برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

روباتهای جاروبرقی "رومبا" روباتهایی زحمتکش و دوست داشتنی هستند، اما زمانی که حوصله آنها را نداشته باشید نسبت به ضربه ای که با پا به آنها وارد می کنید واکنشی
 نشان نمی دهند.

انتخاب برتر

طراحی آلمانی روبات جاروبرقی هوشمندی ابداع کرده است که کاملا به توپ شباهت دارد و نامش نیز "داست بال" یا "توپ گرد و خاک" است.

این جاروبرقی توپی شکل که با الهام از توپ بازی همسترها و با شبیه سازی شکل گرده گیاهان ساخته شده است را می توان برای تمیزکردن کف خانه به هر سویی هدایت کرد و یا در صورتی که از آن خسته شدید کافی است با پا ضربه ای محکم به آن بزنید تا غلطیده و به گوشه ای برود.

این روبات با تغییر دادن وزن درونی خود می تواند بر روی زمین غلطیده و در هر جهتی حرکت کند و همزمان با غلطیدن بر روی زمین، گرد و خاکهای آن را مکیده و جارو کند. همچنین زمانی که مخزن زباله آن پر شود به صورت خودکار شروع به درخشیدن کرده و به سوی ایستگاه ویژه اش حرکت می کند.

طراح آلمانی این جاروبرقی می گوید سعی داشته در طراحی آن علاوه بر ایجاد ساختاری مقاوم، داشتن ظاهری زیبا و دوستانه را نیز رعایت کند.

بر اساس گزارش پاپ ساینس، به گفته این طراح از این جاروبرقی توپی می توان در تمیز کردن فضاهای بزرگ که موانع زیادی نیز در آن وجود دارد استفاده کرد. با این حال هر زمان روبات به جلوی پای شما غلطید تنها با پا به آن ضربه ای محکم بزنید تا از شما دور شود.

 

یکی دیگر از لوازم برقی خانگی که بیشترین استفاده را دارد.جاروبرقی می باشد. ذکر چند نکته ضروری در مورد جارو برقی خالی از فایده نخواهد بود.

ادامه:

تعمیرکار خود باشیم (4) جارو برقی

یکی دیگر از لوازم برقی خانگی که بیشترین استفاده را دارد.جاروبرقی می باشد. ذکر چند نکته ضروری در مورد جارو برقی خالی از فایده نخواهد بود.

1- جاروبرقی هم مثل هر وسیله دیگر خانه كثیف می‌شود و اتفاقا بیشتر گرد و غبار می‌گیرد. بنابراین لازم است هر چند وقت یك بار گرد و خاك موتور جاروبرقی‌تان را بگیرید و لوله‌های آن را تمیز كنید. در غیر این صورت، فشار زیادی به موتور وارد می‌شود و ممكن است بسوزد.

2- فیلتر جارو برق را هر چند وقت یکبار تمیز نموده و یا تعویض نمایید. (فیلتر آن را لاقل دو بار در سال شسته یا تعویض نمایید)

زیرا مهم‌ترین بخش جاروبرقی برای نظافت، فیلترآن است. اگر فیلترجاروبرقی شما گرد وخاك گرفته باشد، قدرت مكندگی زباله‌ها را از دست می‌دهد.

3-یکی از نکات مهم در درست استفاده کردن از جارو برق مدت زمان استفاده در هرمرحله است . میانگین استفاده از جاروبرقی نیم‌ساعت است. اگر خانه بزرگی دارید كه برای جارو كردن به دقت بیشتری نیاز دارد، حتما چند بار جارو را خاموش كنید، چون كار مداوم با جاروبرقی به موتور آن آسیب می‌رساند.

4-جارو برق در هنگام کار و بدون مشکل صدای یکنواخت و شناخته شده ای دارد. همیشه مراقب صدای جاروبرقی خود باشید. به محض تغییر صدای موتور، آن را خاموش و علت را بررسی كنید. البته ازدستكاری وتعمیر جاروبرقی بپرهیزید و در صورت بروز اشكال آن را به تعمیركار متخصص بسپارید.

5-از آنجائی که لوله خرطومی ، کیسه زباله و سایر قطعات جاروبرق اکثراً از جنس پلاستیک می باشد. در هنگام استفاده از جارو حتماً باید دقت کنید که آشغالهای مرطوب ؛ ته سیگار روشن یا اشیاء بزرگ و تیز را از سر راه دور کنید.

6-داخل لوله خرطومی جاروبرق را همیشه کنترل نمایید . بهتر است برای خال کردن و تمیرزی لوله خرطومی، از یک شیلنگ پلاستیکی بدون آب استفاده نمایید. (لوله خرطومی را جدا و شیلنگ را وارد لوله خرطومی جاری برقی نمایید)

7-اکثر افراد هنگام حرکت جارو برقی را توسط لوله خرطومی به دنبال خود می کشند از این عمل جدداً خودداری نمایید که باعث پارگی و خرابی لوله خرطومی می گردد.

8- نظافت قسمت های مختلف منزل نیاز به قدرت مکندگی متفاوت دارد. در جاروهای برقی؛ معمولاً چندین درجه قدرت مکش وجود دارد؛ برای نظافت هر بخش از منزل ؛ باید از قدرت لازم و نه قدرت بیشتر استفاده کنید.

9-در صورتی که قدرت مکش جارو برقی شما کم شده است بهتراست :

1-9)لوله خرطومی را بازدید و نظافت نمایید

2-9)کیسه زباله را خالی و یا تعویض نمایید.

3-9)لوله تلسکوپی ( لوله استیل ) جاروو فرچه های نظافت را بازدید و تمیز نمایید.

4-9)درجه و قدرت مکش مناسب را برای نظافت انتخاب نمایید.

در صورت رفع نشدن عیب، جارو برقی خود را به تعمیرکار متخصص نشان بدهید.

یک شرکت هنگ کنگی لامپ جدیدی را عرضه کرده است که با انرژی خورشیدی می تواند حداکثر تا 6 ساعت روشنایی داده و تا حد چشمگیری در هزینه برق صرفه جویی کند.


چراغهایی که در خانه و اداره روشنایی محیط را تامین می کنند علاوه بر اینکه همه ساله حجم بسیار بالایی دی اکسید کربن را در اتمسفر رها می کند موجب افزایش قیمت قبض برق می شود.

در این راستا شرکت هنگ کنگی Nokero نوعی لامپ جدید را به نام "ان. 200" عرضه کرده است که می تواند هم در کاهش هزینه ها و هم کمک به محیط زیست بسیار موثر باشد.

این لامپ ویژه با انرژی خورشیدی عمل می کند. در این لامپ، یک پانل یکپارچه بر روی لامپ نور خورشید را جمع آوری کرده و یک باتری NiMh را شارژ می کند.

این باتری می تواند انرژی لازم برای نور چهار لامپ کوچک "ال. ای. دی" را که داخل حباب اصلی قرار گرفته اند بین 5/2 تا 6 ساعت تامین کند.

بر اساس گزارش دیوایس، "ان. 200" دارای یک قاب ضد آب است و بنابراین می تواند روشنایی محیط بیرون را هم تامین کند.

نسبت به نسخه قبلی این محصول "نوکرو"، این لامپ خورشیدی 60 درصد نور بیشتری تولید می کند.

پانل خورشیدی این لامپ از قابلیت چرخش و تغییر جهت دادن به سمت منبع انرژی خورشید را دارد. این لامپ به قیمت 20 دلار در روی سایت تولیدکننده به فروش می رسد.

"ان. 200" یک منبع روشنایی کاربردی برای مناطقی است که از برق شهری برخوردار نیستند.

 

با این وسیله می توان سرعت اجسامی که به شما نزدیک می شوند یا ازشما دور می شوند را اندازه گیری نمایید

انتخاب برتر

این ابزار جمع و جور را در دستتان بگیرید و با آن به هر شیئی متحرکی که در حال نزدیک شدن به یا دور شدن از شما است اشاره کنید. سرعت جسم در کمتر از چشم بر هم زدنی روی صفحه نمایش ظاهر خواهد شد. نه فقط اجسام بزرگ مانند خودروها می توانند هدف گرفته شوند، که شما حتی می توانید سرعت یک توپ گلف را هم بسنجید. ‏ 

سازنده، هدف اصلی دستگاه را استفاده های ورزشی اعلام کرده اما دقت بالا، استفاده ساده و قیمت ۱۹۹ دلاری مشخصاتی است که می تواند افراد دیگری را هم که نیاز به سنجش سرعت اجسام متحرک دارند را به خود جذب کند. ‏


 

تحقیق روی نورهای تولیدی طبیعی از بدن جانداران
محققان حلزون دریایی کوچکی را کشف کرده اند که می تواند با ایجاد پرتوهای نوری سبزرنگ شکارچیان خود را فراری داده و یا آنها را در معرض شکار شدن توسط دیگر مهاجمان قرار دهد.

جاندار دریایی کوچکی به نام "هینیا برازیلیانا" از پوسته صدفی منحصر به فرد و تابانی برخوردار است که می تواند شدت تابش ناشی از بدن حلزون را افزایش دهد. این حلزون دریایی می تواند از بدن خود پرتوهایی از نور سبز رنگ به وجود آورد که این درخشش موجب وحشت شکارچیان شده و آنها را فراری می دهد.

بدن کوچک و درخشان این جاندار دریایی به صورت دائم در صدفش ساکن خواهد بود اما این صدف نور ناشی از بدن جاندار را شدت بخشیده و نور اندکی که توسط بدن به وجود می آید توسط صدف حلزون تشدید می شود.

محققان موسسه اقیانوس شناسی اسکریپس در سن دیه گو طی مطالعه بر روی جانداران زنده ای که از توانایی نورزایی برخوردارند موفق به کشف این توانایی در این حلزون دریایی کوچک شدند. این محققان پیش از این نیز بر روی حلزونهای درخشان مطالعه کرده بودند اما این گونه جدید موجب شگفتی آنها شد زیرا مشاهده کردند زمانی که این جاندار برای فرار از شکارچیان درون صدف کدر و زرد رنگش جمع می شود، همچنان در حال درخشیدن است.

به گفته دانشمندان کار صدف حلزون در واقع تشدید کردن نوری است که منبع اصلی آن بسیار ضعیف است. بررسی محققان بر روی صدف این حلزون نشان داد در اصل این صدف نسبت به بهترین پخش کننده های نوری موجود در بازارهای جهان، در پخش کردن نور از توانایی بسیار بالاتری برخوردار است. با این تفاوت که عملکرد آن تنها تحت نور سبز آبی ممکن است و نورهای قرمز و آبی بر روی آن تاثیری ندارند.

دانشمندان باور دارند این توانایی در میان حلزونهای دریایی علاوه بر ایجاد ترس و فراری دادن شکارچیان می تواند به عنوان سیستم دفاعی ثانویه نیز کاربرد داشته باشد زیرا این نورهای فلش مانند و درخشان می توانند برای شکارچیان سمجی مانند خرچنگها مانند یک نور افکن عمل کنند تا شکارچیانی که از خرچنگها تغذیه می کنند آنها را به خوبی ببینند.

بر اساس گزارش بی بی سی، این رفتار در بیولوژی به فرضیه "آژیر سارق" شهرت دارد، به گفته محققان این رفتار می تواند در حلزونها به این معنی باشد که حلزون به شکارچی که در کمین خرچنگ نشسته است بگوید: "هی! آن جانور را بخور، می خواهد به من حمله کند!"

 
نرده نوری 

دیگه آنقدر طرح برای روشن نگه داشتن فضای راه پله ها به طور صحیح و صرفه جویی شده شنیدیم و دیدیم خسته شدیم . اما این یكی یكم جالب و توهم برانگیزه . به این صورت كه وقتی شما از راه پله بالا پایین می روید و با نرده همچنان كه هن و هن می كنید خود را بالا می كشید ، یك سیستم جالب داره از همین اثر دست شما روی نرده ها خودشو شارژ می كنه كه در مواقع قطعی برق ، راه پله شما روشن باقی بمونه . این وسیله قابلیت سر خوردن رو داره و شما باید اونو با خودتون بكشید و ببرید. اگه واقعا قابل اجرا باشه طرح بدی نیست اما نیاز به بررسی داره . نظر شما چیه ؟
 
honda
هوندا ایستگاه شارژ خورشیدی خودرو الكتریكی را آزمایش می كند

یکی از مشکلاتی  كه خودروهای برقی با آن مواجه هستند كمبود زیرساختهای پشتیبانی كننده است . مسلما شما دوست ندارید با خودروی برقی خود بیرون بروید و برای شارژ آن یك باتری را در دست بگیرید و كنار خیابان تكان دهید. چشم انداز شركت هوندا ، سفر از دنیای فسیلی به دنیای سوخت پاك و تجدید شدنی است . این طرح در سرتاسر ژاپن اجرا می شود و هدف اصلی آن " مدیریت كل انرژی " نامگذاری شده است .
این حركت مثبت شاید به زندگی با كربن كمتر كمك شایانی بكنه . مرسی هوندا
463

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات