برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

همانطور كه می دانید،در یکی دو دهه اخیر صنعت برق در سراسر دنیا دستخوش تغییرات بنیادینی گردیده است که از آن تحت عناوین مختلفی همچون " مقررات زدایی"، "تجدید ساختار در صنعت برق"، "تجدید قوانین" و یا ... یاد می شود. کشورهای مختلف با انگیزه های مختلفی وارد مرحله نوین صنعت برق گردیده اند. بازار برق ایران با ابلاغ آیین نامه "تعیین روش، نرخ و شرایط خرید و فروش در شبکه برق کشور" توسط وزیر محترم نیرو در تاریخ 1/8/82 راه اندازی گردید. از مهمترین دلایل و انگیزه های تجدید ساختار و راه اندازی بازار برق در ایران می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

1. ایجاد فضای رقابتی در بخشهای تولید و توزیع برق

2. تامین منابع مورد نیاز از طریق حضور بخش غیر دولتی در سرمایه گذاری

3. افزایش بهره وری اقتصادی

ساختار بازار برق ایران مدل آژانس خرید می باشد، که لازم است کلیه خریداران و فروشندگان در بازار برق حضور داشته باشند. از بارزترین مشخصه های بازار برق ایران می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- مدل بازار در بازار برق ایران بازار روز قبل می باشد.

2- مدل حراج در بازار برق ایران حراج یکطرفه می باشد.

3- پرداخت به فروشندگان برمبنای روش پرداخت بر مبنای پیشنهاد می باشد.

4- بازار برق ایران بازار عمده فروشی می باشد.

5- نرخ خرید از بازار برق ایران به شکل یکنواخت و بر اساس قیمت تسویه بازار می باشد.

6- پرداخت بابت خدمات انتقال بر مبنای آمادگی می باشد.

مدل بازار برق در ایران مدل Pool می باشد، که در این مدل شرکت در بازار برای کلیه خریداران و فروشندگان اجباری می باشد.

مدل پرداخت به فروشندگان در بازار برق ایران تمایزی و یا پرداخت بر مبنای پیشنهاد می باشد. در بازار برق ایران رقابت فروشندگان در بخش انرژی می باشد. فروشندگان مجاز هستند منحنیهای عرضه انرژی را در پله های صعودی و حداکثر در 10 پله به بازار برق ارائه نمایند. در صورت پذیرش این قیمتها در بازار برق بر مبنای قیمت پیشنهادی به واحدها پول پرداخت خواهد شد و نه بر مبنای حداکثر قیمت پذیرفته شده در بازار.

پرداخت بابت ظرفیت ثابت می باشد. در بازار برق بر اساس ظرفیت آماده تولید واحدهای نیروگاهی مبلغی بابت آمادگی به ازاء هر مگاوات ساعت آماده پرداخت می شود. نرخ آمادگی مطابق با آیین نامه سال 84 برابر با 72000 ریال بر مگاوات ساعت بوده که در ضرایب مختلفی که تابع ساعات روز، ایام هفته و ماههای سال می باشد، این نرخ ضرب می گردد. این مبلغ صرفنظر از اینکه نیروگاه تولید نماید و یا تولید ننماید، پرداخت می شود. نرخ آمادگی برای تمام نیروگاههای کشور ثابت می باشد.

نرخ فروش انرژی به خریداران ثابت می باشد و یا به تعبیر دیگر دریافت از خریداران به شکل یکنواخت می باشد. در این حالت متوسط مبلغ پرداختی در کل کشور به ازاء تمام نیروگاهها محاسبه شده و این نرخ در کل کشور ثابت می باشد و هر یک از خریداران بر اساس این نرخ بایستی به بازار برق پول پرداخت نمایند.

پرداخت بابت خدمات انتقال بر مبنای آمادگی می باشد. در واقع می توان گفت مبلغ پرداختی بابت خدمات انتقال وابسته به ظرفیت آماده تجهیزات انتقال و فوق توزیع می باشد و ارتباطی به انرژی جابجا شده توسط این تجهیزات ندارد. دلیل این امر هم این است که در حال حاضر تجهیزات اندازه گیری که بتواند انرژی جابجا شده را اندازه گیری نماید در سراسر کشور و در تمام تجهیزات نصب نگردیده است.

در حال حاضر فروشندگان برق شامل شرکتهای برق/آب منطقه ای(شرکتهای برق/آب منطقه ای به نمایندگی از نیروگاههای واقع در حوزه خود در بازار برق نقش فروشنده را ایفا می نمایند)، شرکت توانیر و نیروگاههای با خرید تضمینی می باشند. از سوی دیگر شرکتهای برق منطقه ای در بازار برق نقش خریدار را نیز ایفا می نمایند. لازم بذکر است با توجه به تصویب ماده واحده استقلال شرکتهای توزیع استانی توسط مجلس محترم شورای اسلامی در تاریخ 9/11/84 بزودی شرکتهای توزیع در بازار برق بعنوان خریدار برق حضور خواهند داشت. لازم بذکر است شرکتهای برق منطقه ای بعنوان مالک تجهیزات انتقال در بازار برق ایران نقش ارائه دهنده خدمات انتقال را نیز بر عهده دارند.


مأموریت ، اهداف ، وظایف
ü خرید و فروش عمده برق در داخل و خارج از كشور و نظارت بر خرید و فروش عمده برق در داخل و خارج از كشور و دیگر عملیات در بازار برق كه توسط سایر اشخاص حقیقی و حقوقی در چارچوب ضوابط و مقررات بازار برق انجام می شود.

ü مدیریت دسترسی و جابجایی ( ترانزیت) انرژی الكتریكی در شبكه برق شامل تبادلات درون و برون مرزی و اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری از وضعیتی كه رقابت در بازار برق را محدود می نماید.

ü تدوین مقررات ، استانداردها و دستورالعملهای مرتبط با اهداف و موضوع فعالیت بازار برق و ارسال آنها به هیئت تنظیم بازار برق جهت تصویب

گزارش وضعیت شبکه برق کشور در 90/5/6از آنجایی که وضعیت سنجی و مدیریت در شبکه های قدرت مهم و استراتژیک بوده در اینجا سعی خواهیم کرد گزارش روزانه وضعیت شبکه برق کشور را به طور آماری قرار بدیم.

نکته: به دلیل بعضی محدودیت ها، اطلاعات با فاصله زمانی چند روزه (معمولا 2 روزه) اعلام میشه.


جمعه 6مرداد 1390

 • قدرت عملی: 50,715
 • قابل تولید: 38,899
 • محدودیت: 11,816
 • تولید در پیک: 35,723
 • مصرف در پیک: 36,039
 • مصرف شبکه داخلی: 35,306
 • ذخیره گردان: 1,031
 • ذخیره غیر گردان: 2,402
 • واردات: 317
 • صادرات: 733
 • خاموشی: 0
 • معادل افت فرکانس: 0
 • ساعت پیک مصرف: 22:04

توجه: کلیه مقادیر بر حسب MW میباشد.نکاتش اینجاست که تفاوت تولید در پیک با مصرف در پیک، از طریق واردات جبران میشه و حتما ساعاتی هم که مصرف پایین تره، صادرات صورت میگیره. حتما میدونید که، مصرف همسایه های شمالی ایران در زمستان افزایش پیدا میکنه ولی مصرف ایران در تابستان.

یه سری تعاریف رو هم که فکر میکنم لازمه، براتون میزارم:

قدرت عملی: مجموع توان تمام واحدهای تولیدی
قابل تولید: مجموع توانی از قدرت عملی که قابل تولیده
محدودیت: مجموع توانی از قدرت عملی که به دلایلی در تولید آن با محدودیت مواجه هستیم.
تولید در پیک: مجموع توان های در حال تولید واحدهای تولیدی که در لحظه پیک در حال تولیده.
مصرف در پیک: مجموع مصرف شبکه در لحظه پیک.
ذخیره گردان: تفاضل توان قابل تولید و توانی تولیدی واحدهایی که در لحظه پیک در مدار قرار دارن.
ذخیره غیر گردان: تفاضل توان قابل تولید و توانی تولیدی واحدهایی که در لحظه پیک خارج از مدار و آماده بهرا برداری هستن.
ذخیره تولید: مجموع ذخیره گردان و غیر گردان که در شرایط اضطراری از آن استفاده میشه
ساعت پیک: لحظه دقیق پیک شبکه.
نظر به اینکه هدفمندی یارانه‌ها به دنبال اعلان عمومی «اصلاح قیمت‌ها» وارد فاز اجرایی خود شده است و از آنجا که کانون اصلی این قانون روی حامل‌های انرژی است، دانستن بهای آنچه که به سادگی مصرف می‌کنید اهمیت وافری می‌یابد. لذا لازم است برای نحوه محاسبه قبوض برق خانگی با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها اینجا کلیک  کرده و سپس میزان مصرف خود را در کادر مخصوص وارد کنید تا در جریان قرار بگیریدکه رقم پرداختی شما چه میزان خواهد شد.
برای نحوه محاسبه قبوض برق خانگی با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها اینجا کلیک کنید.

بینم با یارانه؟ یا بی یارانه؟

منبع خبر : http://www.igmc.ir

صفحات جانبی

نظرسنجی

  لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic