برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

دانشمندان كلیه مصنوعی ساخته اند كه با دستگاه گردش خون كار می كند و می تواند نخستین ابزار كاشتنی برای جایگزینی كلیه های پیوندی و دیالیزی در بیماران كلیوی باشد گروه مختلف تحقیقاتی به سرپرستی پژوهشگری از دانشگاه كالیفرنیا از نمونه اولیه این كلیه مصنوعی رو نمایی كردند. این نسخه اولیه كه به اندازه یك اتاق است امید بخش بیماران كلیوی است.

استفاده از فرایندهای تولید در ساخت تراشه های سیلیكونی می تواند برای ساخت ابزارهای كوچكی به اندازه یك فنجان قهوه بكار گرفته شود.این ابزار جدید می تواند هزاران نفر را از دستگاه های دیالیز و یا قرار گرفتن در فهرست انتظار دریافت كلیه های اهدایی نجات دهد.

این گروه نخستین كسانی هستند كه از این فناوری كه قابلیت كوچك سازی و تبدیل به یك ابزار قابل پیوند را دارد، رونمایی كردند.این سامانه دو مرحله ای، شامل هزاران فیلتر نانومقیاس است كه در یك بیوكارتریج قرار داده شده و می تواند مواد سمی را از خون پالایش كند.

یك زیست راكتور هموكارتریج ساخته شده از سلول های مهندسی شده توبولی كلیوی، می تواند نقش متابولیكی و تعادل آب یك كلیه واقعی را تقلید كند. این سامانه از فشار خون بیمار برای تصفیه خون بدون كاربرد پمپ استفاده می كند.

در حال حاضر پیوند و دیالیز تنها راه های درمان نارسایی كلیه است. یك ابزار كاشتنی می تواند راه حل بهتری باشد اما تا كنون دانشمندان نتوانسته اند سامانه ای ارائه كنند كه بتواند همه توانایی های كلیه را تقلید كند.

این سامانه جدید با استفاده از پیشرفت های اخیر در فناوری نانو و تولید بافت ابداع شده است و محققان امیدوارند از فناوری ساخت سیلیكون برای ساخت ابزاری كوچك و قابل پیوند به بیماران استفاده كنند.

ساخت چنین كلیه كوچك و قابل پیوندی می تواند بطور چشمگیری از بروز میلیون ها مورد نارسایی كلیوی در سراسر جهان و هزینه های درمان این بیماری بكاهد.

http://ali142.mihanblog.com/post/749

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات