برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

این ربات می نویسد!

The universal gripper writing with a pen (Image: John Amend, Cornell University)اختصاصی راسخون/این ربات که حتی می تواند خودکار به دست بگیرد، تخم مرغ و سکه بلند کند با همکاری دانشگاه شیکاگو آمریکا، دانشگاه کرنل وشرکت آی ربات (iRobot) ساخته شده است.

کمپ خوارزمی : وقتی صحبت از ربات به میان می آید عموم مردم به فکر راحت تر شدن کارهای روزمره خود می افتدند‍‍‍‍ به طور مثال: بلند کردن اجسام و جا به جا کردن آن ها.
 شما نباید با خود بگویید ،خوب ربات های زیادی تاکنون کشف شده اند که قادر به بلند کردن اجسام هستند.

 برای دیدن تصاویر به ادامه مطلب مراجعه کنید...باید بگویید تفاوت چشم گیر این ربات با نسل های قبلی آن در بلند کردن اجسام مختلف با شکل وسطوح مختلف است. ربات های نسل قبلی قادر به بلند کردن اجسامی بوند که از قبل برایشان پیش بینی شده ویا حداقل شکل های شبیه به هم وساده داشتند.

 

The universal gripper can grip an egg without breaking it (Image: John Amend, Cornell Univ...

 


مشکل طراحی این ربات زمانی به چشم می آید که بدانید این ربات قادر به بلند کردن اجسام با ابعاد، شکل ها وسطوح مختلف است ومی تواند نیروی کافی را برای بلند کردن اعمال کند به طوری که آن جسم هیچ گونه آسیبی نبیند.


چگونگی طراحی ربات

 

این پدیده از یک دست رباتیک ویک کسیه تشکیل شده است که این کیسه محتوی دانه های قهوه است که دور اجسام را می گیرد ویک دستگاه مکش هوا، هوای اطراف جسم را می مکد و سپس جسم را بلند می کند.
اما چرا قهوه؟
 

The universal gripper is made from a party balloon filled with coffee grounds (Image: John...

 

به این دلیل که این ماده در درجه ی اول سبک است و در درجه دوم سریع می تواند ازخاصیت سیال گونه ی خود به شکل یک ماده ی جامد در بیاید و موادی که بتوانند بهتر متراکم شوند وزن زیادتری دارند.

The universal gripper pours some OJ (Image: John Amend, Cornell University)


این ربات که حتی می تواند خودکار به دست بگیرد، تخم مرغ  و سکه بلند کند با همکاری دانشگاه شیکاگو آمریکا، دانشگاه کرنل وشرکت آی ربات (iRobot) ساخته شده است.
 

Cornell's John Amend and Hod Lipson (Image: Robert Barker, Cornell Chronicle)

 منبع : راسخون

 

 

جنگ غولهای فناوری با نرم افزارهای منابع باز 

جنگ میان نرم افزارهای "منابع باز" و نرم افزارهای دارای لیسانس از سال 1975 آغاز شد و در یکسال اخیر با توسعه سکوهای آندروئید و گوگل کروم به اوج خود رسیده است که تحلیلگران معتقدند سرانجام با پیروزی نرم افزارهای آزاد به پایان خواهد رسید


 


مبارزه میان دو تیم "بازها" و "بسته ها" با یک نامه آغاز شد. نامه ای که "بیل گیتس" در سال 1975 به برنامه نویسان یک باشگاه فناوری در سیلیکون ولی نوشت و آنها را "سارق" یکی از نرم افزارهایش خواند.

بنیانگذار غول نرم افزاری دنیا در این نامه نوشت: "بسیاری از شما دزد هستید! یادگرفته اید که پول سخت افزار را بپردازید اما نرم افزار چیزی است که ترجیح می دهید رایگان به اشتراک بگذارید."

بیل گیتس از تیم "بسته ها" روش بازی حریف را خوب می دانست: اشتراک گذاشتن و تبادل برنامه ها تنها روشی بود که در سپیده دم انقلاب انفورماتیک، شیفتگان رایانه برای تجربه کردن، آزمودن و بهتر کردن قابلیتها و برنامه های خود در اختیار داشتند.

30 سال بعد، تیمی که بعدها "منابع باز" (open source ) نامیده شد و خط مشیء آن کمی به عادات قدیمی طرفداران آزادی گرایش داشت به یک مدل واقعی تبدیل شد.

اصول این تیم بسیار ساده است: اگر همه برای ورود به کدی که با آن یک برنامه نوشته می شود آزاد باشند می توانند آن را تغییر دهند و برنامه تصحیح شده را با دیگران مبادله کنند. به این ترتیب نرم افزار روز به روز بهتر می شود.

امروز در آمریکا بیشتر تلفنهای همراه هوشمندی که به فروش می رسند به جای اینکه مجهز به سیستم عامل iOS  (سیستم عامل آی- فن) باشند از نرم افزار آندورئید برخوردارند. آندروئید، سیستم عامل محصول گوگل و "منابع باز" است و بنابراین برای تیم "بازها" بازی می کند. گسترش این نرم افزار که کمتر از یکسال قبل وارد بازار شد بسیار سریع و شگفت انگیز است.

اگر هنوز درباره اینکه تا چه حد تهدیدی که سیستم عامل گوگل می تواند بر شرکت اپل برجای بگذارد تردیدهایی وجود دارد کافی است که به سخنان "استیو جابز" که چند روز قبل بیان داشت گوش سپرد: "مبارزه بسته ها در مقابل بازها تنها، دودی در برابر چشمان است و بنابراین قرار نیست همیشه سیستمهای باز پیروز باشند."

پرتاب توپ با این شدت تقریبا همیشه بدان معنی است که می خواهی تمام قدرت خود را به حریف نشان دهی. به طوریکه مایکروسافت نیز هفته گذشته بر روی کانال خود در یوتیوب فیلمی را به بسته "آفیس" تقدیم کرد. در این ویدیو که به سبک فیلمهای ژانر وحشت ساخته شده است نسخه منابع باز آفیس به نام "اپن آفیس" با ارائه 17 سند توسط معملان، مدیران و کاربران مورد استهزاء قرار می گیرد.

یکی از این کاربران می گوید: "با استفاده از OpenOffice مشکلات بسیاری پیدا کرده ام. بنابراین مسئول IT من، به من توصیه کرد که از مایکروسافت اکسل استفاده کنم."

"اپن آفیس" شاید تهدیدی آنچنان بزرگ که مایکروسافت می خواهد ما بارور کنیم نباشد اما این شرکت تقریبا به این نتیجه رسیده که در مبارزه با "منابع باز" تقریبا بازی را باخته است.

هر چند میلیونها نسخه از مرورگر اینترنت اکسپلورر همراه با سیستم عاملهای ویندوز در سراسر دنیا توزیع شده اند باوجود این، تحلیلهای موسسه "استات کانتر" نشان داد که در ماه سپتامبر برای اولین بار سلطه این مرورگر مایکروسافت در بازار نرم افزارهای جستجو در اینترنت به رقم زیر 50 درصد کاهش یافت.

علاوه بر فایرفاکس که "منابع باز" است تهدید قویتر دیگر در این میدان مبارزه، نرم افزاری به نام "کروم" است که گوگل آن را توسعه داده است.

صعود آندروئید و در اندازه های کوچکتر، صعود کروم و فایرفاکس نشان می دهند که وقتی شرکتها کمر به همت توسعه یک محصول منابع باز می کنند محصول به مرور برنده خواهد شد.

"منابع باز" در این رقابت می تواند برنده شود چون مدلش به گونه ای است که سرنوشتی جز پیروزی نخواهد داشت.

همانطور که "دیوید یوفی" از مدرسه بازرگانی هاروارد درخصوص آندورئید به نیویورک تایمز گفت طبیعی است فکر کنیم که در یک محیط باز، نوآوریها به روشی سریعتر پا می گیرند.

در دهه 80 دنیای انفورماتیک در انحصار بازارهای تک قطبی قرار داشت اما امروز الگوی فناوری اطلاعات تغییر کرده و به نظر می رسد حتی مایکروسافت نیز متوجه این "افتادن توپ در زمین حریف" شده است به طوریکه "ری اوزی" یک مدیر ارشد مایکروسافت دقیقا پنج سال قبل اظهار داشت: "درحالی که ما نتایج خوبی از بسیاری جهات به دست می آوریم اما یکسری از رقبای قوی همانند یک پرتو لیزر بر روی سرویسهای اینترنتی تمرکز کرده اند."

شاید به خاطر همین دیدگاه انتقادی "ری اوزی" نسبت به استراتژیهای داخلی مایکروسافت بود که وی هفته گذشته از کار خود استعفاء داد.

به گزارش مهر، در دنیای "ابرهای محاسباتی" که این روزها مورد توجه بسیاری قرار گرفته است "منابع باز" نسبت به دنیای سنتی "دسک تاپهای محاسباتی" از مزایای بیشتری برخوردار است

زبانهای برنامه نویسی، سرویسها و ابزارهای سرور بسیاری وجود دارند که در دنیای ابرهای محاسباتی می توانند به کاربران ارائه شوند.

برپایه نظرسنجی اخیری که بنیاد لینوکس انجام داد 70 درصد شرکتهایی که خدمات خود را بر روی یک سکوی "ابر محاسباتی" منتقل می کنند سیستم عامل "لینوکس" (منابع باز) را انتخاب کرده اند.

یکی دیگر از نرم افزارهای "منابع باز" سیستم عامل "کروم" (Chrome OS 1) نام دارد که یکی دیگر از محصولات گوگل است که به احتمال زیاد در ماههای آینده عرضه خواهد شد.

از زمان تولد این سیستم عامل شاید بتوانیم بر روی یک روش نوین در استفاده از رایانه حساب کنیم، همانند زمانی که برنامه های "داس" و یا "ویندوز 1.0" پا به عرصه وجود گذاشتند با این تفاوت که این بار، این سیستم عامل از تیم "بازها" است.

 

 

روباتها با انسانها مسابقه فوتبال می دهند!


 


فوتبالیستهای روباتیک در جام جهانی رقابتهای روبوکاپ جهانی با هدف خلق تیمی از روباتهای انسان نما که بتواند تا سال 2050 با تیمی از فوتبالیستهای واقعی مبارزه کنند، آغاز به کار کرده است از این رو محققان بریتانیایی در حال آماده سازی یکی از اولین تیم های ملی روباتیک فوتبال این کشور هستند تا در جام جهانی فوتبال روباتها حضور پیدا کند


 

ربات فوتبالیست


 

محققان دانشگاه ادینبرگ در حال حاضر مشغول پالایش سیستمهای هوشمندی هستند که می توانند تیم ملی سه نفره روباتهای شبه انسانی بریتانیا را در میدان فوتبال کنترل کنند. محققان سه روبات خود را به منظور مبارزه روباتهای استاندارد شده شبه انسانی در رقابتهای اصلی روبوکاپ شرکت خواهند داد.

گروه مربیان تیم ملی روباتیک بریتانیا از 6 دانشمند دانشگاه ادینبرگ تشکیل شده است. به گفته سرمربی این تیم، "سابرامانیان رامامورثی" آماده سازی تیمی از روباتهای شبه انسانی کوچک برای حضور در بازی جهانی فوتبال شیوه ای عالی برای خلق و اصلاح نرم افزارهای روباتیکی است که در آینده می توانند به عنوان ابزاری برای کمک به انسان مورد استفاده قرار بگیرند.

به گفته وی حضور در این رقابتها بستر آزمایشی مناسبی برای آزمودن فعالیتهای متفاوتی است که عملی شدن آنها در زمینه روباتیک دشوار به شمار می رود. روباتها باید نگاه کنند، حرکت کنند، شوت بزنند و همه این کارها نیز باید در غالب فعالیت گروهی انجام گیرد.

بر اساس گزارش تلگراف، محققان در نظر دارند تیم خود را در لیگ سکوی استاندارد رقابتهای جهانی روبوکاپ 2011 شرکت دهند. در این لیگ تمامی تیمها از روباتهایی مشابه به نام Nao استفاده می کنند که توسط شرکتی فرانسوی به نام شرکت آلدبران ساخته شده است.

در زمان مسابقه هر سه روبات باید به صورت کاملا خودکار بازی کرده و نباید هیچ کمکی از سوی مربیان به آنها داده شود. روباتها با استفاده از شبکه وای-فای با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و با هم همکاری می کنند.

به گفته رامامورثی دشواری همکاری روباتها با یکدیگر با دید محدود و قدرت پردازش پایین روبات نائو دشوارتر نیز خواهد شد. از این رو محققان در حال تصحیح قدرت دید و سیستم پردازشگر این روباتها هستند تا آنها بتوانند توپ نارنجی و کوچکی که در این رقابتها مورد استفاده قرار می گیرد را به خوبی ببینند.

 


http://kharazmicamp.mihanblog.com/post/447

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic