برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


خورشید را پرینت بگیرید!


A solar cell printed on paper to spell MIT (Image: CNET)


اختصاصی راسخون/دانشگاه MIT آمریکا خبر از ساخت سلول های خورشیدی دادند که همانند پول بر روی کاغذ چاپ می شود و می توانند بر روی صفحات پلاستیکی چاپ شوند.

 امروزه دانشمندان درپی گسترش وابداع وسایل الکترونیکی انعطاف پذیر با ضخامت کم هستند.


اختصاصی راسخون/دانشگاه MIT آمریکا خبر از ساخت سلول های خورشیدی دادند که همانند پول بر روی کاغذ چاپ می شود و می توانند بر روی صفحات پلاستیکی چاپ شوند.

راسخون: امروزه دانشمندان درپی گسترش وابداع وسایل الکترونیکی انعطاف پذیر با ضخامت کم هستند.
اما این بار محققان ودانشمندان دانشگاه MIT آمریکا خبر از ساخت سلول های خورشیدی دادند که همانند پول بر روی کاغذ چاپ می شود و می توانند بر روی صفحات پلاستیکی چاپ شوند.
این سلول ها ویژگیهای کاملا متفاوتی نسبت به نسل های قبلی سلول های خورشیدی دارند. که مهمترین آن تولید به صورت انبوه وکم قیمت بودن آن هاست زیرا درساخت این گونه سلول های خورشیدی از مواد پلیمری ارزان قیمت استفاده می شود.

 

A solar cell printed on paper to spell MIT (Image: CNET)

 


بد نیست بدانید: استرالیا درطول سه سال یک گروه تحقیقاتی متشکل از دانشمندان شیمی، فیزیک و مواد ایجاد کرده و 12 میلیون  پروژه ی تحقیقاتی در زمینه ی تبدیل انرژی خورشیدی به الکتریکی انجام داده اند.
هنوز خبری درمورد زمان راه یافتن این سلول ها به بازارهای جهانی در دست نیست. اما پیش بینی می شود که این شگفتی درتکنولوژی در طی یک برنامه شش ماهه وارد بازار شود.
اما این سلول های خورشیدی دریک کنفرانس فناوری سلول های خورشیدی توسط دانشگاه MIT پرده برداری شد.
محققان دانشگاه MIT برای چاپ این سلول ها از رنگ هایی از جنس کربن استفاده کرده اند که 1/5 تا 2 درصد در تبدیل انرژی خورشید به الکتریکی موثر هستند.
در طی پیمانی بین Eni و MIT که مدت زمان آن 5 سال است  مبلغ 5 میلیون دلار  به سازمان ابتکار عمل دانشگاه MIT MITEI))  وسازمان مربوط به ساخت تجهیزات خورشیدی به طور مساوی اختصاص یافت.
 

منبع:راسخون


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات