برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

تولید اندام های مصنوعی که از طریق پالس های نور با مغز مرتبط میشود

پژوهشگران آمریکایی نوعی اندام مصنوعی را توسعه دادند که قادر است با هدایت نور حاصل از سیگنالهای عصبی مغزی حرکت کند و کنترل شود

پژوهشگران آمریکایی نوعی اندام مصنوعی را توسعه دادند که قادر است با هدایت نور حاصل از سیگنالهای عصبی مغزی حرکت کند و کنترل شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، تیم تحقیقاتی "مارک کریستنسن" از دانشگاه متدودیست جنوبی در دالاس نمونه آزمایشی حسگرهای حساس به نور را ساختند که با مغز کار می کنند و می توانند سیگنالهای عصبی را به نور ترجمه کرده و سپس این نور را از طریق یک فیبرنوری حرکت داده و از طریق آن حرکات پروتز اندام بیونیک را کنترل می کند.

درحال حاضر این نمونه آزمایشی بر روی مغز انسان قابل استفاده نیست، اما این محققان آماده اند که ظرف دو سال آینده آزمایشات این دستگاه را بر روی مدلهای حیوانی سگ و گربه آغاز کنند.

در دنیای علم اصطلاحی با عنوان "تداخل انسان و ماشین" رایج است. این اصطلاح به حسگرهایی اطلاق می شود که سیگنال عصبی را به کلمات، فرماندهیهای موتوری، حرکات ماوس یک رایانه و یا کنترل صندلی چرخدار تبدیل می کند.

تاکنون اندامهای مصنوعی با الکترودهای فلزی قابل پیوند در مغز حرکت می کردند اما الکترودها می توانند با خطر رد پیوند مواجه شوند.

به همین منظور این دانشمندان با پلیمرها و فیبرهای نوری که با پالسهای نور عمل می کنند حسگرهای کاملا سازگارپذیر زیستی را ایجاد کردند.

تمام حرکات بدن با سیگنالی آغاز می شوند که نورونها تولید می کنند این یک جریان کوچک الکتریکی است که این حسگرهای آزمایشی موفق شدند آن را به سیگنالهای نور تبدیل کنند این پالس نور از طریق فیبر نوری توانست حرکات یک اندام مصنوعی پروتزی را کنترل کند.

حرکت نور می تواند در مسیر وارونه ای یعنی از پروتز به مغز انجام شود و برای مثال تحریکات لمسی که از دست به مغز می رسند را بازسازی کند.

براساس گزارش نیوساینتیست، این محققان امیدوارند در آینده اندامهای بیونیک از طریق این فناوری جدید بدون عوارض جانبی و همانند اندامهای طبیعی با مغز تعامل کنند.

http://goldstudents.mihanblog.com/post/88

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات