برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

اولین عمل قلب با بکارگیری بازوی روباتیک کنترل شده از راه دور در بیمارستان گِلنفیلد شهر لِستر انگلستان با موفقیت انجام شد.

تصویر اصلی را ببینید

 

 

تکنیک استفاده شده در این عمل جراحی که برای درمان ضربان های نامتعادل قلب صورت گرفته است، از سیستم کنترل تیغ جراحی از راه دور (RCMS) برای هدایت آن در رگ های ناحیه کشاله ران و قلب بهره میگیرد. الکترودهای قرارگرفته بر روی این تیغ جراحی نواحی مختلف از بافت قلب را جهت تشخیص بافت آسیب دیده ای که موجب اختلال در کارکرد قلب شده تحریک می نمایند. پس از تشخیص این بافت آسیب دیده، یک تیغ دیگر در کنار آن قرار گرفته تا با کمک یکدیگر عمل برداشتن بافت و رفع مشکل را به اتمام رسانند.


این عمل که حدود شش ساعت زمان می برد، از سوی جراحانی که نمی خواهند در معرض تشعشعات منتشر شده در حین جراحی قرار گیرند مورد استقبال قرار گرفته است. دکتر آندره ان جی، پزشکی که این عمل از راه دور را انجام داده میگوید:"ما در حین اینگونه جراحی های طولانی که نیاز به پوشیدن روپوش های سربی سنگین برای محافظت در مقابل تشعشعات دارد، بسیار خسته میشویم و روش جراجی از راه دور هم مشکل خستگی و هم تشعشعات را برای ما حل کرده است. با بکارگیری بازوی روباتیک من میتوانم کل عمل جراحی را از یک اتاق دیگر در حالی که پشت دستگاه کنترل کننده روبات نشسته ام انجام دهم. آنچه من در این عمل جراحی تجربه کردم این بود که بازوی روباتیک دقیقاً اعمالی را که من در حین جراحی با دستم انجام میدادم را می تواند پیاده سازی کند و این در حالی است که من با استفاده از RCMS میتوانم حرکات بسیار ظریفی را با بازوی روباتیک انجام دهم."
بر خلاف بازوهای روباتیک فعلی استفاده شده در اعمال جراحی، بر روی این سیستم که توسط شرکت آمریکایی Catheter Robotics ساخته شده است میتوان تیغ های حراجی استاندارد بکارگیری شده در جراحی های دستی را نصب کرد. مشکل اساسی این سیستم، عدم وجود فیدبک لامسه ای برای تشخیص نوع بافت مورد جراحی است.
دکتر ان جی افزود: "البته تحقیقاتی برای پیاده سازی سیستم لامسه بر روی RCMS صورت گرفته است که احتمالاً در نسل های بعدی سیستم مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در نهایت باید بگویم هدف غایی این سیستم تولید دستگاهی نیمه اتوماتیک به منظور کاهش خطاهای انسانی و افزایش دقت در اعمال جراحی است."

http://electronic20.mihanblog.com/post/17

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic