برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

تازه های برق مدرن 

رستوران دیجیتال مجهز به منوی رومیزی با فناوری لمسی

یک رستوران در لندن با تبدیل نمایشگرهای صفحه لمسی به میز، منوی غذاهای خود را به صورت دیجیتالی عرضه کرده است و سفارش غذا را به طور مستقیم از روی این میز مجهز به نمایشگر لمسی دریافت می کند.

یک رستوران در لندن با تبدیل نمایشگرهای صفحه لمسی به میز، منوی غذاهای خود را به صورت دیجیتالی عرضه کرده است و سفارش غذا را به طور مستقیم از روی این میز مجهز به نمایشگر لمسی دریافت می کند.

به گزارش مهر، در این رستوران میزها برای انتخاب و سفارش غذا مجهز به صفحه لمسی است، بنابراین مشتریان می توانند بدون نیاز به دریافت دفترچه منو و سفارش غذا به گارسون به طور مستقیم و از طریق رایانه سفارش های خود را به آشپزخانه ارسال کنند. این رستوران که “اینامو” نام دارد در منطقه سوهو در لندن واقع شده است. خوردن شام در این رستوران نه تنها برای شیفتگان فناوری های برتر یک سرگرمی جالب است بلکه یک تجربه واقعا خاطره انگیز به شمار می رود، حتی اگر مشتری مجبور باشد برای نوشیدن یک لیوان نوشابه ۲۷ پوند پرداخت کند!

مشتریان پس ازسفارش غذا می توانند در منو روی گزینه “وب کم روی آشپزخانه” کلیک کنند تا از بهداشتی بودن و نظافت آشپزخانه رستوران و آشپزهای حرفه ای که با ظرافت غذاها را براساس سفارش مشتری طبخ می کنند، اطمینان حاصل کنند. در این رستوران از زمان سفارش غذا از طریق نمایشگر صفحه لمسی تا دریافت آن حدود ۲۰ دقیقه زمان نیاز است و مشتریان می توانند از این زمان برای انجام چند بازی ویدئویی روی میز که مجهز به نمایشگر لمسی است بهره ببرند.

براساس گزارش ایندیپندنت، پس از صرف غذا مشتری می تواند با ورود مجدد به منو از برنامه های اماکنی که پس از صرف شام قصد بازدید از آنها را دارد برای مثال سالنهای سینما و یا تئاتر مطلع شود و از روی میز لمسی خود تاکسی بگیرد.

“اینامو” اولین رستوران تعاملی از این نوع در اروپا است. این رستوران روزانه میزبان ۲۰۰ مشتری است.

Imageیک شرکت کانادایی عینک رایانه ای ارایه کرده است که می تواند به افراد مبتلا به اختلالات شدید بینایی یا کم بینا کمک کند تا به خوبی ببینند، روی تصاویر زوم کنند و یا تصاویر دیده شده را دوباره مشاهده کنند.

شرکت eSight با دریافت کمک هزینه 500 هزار دلاری قصد دارد این محصول را با نام evSpex به کمک 10 شرکت به تولید انبوه برساند. این ابزار که مشابه یک عینک بزرگ آفتابی است دارای دوربین خارجی با وضوح بالای تصویری و نمایشگری LCD در قسمت داخلی است که می تواند تصاویر به ثبت رسیده را در داخل عینک به نمایش بگذارد.
قبل از نمایش، این تصاویر توسط رایانه ای کوچک پردازش شده و سپس به چشم فرد تابیده می شود و به این شکل تصاویر به قسمتهایی از چشم فرد کم بینا تابیده می شود که بهترین عملکرد را دارد. در واقع این سیستم می تواند از کمترین حس بینایی در افراد استفاده کرده و قدرت بینایی بالاتری به آنها ببخشد.
به دلیل اینکه عینک به صورت دایم در حال ثبت و ضبط تصاویر است افراد می توانند از تجهیزات آن برای بازبینی 10 ثانیه از آنچه دیده اند و زوم کردن روی تصاویری خاص استفاده کنند.

 بسیاری از متخصصان قلب و عروق روی کنترل مرتب فشار خون و دیگر علائم زیستی در افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند، تأکید می کنند…

 

 
بسیاری از متخصصان قلب و عروق روی کنترل مرتب فشار خون و دیگر علائم زیستی در افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند، تأکید می کنند. شاید استفاده از ماوسی که همزمان با اسکرول کردن صفحات و کلیک روی لینک های گوناگون فشار خون فرد را اندازه می گیرد، آنرا به نرم افزارهای پزشکی می دهد یا به آدرس الکترونیکی کادر درمانی و پزشک ارسال می کند، بتواند انتخاب خوبی برای بسیاری از این افراد باشد.
به گزارش گیزمگ، این دستگاه کوچک به شکل یک افزونه به ماوس اضافه می شود و فرد می تواند حین کار با رایانه از آن استفاده کند. کافی است یکی از انگشت های کاربر درون حلقه این دستگاه قرار بگیرد تا پمپ کوچکی هوا را به درون کیسه هوا قرار گرفته در بخش داخلی این حلقه بدمد. پس از آن یک حسگر فشار پمپ را قطع می کند و دقیقا مانند دیگر فشارسنج ها، فشار انقباضی و انبساطی فرد را اندازه خواهد گرفت.

برای انجام این فرایند، پس از توقف عمل پمپ، فشار روی انگشت آرام آرام کم می شود تا حسگرها ضربان شریانی فرد را تشخیص دهند. این عدد فشار انقباضی -سیستولی- فرد یا حد بالای فشار خون او را نشان خواهد داد. پس از آن کاهش فشار تا زمانی ادامه پیدا می کند که دیگر ضربانی ثبت نشود، این عدد فشار انبساطی -دیاستولی- یا حد پایین فشار خون فرد را نشان می دهد.
در نهایت این اعداد به وسیله یک برنامه نرم افزاری تعیین شده و نمایش داده خواهند شد.این نرم افزار قابلیت ذخیره اطلاعات و تهیه نمودار از داده های پیشین و کنونی را نیز دارد و می تواند با استفاده از پست الکترونیک نتایج را برای کادر پزشکی و مراکز درمانی ارسال کند.
این حلقه فشارسنج یک دریچه کوچک تخلیه دارد که هوا را از کیسه داخلی آن خارج می کند و به کاربر اطمینان می دهد که مانند قهرمان یک فیلم علمی تخیلی انگشت او درون این حلقه گرفتار نخواهد شد.
هنوز هم استفاده از فشارسنج های دیجیتال یا انواع ساده تر آن نسبت به این روش دقیق تر است اما این حلقه کوچک که هنوز قیمتی برای آن اعلام نشده هم می تواند انتخاب خوبی برای کاربران رایانه یا افراد شاغل باشد

 

مطالعات جدید نشان می دهند مغز به شبکه‌ای درهم و به هم پیوسته مانند اینترنت شباهت دارد؛ دیدگاهی که کاملا با فرضیه سلسله مراتبی بودن ساختار مغز که در قرن 19 میلادی ارائه شد متفاوت است. شیوه جدیدی که برای ردیابی سیگنال‌های مغزی بر روی مناطق کوچکی از مغز ارائه شده اتصال نواحی از مغز که با استرس، افسردگی و اشتها در ارتباط هستند را آشکار کرده است. این شیوه می‌تواند به ارائه نقشه‌ای کامل و دقیق از سیستم عصبی مغز منجر شود. به گزارش ایسنا، محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی با جداسازی بخشی کوچک از مغز موش در منطقه‌ای از مغز که با خشنودی و رضایت در ارتباط است، ردیاب‌هایی را در نقاط ظریفی از بافت مغز تزریق کردند. این ردیاب‌ها، مولکول‌هایی هستند که با حرکات سیگنال‌ها در سطح مغز درگیر نخواهند شد اما با استفاده از یک میکروسکوپ امکان ردیابی و شناسایی آنها وجود خواهد داشت. نکته جالب و جدید در این مطالعات استفاده از دو نوع ردیاب، یکی برای تعیین مسیر سیگنال‌ها و دیگری برای تعیین منشاء آنها است. این شیوه می‌تواند چهار سطح از اتصالات عصبی مغز را نمایان کند. در صورتی که مغز از ساختاری مشابه سلسله مراتب شرکت‌های بزرگ برخوردار باشد - مشابه آنچه عصب شناسان از گذشته آن را باور داشتند - نمودار «از سوی» و «به سوی»، خطوط حرکت سیگنال‌ها را به شکل خطوط مستقیمی نشان می‌دهد که از مناطقی مستقل به یک واحد پردازشگر مرکزی یعنی دفتر رییس شرکت، وصل شده‌اند. اما در عوض دانشمندان توانستند با کمک این شیوه جدید هم‌پوشانی میان نقاط متفاوت، مناطقی که تاکنون ارتباط میان آنها شاخته نشده بود را شناسایی کنند. نتیجه به دست آمده بیشتر به شبکه‌های بزرگ و به هم متصلی مانند اینترنت شباهت دارد تا مدل سلسله مراتبی. مناطق مورد مطالعه دانشمندان، مناطقی از شبکه‌های متصل به هم را نمایان کرد که با استرس، افسردگی و اشتها در ارتباط بودند. فرضیه چنین ساختار به هم پیوسته‌ای که برای مدتی مورد بحث و بررسی قرار داشت می‌تواند به عنوان ابزاری قدرتمند برای بررسی چگونگی پردازش اطلاعات توسط مغز مورد استفاده قرار گیرد. این مطالعه تنها گوشه‌ای بسیار کوچک از اتصالات بی‌شمار موجود در مغز کوچک موش را نشان می‌دهد؛ اما با همپوشانی تدریجی یک منطقه از مغز با منطقه‌ای جدید و فراهم کردن نقشه منطقه جدید می‌توان به تصویر و الگویی بزرگتر و دقیق‌تر از اتصالات مغزی دست پیدا کرد.

 


 

موبایل خود را با حرف زدن شارژ کنید
دو پژوهشگر کره ای با استفاده فناوری نانو روشی را یافته اند که به کمک آن می توان تلفن همراه را با حرف زدن شارژ کرد.
دانشمند کره ای به نامهای “یونک جون پارک” و “سانگ وو کیم” از موسسه پیشرفته فناوری سامسونگ نشان دادند که منبع آینده انرژیهای تجدیدپذیر شارژ تلفنهای همراه می تواند مکالمات تلفنی باشد. این دو محقق با استفاده از فناوری نانو امکان تولید برق از صدا را یافتند.
دستگاه ابداعی این دو دانشمند بر پایه نانو- ماده ای قرار گرفته که از اکسید روی به دست آمده است. زمانی که یک لایه باریک از این نانو- ماده که بین دو الکترود قرار گرفته است با یک صدای ۱۰۰ دسی بل به لرزه درآید می تواند ۵۰ میلی ولت انرژی تولید کند. صدای یک مکالمه تلفنی به طور متوسط بین ۶۰ تا ۷۰ دسی بل است.
اکنون این محققان درحال کار بر روی دستگاهی هستند که بتواند سر و صدای حاصل از ترافیک خیابانها یا صداهای درون ساختمانها را به انرژی برق تبدیل کرده و از آن برای شارژ تلفنهای همراه استفاده کند.
براساس گزارش دیلی تک، این دو محقق در این خصوص توضیح دادند: “در هدفنهای استریو، سیگنالهای الکتریکی به صدا تبدیل می شوند. ما نشان دادیم که امکان به دست آوردن یک اثر معکوس نیز وجود دارد به طوریکه می توان صدا را به برق تبدیل کرد. هرچند انرژی به دست آمده هنوز بسیار کم است اما ما درحال کار برای افزایش دادن آن هستیم.”


 


 

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات