برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

ترانس های قدر ت در كارخانه سازنده تست اساسی شده و با ولتاژ های در حد نامی و بیشتر و جریانهای بزرگ، تست میشوند اما پس از حمل ترانس به مقصد جهت بررسی و تائید صحت عملكرد ترانس و نداشتن هر نوع عیب در زمان بهره برداری ، تستهایی بروی آن در محل (پست )با وسایل اندازه گیری دقیق اما قابل حمل ونقل انجام میشود كه به اختصار در زیر آمده است:

1- تست نسبت تبدیل :(RATIO)

2- تست پیوستگی تپ چنجر(TAP CONTINUE)

3- تست مقاومت عایقی : (MEGGER)

4- تست جریان بی باری :(NO_LOAD)

5- تست شار مغناطیسی : flow)

6- تست گروه برداری :(VECTOR GROUP)

7- تست اتصال كوتاه :(SHORT CIRCUIT)

8- تست مقاومت اهمی :(RESISTANCE)

9- تست تانژانت دلتا :(TAN- DELTA)

1- تست نسبت تبدیل :(RATIO)

در این تست با دادن ولتاژ به اولیه یا ثانویه ترانس ، ولتاژ طرف مقابل را به دقت اندازه گیری می كنند.در ترانسهای قدرت كاهنده معمولا طرف اولیه را ولتاژ 380 ولت می دهند و در ثانویه ولتاژ بین 110 تا 180( در تراسهای 20/63 كیلو ولت )بسته به ترانس و تپ های آن اندازه گیری خواهد شد.2- تست پیوستگی تپ چنجر(TAP CONTINUE)

در این تست به اولیه ولتاژ 380 داده و در طرف ثانویه ولت مترهای آنالوگ دقیق قرار داده و در زمان تغییر تپ ها انحراف عقربه در هر سه فاز را بررسی كرده تا بقول معروف عقربه پس نزند . در زمان تغییر تپ میبایست به ترتیب زیر عمل نمود.

1-2....1-2-3....2-3-4....3-4-5 و... یعنی یك پله پائین ودو پله بالا (در روند افزایشی تپ )

3- تست مقاومت عایقی : (MEGGER)

این تست را به كمك دستگاه میگر انجام می دهند و در زمانهای 15 ثانیه و60 ثانیه و5 دقیقه و 10 دقیقه اندازه گیری میكنند. اندازه گیری به قرار زیر است:

LV/HV

HV +E/LV

LV+E/HV

در این تست سرهای اولیه اتصال كوتاه میشود و همینطور در ثانویه.(بهتر است در مرحله اول انجام شود)4- تست جریان بی باری :(NO_LOAD)

در این تست با دادن ولتاژ به اولیه و در صورتی كه ثانویه مدار باز است جریان آنرا با آمپر متر دقیق اندازه گیری می كنیم . برای ثانویه هم به همین منوال است . در اتصال ستاره نسبت آمپر های سه فاز 1-0.8-1 و در اتصال مثلث 1-1-1.3 است.5- تست شار مغناطیسی : flow)

در این تست با دادن ولتاژ تك فاز به سر های هر فاز و نول (در اتصال ستاره ) جریان هر فاز را اندازه گیری و ولتاژ سیم پیچ طرف مقابل را می خوانیم.6- تست گروه برداری :(VECTOR GROUP)

در این تست سرهای مشابه ،در یك فاز را اتصال كوتاه كرده (مثلا U-u) و ولتاژ سه فاز را تزریق میكنیم و ولتاژ را برای تمای سرها نسبت به هم میخوانیم.

7- تست اتصال كوتاه :(SHORT CIRCUIT)

این تست را با اتصال كوتاه كردن در ثانویه انجام میدهیم و جریان در اولیه و ثانویه را پس از وصل ولتاژ 380 به اولیه قرائت و ثبت میكنیم.8- تست مقاومت اهمی :(RESISTANCE)

در این تست ولتاژ دی سی (مثلا 12 ولت ) را به سرهای هر فاز با سر نول در اتصال ستاره و هر دو فاز در اتصال مثلث تزریق كرده و جریان عبوری را اندازه گیری میكنیم.(این تست بهتر است در آخرین مرحله انجام گیرد)9- تست تانژانت دلتا :(TAN- DELTA)

در این تست با دستگاه مخصوص این تست حالتهای مختلف در ترانس را میشود بررسی نمود و ظرفیت خازنی بین هر نقطه از ترانس را اندازه گیری كرد.

http://www.ml.blogfa.com/post-322.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات