برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

شارژ تلفن همراه با ضربان قلب!

یك گروه از محققان به تازگی با استفاده از یك لایه نازك خم شدنی مواد نانو، یك فن آوری تولید نیرو به وجود آورده اند كه در آینده می تواند به میكروروبات های قلب كاشت تبدیل شود كه عملكردشان دائمی است.

یك گروه از محققان به تازگی با استفاده از یك لایه نازك خم شدنی مواد نانو، یك فن آوری تولید نیرو به وجود آورده اند كه در آینده می تواند به میكروروبات های قلب كاشت تبدیل شود كه عملكردشان دائمی است.

دكتر كئون جائه لی از دپارتمان علم مواد و مهندسی "كایست" و دكتر ژونگ لین ونگ از موسسه فن آوری جورجیا، گونه های جدید كارامد و قابل انعطاف فن آوری نانو ژنراتور را ایجاد كرده اند.

آنها از لایه نازك پیزوالكتریك سرامیكی مواد نانو كه به راحتی خم می شود استفاده كردند كه قابلیت دارد كوچكترین حركات بدن انسان از جمله ضربان قلب را به انرژی برق تبدیل كند.

تیم تحقیقاتی توانسته یك لایه نازك سرامیك نانوژنراتور را كه با محیط اكوزیستی سازگاراست تولید كند كه به راحتی و بدون شكستن خم می شود.

فن آوری نانوژنراتور كه یك سیستم تولید انرژی بدون سیم یا باتری است، فن آوری نانو را با پیزوالكتریك تركیب می كند كه نه تنها در مدارهای الكترونیك تلفن های همراه، بلكه در سنسورهای زیست كاشت یا به عنوان منبعی برای میكروروبات ها می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

منابع انرژی در طبیعت (باد، ارتعاش و صدا) و نیروهای بیومكانیكی تولید شده توسط بدن انسان (ضربان قلب، جریان خون و انقباض و آرامش عضلات) می توانند انرژی غیر آلاینده نامحدودی تولید كنند.

ونگ اظهار كرد: این فن آوری می تواند با كمی اصلاح مدارها در روشن كردن ال. ای. دی مورد استفاده قرار گرفته و صفحات نمایش لمسی انعطاف پذیر را به كار بیندازد. به علاوه، لایه نازك مواد نانو (باریوم تیتانات) در این تحقیقات هر دو خاصیت بهره وری بالا و سازگاری زیستی بدون سرب را كه در آینده می تواند كاربرد دارویی داشته باشد دارا است.

محققان آمریکایی روشی ابداع کرده اند که بتوان از حرکت انسان الکتریسیته تولید کرد

به گزارش «24»، اگرچه در این روش ابداعی، میزان الکتریسیته تولیدی کم است ولی این محققان می گویند می توان از همین مقدار کم گوشی تلفن های همراه را شارژ کرد.

در این روش تجهیزات خاصی در کفش افراد تعبیه می شود که با راه رفتن قطره های کوچکی از مایع مخصوصی درون آن حرکت می کند و حرکت این مایع به جریان الکتریکی تبدیل می شود.

هم اکنون این نوع جریان الکتریکی در بعضی از ساعت‌ها و سنسورها وجود دارد ولی هنوز در کفش امتحان نشده است. تیم تحقیقاتی دانشگاه ویسکانزین آمریکا با انتشار نتیجه تحقیقات خود در مجله نیچر اظهار امیدواری کرده اند بتوانند همین روش را در شارژ تلفن های همراه نیز استفاده کنند.

پروفسور تام کروپنکین، استاد مهندسی مکانیک این دانشگاه و رئیس تیم تحقیقاتی با اطمینان این خبر را می دهد که در آینده شاهد این فن آوری هستیم و افراد می توانند با راه رفتن تلفن خود را شارژ کنند که علاوه بر صرفه جویی در انرژی ورزش هم می کنند. در حال حاضر سیستم مشابهی در دو ایستگاه قطار توکیو نصب شده است که هزاران کامپیوتر برق خود را از طریق لرزش حاصل از راه رفتن افراد حاضر در ایستگاه تامین می کند.
خبرگزارى ایسنا (www.isna.ir)

تصاویر سه بعدی را با دست لمس کنید و حرکت دهید.

گروهی از پژوهشگران ژاپنی پروژکتوری را ایجاد کردند که تصاویری سه بعدی ایجاد می کند که بدون نیاز به عینک قابل دیدن هستند و کاربر می تواند این تصاویر را با دست لمس کند.

 

گروهی از پژوهشگران ژاپنی پروژکتوری را ایجاد کردند که تصاویری سه بعدی ایجاد می کند که بدون نیاز به عینک قابل دیدن هستند و کاربر می تواند این تصاویر را با دست لمس کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، فناوریهای سه بعدی هر روز توسعه بیشتری می یابند. به طوریکه اکنون محققان دانشگاه "کیو" به سرپرستی "سوسومو تاچی"، نمونه آزمایش پروژکتوری را توسعه داده و در"نمایشگاه محتوای دیجیتالی" (Digital Content Expo) در توکیو به نمایش گذاشته اند که می تواند تصاویری سه بعدی را ایجاد کند که با دست قابل لمس هستند.

این پروژکتور ویژه قادر است اثر سه بعدی را بدون نیاز به استفاده از عینک سه بعدی کننده پخش کند. در این پروژکتور، یک سیستم پیچیده بازتابشهای اپتیکی به کار رفته که قادر است تصاویر را به صورت آنی از 42 نقطه مختلف به نمایش درآورد، به گونه ای که این تصاویر در مغز انسان به صورت صحنه سه بعدی پردازش شوند.

نتیجه این عملکرد، یک تصویر ناپایدار است که حتی می تواند توسط دست انسان لمس شده و حرکت داده شود.

این توهم تماس فیزیکی با دست توسط انگشت دانه ویژه ای مجهز به حسگر انجام می شود. این انگشت دانه روی انگشت قرار می گیرد و برپایه ورودیهای ارائه شده توسط یک دوربین ویدیویی که فاصله میان تصویر سه بعدی و دست را تحلیل می کند کشیده و گسترده می شود.

براساس گزارش Mainichi، سوسومو تاچی در این خصوص توضیح داد: "در آینده، این فناوری می تواند کاربردهای متعددی پیدا کند. برای مثال، می تواند در بازتولیدهای مجازی موزه ها و یا کاتالوگهای ویژه خرید مورد استفاده قرار گیرد."

پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان روشی برای تغییر فاز گرافن از حالت فلز به حالت عایق ارائه دادند.

محمدحسین زارع، از محققان این طرح پژوهشی در این باره گفت: در این پژوهش با اعمال روشهای عددی توانستیم شبکه های خیلی بزرگ را مورد مطالعه قرار داده و طرحهای اولیه ای را برای کنترل ویژگی های الکترونی گرافن نظیر باز کردن "گاف" با کنترل هندسه و کاهش دادن آن به نوارهای نانومتری به دست آوریم.

روشی برای تبدیل فلز به عایق توسط محققان کشور ارائه شد

پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان روشی برای تغییر فاز گرافن از حالت فلز به حالت عایق ارائه دادند.

پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان روشی برای تغییر فاز گرافن از حالت فلز به حالت عایق ارائه دادند.

محمدحسین زارع، از محققان این طرح پژوهشی در این باره گفت: در این پژوهش با اعمال روشهای عددی توانستیم شبکه های خیلی بزرگ را مورد مطالعه قرار داده و طرحهای اولیه ای را برای کنترل ویژگی های الکترونی گرافن نظیر باز کردن "گاف" با کنترل هندسه و کاهش دادن آن به نوارهای نانومتری به دست آوریم.

وی با تاکید بر اینکه روشهای لیتوگرافی که منجر به تولید ساختارهای نانومتری می شوند دقت کافی برای نمایش گرافین با دقت آنگستروم ندارند، اظهار داشت: از این رو ساختارهای نانومتری به طور اجتناب ناپذیری مرزهای ناصافی دارند که اثراتی قوی در ویژگی های "ترابرد" نوارهای نانومتری ایجاد می کنند.

اما در گرافین دولایه با اعمال میدان الکتریکی عمود به صفحات می توان گاف ایجاد کرد.

زارع با اشاره به نحوه انجام این پژوهش، اظهار داشت: در ابتدا شبکه مورد نظرمان را شبیه سازی کردیم، سپس بی نظمی ها را روی نمونه قرار دادیم و با اجرای سایر مراحل، گذار فلز به عایق را در حضور بی نظمی در شبکه مشاهده کردیم و در نهایت فلز به عایق تبدیل شد.


كم كم داریم به دنیایی نزدیك میشیم كه طرف سنگین ترین چیزی كه بلند می كنه ریموت كنترله و سخت ترین كاری كه می كنه زدن دكمه كنترله و با همون یه دكمه مثلا 5  6  تا از مهمترین كارهای اون شخص انجام میشه . آقایون دست به كار شدن و نوعی متكا طراحی كردند كه در واقع ریموت كنترل تلویزیون یا دستگاه پخش موسیقی شما می باشد و دیگه غصه دور بودن كنترل از خودتونو نمی خورید، همانطور كه لم دادید كانال تلویزیون خود را عوض كنید . 


ناگفته نمونه كه این متكا قابلیت كنترل بیش از 500 دستگاه كنترل از راه دور را دارد و ضمنا اگر 60 ثانیه غیر فعال باشه خود به خود خاموش میشه و انرژی خودشو ذخیره نگه می داره. قیمت این متكا 29.95 دلار می باشد
 

شرکت Joby پایه دوربینی را ساخته که از مواد مغناطیسی تشکیل شده و مثل آهنربا به هر فلزی می چسبه و می شه شکل و فرم های دلخواه بهش داد و  دوربینی تا 330 گرم وزن بهش متصل کردو در هر شرایطی عکاسی یا فیلمبرداری کرد.
قیمت این محصول 25 دلار بوده بیشتر از انتظار میشه ازش استفاده کرد. خودتون قضاوت کنید.

دوربین شناور برای عکاسی همزمان از درون و بیرون آب


این نمونه مفهومی که یک دوربین متقارن است و تاکنون برنده جوایز متعددی شده، از دو لنز و دو شاتر مجزا همراه با تایمر و صفحه ال.سی.دی برای نمایش فضای درون و بیرون آب تشکیل شده و روی آب شناور خواهد ماند.

دوربین های عکاسی ضدآب یا زیرآبی، گزینه های مناسبی برای عکاسی بر فراز آب یا درون آن هستند اما اگر بخواهید همزمان از درون و بیرون محیط آبی عکاسی کنید، امکانات چندانی در اختیار شما قرار نخواهند داد.برای این عکاسی همزمان UNDERABOVE که یک دوربین مفهومی شناور با دو لنز است، باید انتخاب فوق العاده ای باشد.به گزارش گیزمگ، این دوربین در سطح دارای یک عدسی گسترش است و برای عکاسی درون آب نیز یک عدسی جداگانه در نظر گرفته شده است تا شرایط ایده آل برای دوست داران عکاسی از محیط های آبی و ساحل فراهم شود.این دوربین از جنس پلی پروپیلن تشکیل شده و ساختار متقارنی دارد که نیمه بالایی آن از هوا و نیمه پایین آن از آب پر می شود تا چگالی کمتری از آب داشته باشد و روی آن شناور شود.علاوه بر این چگالی پلی پروپیلن ۰.۹۱ است و دوربین در آب دریا با چگالی ۱.۰۳ به خوبی شناور می ماند.یک نمایشگر ال .سی.دی به نحوی روی جداره خارجی دوربین نصب شده که هر دو محیط را به وضوح نشان می دهد.

در این دوربین که تاکنون برنده جوایز متعددی شده، برای هر لنز یک فلش تعبیه شده و تایمری برای عکاسی در نظر گرفته شده است.از هر خانمی سوال كنی كه از سوسك می ترسی میگه نمی ترسم چندشم میشه . نمی دونم این چندشه چه انرژی داره كه خانمها رو تا شعاع 100 متری خاله سوسكه فراری میده . شما می دونید ؟
حالا تازه این مرد های از خدا بی خبر خاله سوسكه رو جوری طراحی كردند كه با انرژی خورشیدی كار می كنه . یعنی دیگه لازم نیست كه اونو كوك كنید تا راه بره. واقعا چرا مردها انقدر دوست دارن زنها رو اذیت كنن ؟


 

تصور كن تو خواب نازی و 2لا 4لا پتو رو كشیدی رو خودت كه یكدفعه آلارم ساعتی كه خودت خریدی واسه بیدار كردنت زنگ می زنه و ... حالا این تازه شروع كاره ، چون تو باید با تفنگ به سمت این ساعت نشونه بری (صبح كله سحر با 1 من پف چشم) و بزنی به سیبل این ساعت تا صدای آلارمش آروم بگیره . به همتون توصیه می كنم شب قیل از ینكه این ساعت رو كوك كنید حتما تمرین كنید و نشونه گیریتونو قوی كنید ، چون احتمالا اگه صبح نتونید ساعت رو بی صدا كنید دیگه اون ساعتو نمی بینید .


تصور کنید بطری آبی دارید که می داند شما چقدر و چه زمانی آب خورده اید و ...

کم کم وارد عصر اپلیکشن + گجت می شویم، ابزارهایی که برای ارتباط بهتر با کاربر یا جمع آوری داده ها، از یک نرم افزار نصب شده روی موبایل بهره می برند. این موضوع محققان کمبریج را به فکر انداخت تا بتوانند وسیله ای برای تنظیم آب مورد نیاز بدن در ورزشکاران طراحی کنند. تصور کنید بطری آبی دارید که می داند شما چقدر و چه زمانی آب خورده اید، هوا چقدر گرم است، شما چقدر و با چه سرعتی دویده اید و مشخصات بدنی شما هم می شناسد و به شما توصیه می کند چقدر آب نیاز دارید! ‏
این تصور شما به دست پژوهشگران کمبریج در حال عملی شدن است. آنها بطری آبی ساخته اند که اطلاعات مربوط به دما و تاریخچه مصرف آب را ذخیره می کند، سپس از طریق بلوتوث با موبایلی که اپلیکشن i-dration روی آن نصب شده ارتباط برقرار می کند تا با کمک اطلاعات شتاب سنج و ژیروسکوپ ، سرعت و میزان دویدن را اندازه بگیرد و این داده ها را در کنار مقادیر مربوط به تنفس و ضربان قلب (دریافت شده از طریق یک باند قفسه سینه) و اطلاعات فردی (وزن، قد، سن؛ جنسیت و ..) آنالیز کند تا میزان آب بدن به دست آید. این بطری هر موقع که ورزشکار نیاز به دریافت آب داشته باشد با یک نور آبی چشمک زن هشدار می دهد. این مجموعه نه تنها از نظر تنظیم میزان آب دریافتی و کاهش احتمال آسیب به خاطر از دست رفتن آب بدن مفید است بلکه اطلاعات خوبی را هم در مورد سابقه فعالیتهای ورزشی فرد به دست می دهد. ‏

می توانید انتظارش را داشته باشید تا دو سه سال آینده اکثر وزشکارهای حرفه ای از چنین گجت هایی استفاده می کنند تا بیشترین بازدهی ممکن را داشته باشند. ‏

در آستانه آغاز سال نوی میلادی، حاضران در میدان تایمز نیویورک شاهد سقوط
توپ بزرگ درخشانی بودند که هم‌زمان با شمارش معکوس و آغاز سال 2011 میلادی
از ارتفاع 23 متری به پایین حرکت می‌کرد.

به گزارش
خبرگزاری مهر به نقل از ان.بی.سی، این توپ نمادین به منظور نمایش پایان
یافتن سال کهنه و آغاز سال جدید از ساعت 11:59 دقیقه آخرین شب سال میلادی
سقوط خود آغاز کرد و هم‌زمان با شمارش معکوس هزاران نفر که هر سال در این
میدان جمع می‌شوند، در عرض یک دقیقه از ارتفاع 23 متری به پایین آمد.

این توپ، کره‌ای هندسی به قطر 3 متر و وزن 5هزار و 386 کیلوگرم است که
از 2هزار و 688 قطعه کریستال مثلثی پوشیده شده و با استفاده از 32 هزار و
256 ال.ای.دی فیلیپس روشن می‌شود که هر 48 دیود نوری آن 22 وات الکتریسیته
مصرف می‌کند. کره میدان تایمز طوری ساخته شده تا بتواند در برابر فشار
بالای وزش باد و تغییرات شدید دمایی مقاوم باشد تا بتواند در طول سال بر
فراز این میدان بدرخشد.

اعدادی که سال جدید میلادی را پس از پایین آمدن توپ به نمایش در آورند
نیز از دیودهای نوری تشکیل شده بود و میزان مصرف انرژی آن‌ها برابر انرژی
مورد نیاز یک آبگرمکن 150 لیتری خانگی است.

شرکت سازنده برای تامین انرژی این کره از منابع انرژی سبز، آزمایشگاه
هوشمند انرژی را راه‌اندازی کرد که در طول سال، بازدیدکنندگان با پدال‌زدن
به تولید انرژی پرداختند. این انرژی ذخیره شده و در آخرین لحظه های سال
صرف نمایش عدد سال جدید شد.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic