برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

به دنیای شگفت‏انگیز فناوری‏های نوپدید خوش آمدید. همواره یادمان باشد که فناوری‏های انقلابی و محصولات راهبردی در کرانه‏های کاری و ابداع‏های نوآورانه‏ی جالب آغاز می‏شوند. بهترین سودمندی این عرصه کمک به جوشش خلاقیت شما است، شاید در دنیای ما مرزبندی خاصی بین فناوری‏های نوین و در آستانه پیدایش نباشد. آیا برای فناوری‏ها می‏توان کاربردهای گسترده‏تر متصور شد؟ این پرسش را به خلاقیت ذهن شما می‏سپاریم.

هر روز فناوری‏هایی پا به عرصه‏ی وجود می‏گذارند که زندگی را بیش از پیش ساده‏تر و جذاب‏تر می‏‏سازند، اما واقعیتی در پس این صحنه وجود دارد: هنوز بسیاری از فناوری‏ها از مرحله‏ی طرح و ایده فراتر نرفته و به واقعیت نپیوسته‏اند. پیوسته کوشش‏ بر آن است که آثار و نشانه‏هایی از این فناوری‏های نوظهور یافت شود، اما حتا گاهی مبتکران و مخترعان این فناوری‏ها جرات افشای نام یا چهره‏ی خود را ندارند. با این حال، به نظر می‏رسد ۱۰ فناوری شگفت‏انگیز در آستانه‏ی ظهور قرار دارند، هر چند که هنوز از آن‏های به شیوه‏ای واقعی پرده‏برداری و رونمایی نشده است. شاید برخی از این فناوری‏ها در نگاه نخست نوعی اسباب‏بازی به نظر برسند، اما این‏ها واقعیت‏هایی هستند که در آینده‏ای نه چندان دور با آ‏ن‏ها ملاقات خواهیم کرد:
۱) خال‏کوبی‎های برهمکنشی
هیچ‏کس تاکنون طرحی مفهومی را برای یک واقعیت نظیر شکل و طرحی به کار رفته بر روی بدن قورباغه‏ها ارایه نکرده است. طی سالیان گذشته، برندگان جایزه‏های گوناگون در حوزه‏ی طراحی در نیافته‏اند که قورباغه‏ منبع الهام و سرچشمه‏ی طراحی فناوری برای عصر جدید هستند. به همین دلیل هنگامی که به شیوه‏ای بسیار اتفاقی با اندیشه‏ی خال‏کوبی برهمکنشی برخورد کردیم که از طرح و نقش بدن قورباغه‎ها الهام گرفته شده است، شگفت‏زده شدیم. شاید این اندیشه برای آینده‏پژوهان، بیش از طلا ارزش داشته باشد. هارتموت اسلینگر نوعی خال کوبی را اختراع کرده است که در نوع خود آخرین هم‏گرایی میان انسان و ماشین به شمار می‏آید. این خال‏کوبی‏ از یک فناوری خواندن رمزینه‏های دی.ان.ای، نانو حسگرها و خواندن حسی و لامسه‏ای برهمکنش، تعامل کامل صوت، ریزتراشه‏های زیستی نانو مقیاس و چندین بخش سازنده‏ی سایبرنتیک برخوردار است. در حالی که خال‏کوبی‏هایی که به این طریق ایجاد می‏شوند، ظاهری جذاب دارند، اما آن چه که اسلینگر ابداع کرده است، کمتر از پوست یک قورباغه نیست. اکنون این پرسش مطرح می‏شود که آیا ممکن است یک ذهن خوش‏خیال و خلاق بتواند به چنین ابداع جالب توجهی نایل شود؟ بسیاری از جهش‏های فناورانه از دل‏ ایده‏های ساده به دست می‏آیند. شما هم کاربردهای دیگری برای این فناوری جستجو کنید و به استتار هم بیندیشید.
۲) هواپیمای فضایی استرالیا
مسابقه و رقابت در حوزه‏ی گردشگری فضایی به شکلی فراگیر و تمام عیار ادامه دارد، اما این صنعت هنوز در گام‏های آغازین خویش است و بر این اساس جلوه‏نمایی طبیعی و راحتی مسافران جایگزین امنیت و امکان‏پذیری چنین سفرهایی شده است. به نظر می‏رسد هواپیمای فضایی استرالیا در این عرصه خط شکن و پیشرو بوده است. این هواپیما به خوبی احساس طبیعی سفر در فضا را به مسافران خود القا می‏کند و راحتی آن‏ها را نیز در طول سفر تضمین خواهد کرد. یک طراح استرالیایی به نام مارک نیوسان وسیله‏‏ای نقلیه‏ برای سفرهای فضایی طراحی کرده است که مسافران خود را به اعماق سفرهای علمی ـ تخیلی نمی‏برد، بلکه در آینده‏ی نزدیک گردشگری فضایی را برای آن‏ها امکان‏پذیر می‏سازد و برخلاف هواپیماهای تجاری که اغلب شما را با تاخیر به مقصد می‏رسانند، در زمان مقرر شما را در ایستگاه‏های فضایی پیاده می‏کند!
۳) کفش‏های تغییرپذیر
کفش‏های ورزشی به همراه خود فرهنگی را آوردند که دنیای مد را دستخوش تغییر کرد و آن را به عرصه‏ی هنر تبدیل ساخت. امروزه اهمیت مارک و برچسب قیمت این کفش‏ها در سراسر جهان تحت تاثیر اصل بودن و انحصاری بودن طرح این کفش‏ها قرار گرفته است و این رویکرد در عالم ورزش و کفش‏های ورزشی به یک واقعیت جاری تبدیل شده است. اما امروزه طرح‏هایی که تاکنون آن‏ها را ندیده‏ام، به این روند شدت بیشتری بخشیده‏اند. به تازگی در استودیوی اینونتبلز کفشی طراحی شده است که حتا در حال حرکت نیز می‏تواند با فشار دادن یک دگمه توسط صاحب خود، طرح و شکل را تغییر دهد. این کفش برای کنترل خود از یک وسیله‏ی کنترل از راه دور کوچک مشابه آی‏پادهای معمولی استفاده می‏کند و با فشار دادن دگمه‏های آن، سیگنالی به سوی کفش ارسال می‏شود که طرح آن‏ها را براساس یکی از الگوهای از پیش تعریف شده تغییر می‏دهد و بی‏درنگ آن را براساس میل شما تغییر می‏دهد و ظاهر آن را برای شما دل‏پذیرتر می‏سازد. شاید چنین اختراعی برای کودکان و نوجوانان جالب‏تر از دیگران باشد.
۴) دوربین رقومی ۳۶۰ درجه‏
شاید پیش از این تنها در فیلم‏های علمی ـ تخیلی می‏دیدیم که امکان تصویرداری ۳۶۰ درجه‏ای از اشیا یا افراد وجود دارد، اما امروز با تلاش شرکت نیکون، امکان تصویرداری ۳۶۰ درجه‏ای و تحقق اندیشه‏ی آن در آستانه‏ی واقعیت قرار دارد. به گفته‏ی ین چن، طراح این وسیله، دوربین‏های یادشده قادر هستند با لنز دوار خود تصویر افقی کاملی را تهیه کنند و پیش از ثبت و ضبط جزییات، آن را بر روی صفحه‏ی نمایشگری که روی آن تعبیه شده است، به شما نشان دهند. پیش از این تصاویر چشم‏اندازی وجود داشته‏اند، اما برای تهیه‏ی آن‏ها کار بیشتری صورت می‏گرفت. اکنون با استفاده از دوربین ۳۶۰ درجه‏ای نیکون و تنها با فشار دادن یک دگمه این امکان فراهم شده است.
۵) موتور سیکلت مینیاتوری
سام جیبرت اندیشه‏ی موتور سیکلت مینیاتوری هوندا برای فضای خارج از جاده‏های معمولی را ابداع کرده است. طرح او به اندازه‏ای شگفت‏انگیز و جالب است که امکان هرگونه قضاوت بد یا برخورد با چنین موتور سیکلتی را دست کم به طور نظری منتفی ساخته است. این موتور شباهت فراوانی به دوچرخه‏های قرن ۱۹ دارد و تنها یک موتور مدرن امروزی موجب تمایز آن‏ها از دوچرخه‏های قدیمی شده است. این موتور سیکلت با برخورداری از پیل سوختی هیدروژنی به عنوان دوست طبیعت شناخته شده است. به گفته‏ی برخی از ایده‏پردازان، اگر این موتور سیکلت اندکی زودتر اختراع می‏شد، شاید دشواری‏های کنونی آمد و شد و آلودگی هوا در شهرها و خیابان‏ها وجود نداشت.
۶) قرص‏های آماده مصرف
یک طراح انگلیسی به نام پتسرمن گوده به تازگی محصولی را تولید کرده است که به سادگی مصرف آن برای همگان امکان‏پذیر است. این محصول که متشکل از قرص تجویزی پزشک شما به همراه مقداری آب آشامیدنی است، بسته‏ای آماده‏ی مصرف به شمار می‏آید. اگر چه این محصول ترکیبی ساده به نظر می‏رسد، اما دیدگاهی آینده‏گرا در آن وجود دارد و هم اینک برخی از شرکت‏های دارویی از این اندیشه برای افزایش فروش برخی از محصولات دارویی خود که کاربردی عمومی‏تر دارند، استقبال کرده‏اند. سهولت در مصرف دارو انگیزه‏ی اصلی استقبال آن‏ها از این محصول ابتکاری است.
۷) لباس مولد برق برای تجهیزات همراه شما
ولادی اسپتکوسکی جامه‏ای را در چارچوب یک پروژه برای آکادمی هنر و طراحی بزآلل اسراییل طراحی کرده‏ است که برق موردنیاز تجهیزات همراه شما را تامین می‏کند. با وجود آن که اسپتکوسکی جزییات بیشتری در خصوص این جامه فاش نساخته است، اما نمای سه بعدی تهیه شده از آن، این جامه را در عمل نشان می‏دهد، و به نظر می‏رسد باتری‏های به کار رفته در آن، افزون بر استفاده در زمینه‏های جانبی، برای تامین انرژی حرکتی لباس و افزایش سرعت حرکت صاحب آن کاربرد داشته باشند. این احتمال وجود دارد که پس از کاربرد این جامه در زمینه‏های ویژه، کاربرد عمومی آن نیز همگانی و فراگیر شود.
۸) رایانه‏ای یکپارچه
این رایانه‏ی تازه وارد شما را به بُعد دیگری از فضا منتقل نمی‏کند و یا به ناگهان سبب خودآگاهی شما نمی‏شود یا اعلام نمی‏کند که انسان‏ها قادر مطلق عالم هستند، بلکه خود را به یک سخت‏افزار انحصاری تبدیل کرده است. این رایانه که در مسابقه‏ی اخیر طراحی رایانه‏ در کره جنوبی برنده شد، صفحه‏ی نمایشگر را از مجموعه‏ی خود حذف کرده است و به جای آن پرتوهای نمایش را بر روی هر سطحی که شما دوست داشته باشید، بازتاب داده و به شما نشان می‏دهد. افزون بر این، صفحه کلید آن بر روی یک سطح قابل لمس ایجاد شده است و فاقد دگمه‏های پر سروصدای همیشگی است. طراح آن، ون ـ ساک‏لی از کارایی این صفحه کلید اطمینان کامل دارد و معتقد است این رایانه را برای کاربردهای واقعی طراحی کرده است و هرگز از آن انتظار مصارف علمی ـ تخیلی ندارد.
۹) کارت اعتباری آینده
پرداخت صورت حساب‏ها هرگز یک شوخی یا سرگرمی نیست، اما در آینده این شانس وجود خواهد داشت که شما دست کم قادر باشید حتا به نوازندگان خیابانی نیز در صورت تمایل مبلغ اندکی پرداخت کنید. جیکوب پالمبورگ به چنین توانمندی‏هایی برای کارت اعتباری اندیشیده است و یک وسیله‏ی پرداخت جهانی را ابداع کرده است که می‏تواند در زمان واحد، به تمامی حساب‏های بانکی و اعتباری شما متصل شود. این وسیله که هنوز نامی برای آن در نظر گرفته نشده است، حساب لحظه به لحظه پرداخت‏های شما را در اختیار دارد و براساس میزان متداول خریدهای شما می‏گوید، ظرف چند ساعت یا چند روز آینده به چه میزان پول نیاز خواهید داشت. از دیدگاه امنیتی، استفاده از این وسیله نیازمند برخی اطلاعات انحصاری زیستی شما یا صاحب وسیله است و از آن جا که از سامانه‏ی شناسای‏ی بسامد رادیویی برخوردار است، در صورت گم شدن قابل ردیابی بوده و از طریق تمامی سامانه‏های بانکی مستقر در ایالات متحده قابل دسترسی و بهره‏بردای از سوی صاحب حساب می‏باشد.
۱۰) ساعت مچی چسبی
شاید طرح و اندیشه‏ی ساعت مچی چسبی مقوله‏ی تازه نباشد، اما نکته‏ی جالب‏تر این است که شما ناچار نیستید این ساعت را روی مچ یا پشت دستتان بچسبانید. این ساعت که تایم فلکس نام دارد و در شکل‏های گوناگون طراحی شده است، در حقیقت یک برچسب زمانی دیجیتال (رقومی) است که برای همگان، از دانش‎آموزان و دانشجویان گرفته تا ورزشکاران و داوران قابل استفاده است. شاید شناگران مهم‏ترین کاربران آن باشند، زیرا به طور کامل ضد آب و رطوبت است. وزن کم این ساعت از دیگر ویژگی‎های مهم آن است

 

اتفاقی پیش‌بینی نشده در حال رخ دادن است: " اقتصاد آتی" بالهای خود را گشوده تا پیش از به پایان رسیدن "اقتصاد اطلاعاتی" به سراغ ما بیاید. ایده‌ها و فناوری‌های این دو اقتصاد بر یکدیگر طی دهه‌های آینده تاثیر خواهند گذارد و به سرعت فضایی رو به تکامل را برای کسب و کار و مدیریت فراهم خواهند نمود. وظیفه ما آن است که بدانیم اقتصاد آتی چیست، شبیه به چیست، محرک آن چیست و چرخه حیاتی آن چقدر است.

در چرخه‌های حیاتی اقتصادها، ما شاهد یک توالی بوده‌ایم از اقتصاد مبتنی بر شکار که عمر آن به صدها هزار سال قبل میرسد تا اقتصادهای مبتنی بر کشاورزی که عمری دهها هزار ساله دارندو از اقتصادهای صنعتی که عمرشان کمتر از دویست سال است و تا عصر اطلاعات امروز. نیمه نخست اقتصاد اطلاعات تحت سیطره کامپیوترها بود که اهمیت بسیار زیادی برای ما دارند. قدرت اتصال دهنده شبکه های کامپیوتری که با انفجار اینترنت در اوایل دهه ۱۹۹۰ آغاز شد، هرگز کامل نبوده و خود در سیطره نیمه دوم این اقتصاد قرار داشته است. ما شاهد پنج دهه اقتصاد اطلاعاتی بودهایم و به نظر می‌رسد حداکثر سه دهه دیگر شاهد آن باشیم.
هر چیزی که آغازی دارد، طبیعتاً یک چرخه حیات ویک پایان هم دارد. کارخانه ها، سیاره ها و مردم همگی چرخه حیات خاص خود را دارند. کالاها، کسب و کارها، صنایع، اقتصادها و تمدنها نیز چنین هستند. همه آنها چرخه حیات دارند و به نظر می‌رسد این چرخه ها از اصول مشخصی تبعیت میکنند. مثلاً چرخه‌های حیات از دوره‌ها و فصلهای خاصی عبور میکنند که عبارتند از: (Q۱)دوره تکوین، (Q۲) رشد، (Q۳) بلوغ و (Q۴) نزول. فصل نخست اقتصادی در سیطره علوم قرار دارد و فصل دوم تحت سیطره فناوری است که پلی میان علوم و شرکتهایی است که در فصل سوم به بلوغ رسیدهاند. چهارمین فصل بر نوآوری سازمانی متمرکز است. مثلاً علم ترمودینامیک به ساخت موتورهای بخار انجامید که خود باعث شکل گیری صنایع راه آهن و اقتصادهای صنعتی شد و الگوهای بروکراتیک مدیریتی را پدید آورد. علم فیزیک باعث ساخت نیمه رساناها شد که باعث ابداع کامپیوترها و کسب و کارهای مبتنی بر اقتصاد اطلاعاتی شدند و سازمانهای شبکهای حاصل از آن در فصل چهارم ظهور کردند.
ممکن است این چرخه‌ها با یکدیگر تداخل نمایند و در حالی که هنوز یک چرخه در مرحله تکوین است، چرخهای دیگر در مراحل رشد یا بلوغ باشد. ممکن است مردم تا حدود هشتاد سالگی زندگی کنند اما اکثر آنها فرزندانی در سنین ۲۰ یا ۳۰ سالگی دارند. چه چیزی در یک اقتصاد در حال تکوین جدید است. اقتصاد آتی مرحله رشد خود را پیش از بلوغ اقتصاد اطلاعاتی آغاز کرده یعنی دو نسل اقتصادی در کنار هم زیستهاند. اقتصاد آتی دارای سه نیروی محرک اصلی است: ارزش آفرینی در سطح مولکولی، اتصال فناوری اطلاعاتی و فناوری بیولوژیکی و یک محیط اقتصادی که در آن تکامل اقتصادی به عنوان منبع اصلی مدیریت و ایدههای اقتصادی به وقوع میپیوندد. ذهنیت رایج دراین روند، این چنین است: آفرینش، اتصال و تکامل.
● آفرینش
سرنخ‌های اقتصاد آتی را باید در علومی یافت که به فناوری تبدیل شده‌اند و دربرگیرنده قدرت مولکول‌ها هستند. این قدرت در سه موج متوالی ظاهر خواهد شد: نخست در فناوری مواد طبیعی (بیولوژی)، سپس در مواد غیرطبیعی و سرانجام در فناوریهای فوق پیشرفته.
در موج نخست، میتوان گفت که بهترین کار انجام شده، کشف ساختار دوگانه و مارپیچی دی ان ای در تحقیقات کریک و واتسون در سال ۱۹۵۳ بود. تقریباً پنج دهه بعد، تکمیل پروژه ژنتیک انسان در سال ۲۰۰۱ میتواند شروعی برای فصل دوم باشد. فصل دوم حداقل دو تا سه دهه به طول خواهد انجامید که در این مدت ما شاهد تجاری شدن بسیاری از فرآورده‌های بیولوژیکی و همچنین تداخل معنادار فناوری اطلاعاتی و فناوری بیولوژیکی خواهیم بود.
بیولوژی در سطحی کاملاً متفاوت عمل میکند و میان سطوح کوچکتر ارتباط برقرار میکند یعنی میان مولکولها (از جمله دی ان ای)، اندامها، موجودات و اکولوژی‌ها. به عبارت دیگر، اکولوژی مشتقی از مولکولها است اما عکس آن امکان‌پذیر نیست مگر اینکه شما آفریننده آن باشید. نیمه رساناها به تولید رایانه ها انجامیدند و سپس اینترنت ایجاد شد اما عکس چنین حالتی وجود نداشته است. همانند بیولوژی، اقتصاد نیز مشتقی از مولکولها است، البته چنین تعریفی به اندازه زمان داروین ساده نیست و نیازمند مدیریتی قوی همانند مدیریت امروز است.
دی ان ای که نخستین موج بیولوژیکی (اواسط دهه ۱۹۸۰ تا اواسط دهه ۱۹۹۰) بود، از یک الگوی اقتصادی برنامه ریزی شده استفاده می‌کرد که می‌توانست دارویی بزرگ همراه با پولی بزرگ، ایده های بزرگ و خطرات بزرگ باشد زیرا ساختار مولکولی این دارو به درستی قابل درک نبود.
موج‌های دوم و سوم اقتصاد آتی شامل تکامل تجاری شدن مولکولها البته در مدت زمانی طولانی‌تر خواهند بود. در این روند، شاهد پیشرفتهایی در زمینه فناوریهای غیرطبیعی و فناوریهای فوق پیشرفته خواهیم بود. مثلاً گروه جدیدی از سرامیکها دارای ویژگی مقاومت در برابر حرارت هستند که می‌توانند مصرف سوخت را تا یک میلیون بشکه در روز کاهش دهند. ساختارهای جدید مبتنی بر موادی هستند که محیط زیست را نیز حفاظت می‌کند. طی چند دهه آینده ما شاهد ظهور سیستمهای محاسباتی کارآمدتر و کوچکتر خواهیم بود. در این زمینه چهار عنصر مد نظر هستند: الکترونیک مولکولی، فتونیک، کوانتوم و دی ان ای.
اگر شما یک کارآفرین یا یک مدیر باشید و اگر به آنچه که در آینده رخ خواهد داد، چشم دوخته‌اید، باید این سوال را از خود بپرسید:«چگونه می‌توانم از طریق فنآوریهای مولکولی به ارزش کسب و کارم بیفزایم؟»
● اتصال
در سال ۱۹۹۸ ما کتاب ابهام را به رشته تحریر درآوردیم. در این کتاب گفته میشد که اتصالات شبکه ای، قوانین کسب و کار را تغییر خواهند داد. در آنجا ما بر اقتصاد اطلاعاتی تمرکز کردیم. ابهام واقعی زمانی رخ خواهد داد که اقتصادهای فعلی و آتی طی دهه آینده در مقابل یکدیگر قرار بگیرند. در این زمان است که اقتصادها بیش از پیش به سراغ بیولوژی خواهند رفت. به همین دلیل است که ما شاهد ابهام میان فناوریهای مواد طبیعی و غیرطبیعی، فرآورده های طبیعی و مصنوعی و موجودات زنده و غیرزنده خواهیم بود.
به نظر میرسد اتصالات و ارتباطات جهانی در روشنترین وضع و بنیادی ترین قواعد خود قرار دارند. قواعد برگرفته از علوم، جهانی را خلق می‌کنند که قواعد مذهبی یا هنری ، همان جهان را با قواعدی متفاوت می‌آفرینند. همه آنها واقعیتهایی متفاوت از یک جهان هستند. در علوم، چه به قوانین مادی بپردازیم و چه قواعد ژنتیک، اطلاعاتی یا مولکولی، باید بدانیم که در هر حال قانون، قانون است. چنین قوانینی ارتباط میان جهان را ساده تر می‌سازند اما هرگز انسان را از برقراری ارتباطات جدید منع نمی‌کنند.
در علوم، ما به نقطه ای رسیده‌ایم که فناوری بیولوژیکی و فناوری اطلاعاتی را می توان به یکدیگر تعبیر کرد. اصول هر قانون را میتوان در لایه هایی متوالی شناخت. جهان از ابتدا بر پایه نظم و قانون بنا شده و بنابراین اقتصادهای آن نیز چنین هستند. قانون در الزامی‌ترین و اساسی‌ترین شکل خود نیز قانون است. بنابراین میتوان قوانین را مبادله کرد و فناوریهای امروز نیز در راستای همین هدف هستند. بنابراین الگوهایی که بیولوژیستها و اکولوژیستها ایجاد کرده‌اند ، برای مدیریت استراتژیها و فرآیندهای کسب و کار مفید است .
امروزه مولکولها از یک آزمایشگاه به آزمایشگاهی دیگر منتقل می‌شوند و نتایج حاصل از فعالیتهای تحقیق و توسعه به تولید بیشتر می انجامد. علم دیروز میتواند به خدمات و مراقبتهای بهداشتی فردا بیانجامد. قلب مصنوعی که تحت کنترل ریزتراشه ها قرار دارد یک واقعیت است. اما همواره از مولکولها استفاده‌های یکسان به عمل نمی‌آید. هرگز سلولهای یک زالو به یک ترانزیستور سیلیکونی متصل نشده‌اند و یک عصب مصنوعی در بدن خرچنگ قرار نگرفته است.
تفاوت میان موجودات همواره وجود داشته است. دو دهه پیش، علم ژنتیک شاهد پیشرفتهای خوبی بود، باکتریها در آزمایشگاهها پرورش یافتند و پروتئینهای دارویی به طور مصنوعی ساخته شدند. ما آزمایشهای مربوط به انسان را بر روی بدن موش انجام دادیم زیرا بدن موش شباهت زیادی به بدن انسان دارد. هم چنین غدد ابریشمی عنکبوت و غدد شیری بز هم شباهتهای زیادی به یکدیگر دارند. دانشمندان مولکول غدد عنکبوت را وارد غدد شیری بز کردند و در نتیجه شیر بز حالتی ابریشمی به خود گرفت.
گام بعدی انتقال این فناوری آن و استفاده از آن برای تولید انبوه الیافی بود که به بیواستیل (bio-steel) انجامید. استفاده از شیر بز برای تغذیه روشی بسیار قدیمی است اما با استفاده از فناوریهای موجود این امکان فراهم آمد که شیر غنی تر و قوی تر شود. به همین صورت علم بیوپلاستیک در صنایع پتروشیمی و کشاورزی پدید آمده است. پلاستیک از نفت به دست می آید که گران، کثیف و به لحاظ ژئوپلتیکی غیر ثابت است. در آینده این محصول به شکلی ارزان و پاکیزه تهیه خواهد شد. هم اکنون بسیاری از کارخانجات از پلی استیرن استفاده می‌کنند. مزرعه داری مولکولی، یک صنعت جدید مابین صنایع غذایی و صنایع دارویی است.
نرم‌افزارهای رایانه‌ای نیز همانند مولکولها از همین قواعد پیروی می‌کنند یعنی آفرینش، اتصال و تکامل. این امر باعث رشد سریع فناوریهای اطلاعاتی و فناوریهای بیولوژیکی شده است. تکامل سیستمها باعث خلق جهانی مهیج و مجازی شده که بر مبنای قواعد ساده ای اداره می‌شود. سیستمهای ایمنی دیجیتالی به کار گرفته شده‌اند. الگوریتمهای ژنتیک فقط در رایانه ها وجود دارند اما بیولوژیستها از آنها استفاده می‌نمایند. به زودی از شبکیه های سیلیکونی در چشم انسان استفاده خواهد شد. نقاط مختلف جهان به یکدیگر متصل شده‌اند و حد و مرزهای آنها از میان رفته‌اند. از طریق ارتباطات قواعد شیمیایی، بیولوژیکی و اطلاعاتی، فناوریهای جدیدی ظهور می‌کنند که دارای کاربردهای تجاری هستند که تاکنون توجهی به آنها نشده است. ما تنها در نقطه آغازین دانستن آنچه که نمی‌دانیم هستیم .
● تکامل
وقتی عناصر آفرینش همچون مولکولها یا ایده‌های کسب و کار به یکدیگر متصل می‌شوند، شروع به تکامل می‌نمایند. همچنان که اقتصاد ما بهم پیوسته تر می‌شود، منطق مدیریتی دهه های آینده برگرفته از تکامل خواهد بود تا برنامه ریزی.
همه چیز سرعت فزاینده‌ای یافته و این امر ما را قادر می‌سازد تا پیش بینی کنیم که در آینده با اقتصادی یک دقیقه‌ای مواجه خواهیم بود. ما فکر می‌کنیم که در آینده، طول بیشتری نسبت به زمان حال داشته باشیم. یک دلیل ساده آن است که نسل کالاهای جدید هر ساله معرفی می‌شوند اما نسل جدید زندگی دارای چنین سرعتی نیست ؛ البته در دنیای مجازی چنین است اما دستیابی به نتایج واقعی در قبال مردم و اجتماع به زمان بیشتری نیاز دارد.
همچنین هر اقتصادی محصولات محوری خود را دارد و عرصه های مولکولی تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. اگر به گذشته و صنعت راه آهن بازگردیم می بینیم که استفاده از موتور بخار یکی از زیرساختارهای توسعه صنعتی بود و با ظهور موتورهای احتراقی، اتومبیل به محصول اصلی و محوری اقتصاد تبدیل شد. ابررایانه ها و سپس رایانه‌های خانگی و اینترنت که باعث شکل گیری یک شبکه جهانی شد، اهمیت مشابه و یکسانی در عصر اطلاعات داشته‌اند.
فرصت بسیار خوبی برای اقتصاد آتی وجود دارد که محصول محوری آن از دل مراقبتهای بهداشتی بیرون آید، زیرا این بزرگترین بخش اقتصاد است. مطالعه خصوصیات ژنتیک انسان و پیشرفتهای حاصل شده در پژوهشهای سلولی، بستری قوی را برای ظهور محصولات تجاری فراهم می‌آورد. اقتصاد نوین باید علاوه بر بزرگترین بخش خود، به آموزش، داراییهای فکری و سرمایه انسانی نیز توجه کند هر چند که علم ما در این زمینه ها محدود است.
به هر حال، اقتصاد نوین هر چه باشد برگرفته از یک طرح یا شانس نیست. بلکه این نوع اقتصاد باید تکامل یابد و با استفاده از اصول مختلف بخشهای متفاوت خود را به طرق گوناگون به یکدیگر متصل سازد. هر محیطی که چیزی خلق می‌کند آنها را به یکدیگر متصل می‌کند. ما باید انتظار داشته باشیم که برخی از این بخشها به طور همزمان تکامل یابند مانند رشد نسلهای جدید نرم افزاری و انواع ارگانهایی که در آزمایشگاههای مکانیکی تولید می‌شوند.
چنین ترکیباتی چیزی فراتر از برنامه ریزیهای تکاملی نیستند. به همین دلیل، ما باید خودمان را از نقطه ثقل چنین چیزهایی رها سازیم و مانند کوپرنیک آنقدر درباره خورشید مطالعه کنیم تا منظومه شمسی را بیابیم. لذا ما باید سعی کنیم تا به آینده چنین تکاملاتی فکر کنیم و به آنچه که خلق می‌کنیم اجازه دهیم تا تکامل یابند. البته، این فرآیند تکاملی ، توقفی در اقتصاد ایجاد نخواهد کرد.
در بالا گفتیم که ابهام بزرگ بین مواد طبیعی و غیرطبیعی خواهد بود. بسیاری از موانع بین زندگی کربنی و غیرکربنی می‌باشند. متخصصان می پرسند، چگونه می‌توان زندگی را گرمتر ساخت؟ چگونه می‌توان کیفیت کار انسانی را به کامپیوترها وارد کرد؟ در اصل، ما باید بپرسیم: چگونه می‌توانیم تکاملی را قبول کنیم که برخی متخصصان معتقدند باعث توقف ما خواهد شد؟
اقتصاد به واسطه ما متوقف نمی‌شود و ما باید درک کنیم که تکامل آنچه از ما هوشمندتر است، چگونه رخ داده است؟ موجودات به خودی خود پدید نمی‌آیند. آنها در اثر یک جهش و طی شدن مجموعه‌ای از قوانین بوجود می‌آیند. اما اگر آنها زودتر از موعد به تکامل برسند، آیا میتوانند هوشمندتر از ما باشند؟ ما باید فکر کنیم که ممکن است چنین حالتی اتفاق بیفتد. آیا ما قادر هستیم به اندازه آنها خلاق و در حال تکامل باشیم؟
پیشرفتهای علمی در دهه گذشته، در درک این وضعیت کمک زیادی کرده است. مباحث بیشتر باعث می‌شوند تا ما درک بیشتری از جهان پیرامون خود داشته باشیم. ما میتوانیم به کمک فاصله‌ای که میان مولکولها ایجاد کرده‌ایم، اصول محصولات جدید، کسب و کارهای جدید و اقتصادی جدید را ترسیم نماییم.

.

http://7sinirooni.mihanblog.com/post/545

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic