن در همه‌جا فراهم شود. 
این موتور کوچک پس از آنکه از طریق انرژی بخار یا جریان هوا فعالیت خود را آغاز کرد، نیروی تولید شده را به یک خروجی USB انتقال می‌دهد تا کاربران از طریق آن بتوانند انواع دستگاه‌های دیجیتالی مورد نظر خود را شارژ کنند. 
به گفته کارشناسان، این موتور می‌تواند برای شارژ دستگاه‌هایی از جمله iPod و انواع دستگاه‌های همراه پخش موسیقی، تلفن‌های همراه و تمامی دستگاه‌های دیجیتالی مجهز به ورودی USB را شارژ کند. 
نیروی تولید شده در این موتور 5 ولت است که با استاندارد تعریف شده برای دستگاه‌های دیجیتالی یاد شده برابری می‌کند. 
احتمال می‌رود که این محصول تا پایان نیمه نخست از سال جاری میلادی وارد بازار شود. 
 
 
 
 
دانشگاه پزشکی لیدز واقع در انگلستان برای دسترسی دانشجویان پزشکی به مواد آموزشی آنلاین و حفظ بهداشت در محیط داخلی بیمارستان آی-فن را جایگزین منابع راهنمای غیربهداشتی و کتابهای چاپی کرد.
این دانشگاه تصمیم گرفته با قرض دادن این تجهیزات به دانشجویان پزشکی، این امکان را فراهم کند که آنها از طریق ایمیل در هر مکانی با همکلاسی‌ها و اساتید خود در هر لحظه در تماس باشند تلفن هوشمند آی-فن با حافظه 16 گیگابایت در اختیار 520 دانشجوی سال چهارم و پنجم پزشکی قرار داده شده تا دانشجویانی که بیشتر وقت خود را در بیمارستانها، اتاق عمل و کلینیکها می‌گذرانند و مشغله کاری دارند، برای دسترسی به کتابهای درسی و کار بر روی پایان نامه های خود از آی-فن استفاده کنند.

این دانشگاه با همکاری شرکت تولید کننده آموزش آنلاین "مای نالج مپ" و تولید کننده مراجع دیجیتال پزشکی "مد هند" بسیاری از اطلاعات مناسب و لازم را در نرم افزارهای آی-فن جای داده است.

شرکت "مای نالج مپ" نرم افزارهایی را ایجاد کرده تا دانشجویان بتوانند یادداشتهای خود را در غالب فایلی به پایان نامه خود اضافه کرده و از طریق نرم افزارهای توسعه یافته "مد هند" نیز نسخه‌های دیجیتالی کتابهای پزشکی منتشر شده مانند کتابهای پزشکی آکسفورد و کتاب مرجع ملی انگلیس را در حین کار مطالعه کنند در ضمن دانشجویان می‌توانند دیگر نرم افزارهای پزشکی مورد نیازشان را دانلود یا خریداری کنند.

تمامی این تلفن های هوشمند از ارتباط پهنای باند آزاد و نامحدود موبایل برخوردار هستند، البته دانشجویان برای مکالمات تلفنی و فرستادن پیام کوتاه ملزم به پرداخت وجه آن به دانشگاه هستند.

به گفته مقامات دانشگاه، استفاده از این تلفن هوشمند در محیط داخلی بیمارستان بهداشتی تر است زیرا با استفاده از مواد ضدعفونی کننده این گوشی ها عاری از هر گونه میکروب خواهند شد اما کتابهای چاپی و وسایل دیگر، مخفیگاه جرم و نوعی از میکروب بیمارستانی معروف به نام MRSA هستند.

 

  

این گجت جمع و جور را در دستتان بگیرید و با آن به هر شیئی متحرکی که در حال نزدیک شدن به یا دور شدن از شما است اشاره کنید. سرعت جسم در کمتر از چشم بر هم زدنی روی صفحه نمایش ظاهر خواهد شد. نه فقط اجسام بزرگ مانند خودروها می توانند هدف گرفته شوند، که شما حتی می توانید سرعت یک توپ گلف را هم بسنجید. ‏‏ 
سازنده، هدف اصلی دستگاه را استفاده های ورزشی اعلام کرده اما دقت بالا، استفاده ساده و قیمت ۱۹۹ دلاری مشخصاتی است که می تواند افراد دیگری را هم که نیاز به سنجش سرعت اجسام متحرک دارند را به خود جذب کند. ‏

 

 


Imagine ps نام خودروی هیبریدی الكتریكی ـ انسانی كه قادر است در جاده های مسطح با سرعتی معادل ۱۰۰ كیلومتر بر ساعت و در جاده های ناهموار با سرعت ۵۰ كیلومتر بر ساعت حركت كند.

Imagine ps نام خودروی هیبریدی الكتریكی ـ انسانی كه قادر است در جاده های مسطح با سرعتی معادل ۱۰۰ كیلومتر بر ساعت و در جاده های ناهموار با سرعت ۵۰ كیلومتر بر ساعت حركت كند.این خودروی دستی كم حجم توسط پروفسور چارلز ساموئل گرینود طراحی شده است. پروفسور گرینود بیش از ۴ دهه است كه روی خودروهایی كه با نیروی انسان حركت می كنند، كار می كند.او بتازگی توانسته است كه خودروی سدان خیابانی كه قادر به حمل ۴ نفر است را طراحی كند.اگر هر ۴ سرنشین هندل های دستی خود را به حركت درآورند خودرو قادر است با سرعت كم و توسط همین نیروی انسانی حركت كند. البته این خودرو یك اتومبیل الكتریكی نیز هست.شاسی ماشین بدون نیاز به تعویض ماشین قابل انطباق با سبك های مختلف و انواع مختلف باتری ها و تكنولوژی های آینده است.این خودرو توسط شركت Human car ساخته شده است این خودرو قادر است با چندین حركت عقب و جلوی هندل (دسته راه انداز) حركت كند.

كمپانی تولیدكننده معتقد است كه یك شهروند بالغ در یك حالت معقول قادر است براحتی هندل را به حركت درآورد.خودرو می تواند به تنهایی در حالت استفاده از نیروی الكتریكی یا حالت تركیبی نیروی الكتریكی و انسانی كار كند.پروفسور گرینود این كار طراحی خودروهای اینچنینی را از سال ۱۹۶۸ آغاز كرده تا بتواند بر ۲ مشكل بزرگ غلبه كند؛ اول خروج گازهای ناسالم توسط ماشین ها و دوم غلبه بر بدن های چاق و مریض بسیاری از رانندگان.تست نمونه های اولیه نشان داد مكانیسم حركتی شبیه به دوچرخه سواری نمی تواند تمامی اعضای بدن را درگیر كند، بنابر این طراحی به سمت حركت پارویی بدن سوق داده شد.پس از این بود كه طیف وسیعی از وسایل ساخته و تست شد تا در نهایت به lmagine ps رسید.تست این خودرو روباز انجام شد اما برای خودروهای موجود تجاری سقف های متناسب با هرنوع هوایی درنظر گرفته شده است.علاوه بر این یك صفحه نمایش لمسی همراه با GPS، واقعه نگار لیومتریك و سیستم صوتی قابل نصب در خودرو درنظر گرفته شده است.امنیت خودرو توسط سیستم ساختاری پیچیده و نواحی جذب انرژی كنترل شد و تامین می شود.انتظار می رود این خودرو تا سال بعد و با قیمتی معادل ۱۵۵۰۰ دلار روانه بازار شود. به محض رسیدن تعداد سفارشات به مرز ۸۰۰ دستگاه تولید این محصول توسط كمپانی مربوطه آغاز می شود.

 

شرکت لاکزوتیکا که یکی از بزرگترین تولید کنندگان عینک در ایتالیا اعلام کرد قصد تولید اولین سری از عینکهای سه بعدی، ویژه مشاهده فیلمهای سه بعدی را دارد که لنزهای آن بر اساس شماره چشم کاربر ساخته خواهند شد.به گفته آندرآ گوئرا مدیر اجرایی لاکزوتیکا، این شرکت برای آزمایش عملکرد این محصول با شرکای صنعتی مهمی از جمله مجتمع انیمیشن دریم ورکز همکاری کرده است.با وجود تبلیغات وسیع و پا فشاری تولید کنندگان، میزان سازش پذیری و انطباق مصرف کنندگان با تلویزیونهای سه بعدی به سرعتی که انتظار می رفت نیست و دلیل بخشی از کند بودن این روند نیاز به استفاده از عینکهای طبی حین مشاهده تلویزیون است.مدلهای پیشرفته تر عینکهای سه بعدی از سیستم سه بعدی فعال استفاده می کنند که در آنها شاترهایی که درون لنزهای عینک قرار دارند در هر ثانیه ده ها بار باز و بسته می شوند. این تکنولوژی بسیار کاربردی تر اما پر هزینه تر است.در عین حال عینکهای مجهز به سیستم شاتر از وزن بیشتری برخوردار بوده و نیازمند به شارژ مکرر هستند.این در حالی است که عینک جدید از فناوری مشهور به نام "قطبی شده غیر فعال" استفاده می کند که در آن نیازی به باطری نیست.همچنین این عینکها اولین نمونه از عینکهای سه بعدی بر روی زمین خواهند بود که از لنزهای تصحیح بینایی برخوردارند.برای ساخت این مدلها شرکت لاکزوتیکا لنزههای HDO سه بعدی را ابداع کرده است. لنزهای وضوح بالا یا HDO در ابتدا برای ایجاد بالاترین سطح از وضوح و شفافیت دید برای ورزشکاران مورد استفاده قرار می گرفت، تکنولوژی که اکنون در قالب سه بعدی به سیستمهای نمایشی خانگی وارد خواهند شد.اولین سری از این عینکهای سه بعدی طبی در پایان سال جاری در آمریکا عرضه خواهند شد و تا سال ۲۰۱۱ در سرتاسر جهان قابل دسترسی هستند.

منبع : مهر

 

شاید بتوان گفت ژاپن اکنون سرزمینی است که در آن تقریبا برای هر کاری یک ربات ساخته شده است. برای تفریح کردن، آشپزی، نظافت و حتی انجام اعمال جراحی و یا سفر به فضا. اما این بار ژاپنی ها شاهد برگزاری مراسم ازدواج یک زوج توسط یک ربات بودند.

 

آقای Tomohiro Shibato چهل و دو ساله، استاد دانشگاه در رشته ربوتیک و خانم Satoko Inoue سی و شش ساله هم که از کارمندان شرکت تولید کننده همین ربات است، هدایت مراسم ازدواج خود را به رباتی به نام I-Fairy که محصولی از شرکت Kokora ژاپن است، سپردند.

 

این مراسم در پارک Hibiya توکیو در حضور 50 مهمان برگزار شد. قد این ربات 1.5 متر است و تمامی فعالیت های آن در ضمن مراسم به کمک یک کنترل از راه دور توسط شخصی هدایت می شد.

 

شرکت کوکورا یکی از فعالان عرصه ساخت ربات های انسان گونه ژاپن و همچنین دنیا می باشد. مهندسین کوکورا می گویند هر کس که بخواهد می تواند این مدل ربات را با قیمت 68000$ خریداری کند.

 

فکر می کنم که این زوج با تصمیم خود قصد داشتند بگویند زندگی ربات ها هم چندان بی روح و احساس نیست.

 

اکثر اوقات با کمک انگشتان دست سعی می کنیم فاصله و یا اندازه ای تقریبی را به کسی نشان دهیم. گاهی اوقات هم دلمان می خواهد که وجب هایمان مدرج بود تا می توانستیم چیزی را به صورت دقیق اندازه بگیریم.

 

این طرح یک خط کش هوشمند است که Smart Finger نام دارد. این خط کش از دو قطعه تشکیل شده که انگشت دست همانند انگشتانه خیاطی به راحتی در آن فرو می رود.

 

برای استفاده از این خط کش کافی است که این قطعات را بپوشید. حالا فاصله مورد نظر به طور اتوماتیک بین دو قطعه که در واقع فاصله بین دو انگشت دست است در مقیاس متریک و یا مقایس های دیگر محاسبه می شود. ضمنا می تواند هر قطعه را در یک دست پوشید و فواصل بزرگ تر را هم با آن اندازه گیری کرد.

 

فاصله اندازگیری شده بر روی یک صفحه نمایشگر OLED نمایش داده می شود و با یک دکمه مقادیر محاسبه شده در حافظه ذخیره می شود. این اطلاعات قابل انتقال به کامپیوتر نیز می باشند.

 

اکثر اوقات با کمک انگشتان دست سعی می کنیم فاصله و یا اندازه ای تقریبی را به کسی نشان دهیم. گاهی اوقات هم دلمان می خواهد که وجب هایمان مدرج بود تا می توانستیم چیزی را به صورت دقیق اندازه بگیریم.

 

این طرح یک خط کش هوشمند است که Smart Finger نام دارد. این خط کش از دو قطعه تشکیل شده که انگشت دست همانند انگشتانه خیاطی به راحتی در آن فرو می رود.

 

برای استفاده از این خط کش کافی است که این قطعات را بپوشید. حالا فاصله مورد نظر به طور اتوماتیک بین دو قطعه که در واقع فاصله بین دو انگشت دست است در مقیاس متریک و یا مقایس های دیگر محاسبه می شود. ضمنا می تواند هر قطعه را در یک دست پوشید و فواصل بزرگ تر را هم با آن اندازه گیری کرد.

 

فاصله اندازگیری شده بر روی یک صفحه نمایشگر OLED نمایش داده می شود و با یک دکمه مقادیر محاسبه شده در حافظه ذخیره می شود. این اطلاعات قابل انتقال به کامپیوتر نیز می باشند.

 

 

امروزه ربات ها در زمینه های مختلفی از زندگی به ما کمک می کنند. از مدلسازی یک خودرو گرفته تا انفجار بمب. حالا هم می توان گفت نقاشی روی تخم مرغ نیز به این لیست بلند اضافه می شود. ممکن است بگویید ربات تخم مرغ رنگ کن به چه دردی می خورد؟

 

آنچه که در تصویر مشاهده می کنید یک ربات نه چندان پیچیده ویژه طراحی روی تخم مرغ، توپ پینگ پنگ و یا گلف است. این ربات Egg-Bot نام دارد و توسط آقای Bruce Shapiro طراحی شده است.

 

پس از جاسازی تخم مرغ و قلم، یک بازو وظیفه حرکت دادن تخم مرغ و بازویی دیگر وظیفه حرکت دادن قلم را بر عهده دارد. این بات قادر به طراحی اشکال متنوع و پیچیده و همچنین نوشتن متن بر روی سطوح می باشد.می توان با پرداخت 195$ و خرید کیت این ربات، آن را همانند یک پازل، در کمتر از یک ساعت بسازیم و از آن به عنوان یک وسیله سرگرمی برای کودکان استفاده کنیم. یا اینکه با آن تخم مرغ رنگی درست کنیم و برای سفره هفت سین شب عید بفروشیم! به هر حال رنگ کردن تخم مرغ با این کیفیت و سرعت فقط از یک ربات بر می آید.

 

 

 


اغلب اتوموبیل های حمل و نقل عمومی ، اتوموبیل هایی هایی بزرگ و معمولا" کند هستند که اگر بخواهند در مقیاس یک خیابان استفاده شوند، یا باید یک مسیر ویژه برای آنها طراحی شود، یا ماشین های پشت سر آنها باید کمی مقدار صبر و حوصله ی خود را بالا ببرند. چند روز پیش راهی برای حل این مشکل پیشنهاد شده بود که گویا قرار است در چین به کار گرفته شود. همانطور که در تصاویر مشخص است، این اتوبوس ها دو طبقه هستند، با این تفاوت که در طبقه ی اول آنها هیچ مانعی برای رفت و آمد ماشین های دیگر وجود ندارد، به این معنی که شما میتوانید بدون در نظر گرفتن اتوبوس به راحتی از زیر آن رد شوید، بودن اینکه لازم باشد تا منتظر تخلیه ی مسافرین بمانید. تخلیه ی مسافرین هم که در طبقه ی دوم اتوبوس هستند توسط پل هایی که برای این کار در نظر گرفته شده اند انجام میشود. ایده ای خوب و جدید! 

عکسهایی که توسط دوربین جدید فوجی فیلم به نام FinePix به ثبت می رسند را می توان بر روی کاغذهای ویژه و سه بعدی چاپ کرد.بر خلاف فیلمهای سه بعدی بر روی پرده سینماها، برای دیدن تصاویر سه بعدی نیازی به عینکهای ویژه نیست. دوربین جدید فوجی فیلم از میان دو لنز خود به صورت همزمان دو عکس می گیرد که در ثبت این دو عکس فاصله طبیعی میان دو چشم انسان رعایت شده است زیرا دو لنز در فاصله دو چشم از یکدیگر قرار گرفته اند. سپس با استفاده از فناوری عدسی مرکب این تصاویر بر روی صفحه ای بافت دار در هم ترکیب شده و عکسی برجسته را به وجود می آورد.

دوربین جدید به دوربین تصویر برداری سه بعدی نیز مجهز است که به کاربران امکان مشاهده فیلمهای خانگی خود را در تلویزیونهای سه بعدی خواهد داد.
بر اساس گزارش تلگراف، فروش دوربین FinePix از اوایل ماه سپتامبر آغاز خواهد شد و فوجی فیلم قیمت حدودی آن را 400 دلار اعلام کرده است. این شرکت همچنین اعلام کرده خدمات چاپ سه بعدی ویژه این دوربین کمی پس از آغاز فروش آن ارائه خواهد شد.
صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات