برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

چرا CD ها ۷۴ دقیقه اند ؟
CD_74min.jpg

دیسک های فشرده یا همان CD که امروزه کاربردهای فراوانی در زندگی ما دارند، در سال ۱۹۸۰ به دنیا وارد شدند. ولی چرا دیسک های فشرده ۷۴ دقیقه ای هستند، نه ۶۰ دقیقه ای و نه ۷۰ دقیقه ای !؟ ‏
هفتاد و چهار دقیقه بودن آنها را می توان تقصیر یک مرد ناشنوای آلمانی گذاشت. ‏
شرکت سونی و فیلیپس که آن زمان در حال طراحی استاندارد CD بودند بین اندازه دیسک های فشرده با هم اختلاف داشتند. شرکت فیلیپس به دنبال طراحی دیسک های با قطر ۱۱/۵ سانتیمتر بود و سونی به ۱۰ سانتیمتر بسنده کرده بود. ‏
هر کدام از ۲ استاندارد فوق می توانستند ۶۰ دقیقه از موسیقی استریو با نرخ ۱۶ بیت و با فرکانس ۴۴٫۰۵۶ هرتز را در خود جای دهند. ‏
ولی این مقدار از دید آقای نوریو اهگا کافی نبود. وی که یک تاجر ابزار الکترونیکی در ژاپن بود و برای خوانندگی اپرا هم تعلیم دیده بود، پس از اینکه از کیفیت پایین ضبط صوت سونی به آن شرکت تحت یک نامه شکایت کرد، به استخدام سونی درآمد و پس از گذشت زمان در سال ۱۹۸۲ مدیر شرکت سونی گردید. وی که علاقه خاصی به موسیقی کلاسیک داشت، اصرار داشت که باید سمفونی نهم لودویگ وان بتهوون را بر روی یک دیسک فشرده جای داد. ‏
به گفته فیلیپس : طولانی ترین اجرا ۷۴ دقیقه به طول انجامید … موسیقی که در فستیوال شهر بایروت آلمان در سال ۱۹۵۱ به رهبری ویلهلم فورت ونگلر اجرا گردید را نمی شد در۶۰ دقیقه جای داد. ‏
و این بود سرآغاز دیسکهای ۱۲ سانتیمتری که ۷۴ دقیقه ظرفیت داشتند، استانداردی که متاثر از نوابغ آلمانی و ژاپنی ایجاد شد. ‏


منبع: 

 
ذخیره 900 ترابایت اطلاعات روی یک گرم باکتری، باکتری‌ها دیسک سخت می‌شوند
 
باکتری‌های ای-کولی به دلیل بیماریزا بودن بسیار بدنام هستند اما گروهی از دانشجویان چینی برای این موجود اعتباری جدید و نو به ارمغان آورده اند و می خواهند کاربرد آن را با تبدیل کردن ای-کولی ها به ابزاری برای ذخیره اطلاعات، تغییر دهند.
به گزارش خبرگزاری مهر، این محققان شیوه ای چنان موثر برای ذخیره اطلاعات بر روی DNA این باکتری ها یافته اند که میزان ذخیره اطلاعات بر روی یک گرم از این باکتری ها با میزان اطلاعات ذخیره شده بر روی 450 دیسک سخت دو ترابایتی برابری می کند.

این ابزار زیستی ذخیره اطلاعات با اینکه به تازگی در حال متولد شدن است اما پدیده ای جدید به شمار نمی رود و تا کنون بیش از یک دهه بر روی آن مطالعه و تحقیق انجام گرفته است. اما با این حال تا کنون رمزگذاری اطلاعات بر روی DNA این باکتری ها نمایشی و تنها به منظور نشان دادن عملی بودن این روند بوده است.

برای مثال چند سال پیش گروهی از دانشمندان ژاپنی معادله نسبیت انیشتین را بر روی DNA این باکتری رمز نویسی کردند  تا نشان دهند این کاری شدنی است، سه سال پس از آن محققان در هنگ کنگ نشان دادند نه تنها می توان متن را بر روی این باکتری ها ذخیره کرد، بلکه تصویر، موسیقی و فایلهای ویدیویی را نیز می توان در DNA باکتری های ای-کولی گنجاند.

ذخیره 900 ترابایت اطلاعات روی یک گرم باکتری، باکتری‌ها دیسک سخت می‌شوند
محققان چینی شیوه ای را برای تعبیه کردن اطلاعات فشرده شده به صورت توده ای ارائه کردند که می توان آنها را در سلولهای مختلف باکتری قرار داده و نقشه این سلولها را برای دسترسی آسان به اطلاعات ثبت کرد. محققان حتی سیستم امنیتی قدرتمندی را برای این سیستم زیستی ذخیره اطلاعات ابداع کرده اند که با کمک آن اطلاعات به شیوه ای غیر قابل نفوذ بر روی DNA ذخیره می شود.

سیستم ذخیره زیستی به صورت تئوری از قابلیت ذخیره کردن حجم بزرگی از اطلاعات در فضایی بسیار محدود برخوردار است و از آنجا که باکتری که به صورت مداوم در حال تکثیر هستند، می توانند اطلاعات را برای چندین قرن در خود حفظ کنند اما کاربرد این ابزار در اینجا به پایان نمی رسد.

بر اساس گزارش پاپ ساینس، محققان در جستجوی یافتن راهی هستند تا با کمک آن بتوانند اطلاعات اضافی را بر روی محصولات کشاورزی تراریخته ثبت کنند و از آن به عنوان بارکدهای زیستی استفاده کنند، با استفاده از چنین بارکدهایی می توان منشا بسیاری از محصولات کشاورزی تراریخه را مشخص کرده و میزان مصرف نوعی خاص از این محصولات را پیگیری کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
 
چطور بفهمیم ایمیلی که فرستاده‌ایم توسط گیرنده باز شده است یا نه؟
حتماً برای شما هم پیش آمده است كه ایمیلی را برای كسی فرستاده‌اید و گیرنده، به هر دلیلی، اظهار بی‌اطلاعی می‌كند و می‌گوید ایمیلی از شما دریافت نكرده یا اینكه آن را باز نكرده و متن آن را نخوانده است و شما هم نمی‌توانید مطمئن باشید كه او راست می‌گوید یا خیر. اما آیا ابزاری برای اطمینان شما وجود دارد یا خیر؟ بله! وجود دارد. اگر از كاربران Microsoft Outlook و Exchange Server باشید می‌توانید به راحتی در هنگام فرستادن ایمیل، بخواهید كه رسیدی در هنگام باز شدن آن ایمیل برای اطلاع شما فرستاده شود. اما از آنجا كه اكثر ما این روزها از ایمیل‌های تحت‌وب مثل Yahoo، Gmail، Hotmail و امثال آن استفاده می‌كنیم و این سرویس‌ها ویژگی فوق (مانند Microsoft Outlook) را ندارند، امروز می‌خواهیم روشی رایگان و ساده معرفی كنیم كه كاربران ایمیل‌های تحت‌وب هم بتوانند «رسید» باز شدن ایمیل توسط گیرنده را به محض خوانده شدن ایمیل دریافت نمایند. این روش رایگان بوده و با تمامی سرویس‌های ایمیل نیز سازگار است.

سرویسی كه اینكار را برای شما امكان‌پذیر می‌كند SpyPig نام دارد. این سرویس به محض اینكه ایمیل شما را گیرنده‌ی آن باز كرده و بخواند، پیغامی برای آگاهی شما می‌فرستد. این پیغام حاوی اطلاعات دیگری مانند IP گیرنده‌ی ایمیل و تعداد دقیق دفعاتی كه او متن ایمیل شما را باز كرده و خوانده است نیز می‌باشد. استفاده از SpyPig بسیار آسان است. كافی است به این سایت مراجعه كرده و كارهای زیر را انجام دهید:
قدم اول: ایمیل خود را در جعبه متنی مربوطه وارد كنید (ایمیلی كه می‌خواهید پیغام‌های مربوط به خوانده‌شدن ایمیل‌های ارسالی‌تان را در آن دریافت كنید).
قدم دوم: عنوانی برای پیغام‌هایی كه از این سرویس دریافت خواهید كرد انتخاب كنید و در جعبه متنی مربوطه وارد نمایید (مثلاً بنویسید: «رسید دریافت ایمیل توسط آقای فلانی»)
قدم سوم: یك تصویر به دلخواه از بین تصاویر انتخاب كنید (پیشنهاد می‌شود تصویر خالی سفید را اتنخاب كنید تا گیرنده ایمیل شما، متوجه نشود كه شما دارید از این سرویس استفاده می‌كنید)
قدم چهارم: حداكثر تعداد پیام‌های دریافتی را مشخص كنید (یعنی حداكثر چند دفعه می‌خواهید وقتی كه ایمیل شما را گیرنده‌ی آن باز كرد برای شما پیغام فرستاده شود)
قدم پنجم: دكمه‌ی Click to Activate My SpyPig را بزنید.
قدم ششم: بعد از كلیك كردن، كمی صبر كنید تا شماره‌انداز شروع به شمارش معكوس كند. قبل از رسیدن آن به صفر، این تصویر را با drag & drop در صفحه متن ایمیل خود (كه در پنجره‌ای دیگر در حال نوشتن آن هستید) بیاندازید.
قدم هفتم: ایمیل خود را به روش معمول خود ارسال كنید.


تمام شد، حالا به محض باز شدن ایمیل توسط گیرنده، پیغامی برای شما فرستاده می‌شود و می‌گوید كه چند بار ایمیل مربوطه باز شده است و IP گیرنده چه بوده است. دفعه بعد كه بخواهید از این سرویس استفاده بكنید هم باز باید همین قدم‌ها را تكرار كنید.

فقط به یاد داشته باشید كه حتماً ایمیلی كه می‌فرستید باید HTML باشد (و نه متن ساده) و دریافت‌كننده نیز باید HTML فعال داشته باشد (كه معمولاً همین‌طور هم هست).

منبع: tafreevar.com

تراشه ای که سرعت رایانه ها را ۲۰ برابر می کند!
نسل قدرتمند کامپیوتر های شخصی در راه است.

تراشه

دانشمندان آمریکایی تراشه جدیدی را توسعه داده اند که می تواند سرعت رایانه های شخصی را ۲۰ برابر سریعتر کند.

به نقل از خبرگزاری مهر، دانشمندان دانشگاه گلاسگو و دانشگاه ماساچوست لاول یک تراشه رایانه ای فوق سریع را تولید کردند که 20 برابر سریعتر از تراشه های رایانه های رومیزی فعلی عمل می کند.

رایانه های شخصی رومیزی مدرن دارای یک پردازشگر دو، چهار یا ۱۶ هسته ای هستند اما اکنون این دانشمندان یک واحد پردازش مرکزی (CPU) جدید را توسعه داده اند که تنها در یک تراشه دارای هزار هسته است.

به گفته این دانشمندان، ظرف چند سال آینده با ورود این تراشه به بازار، رایانه های خانگی فوق سریعی ارائه می شوند که نسبت به رایانه های مدرن سرعت بسیار بالاتر و انرژی بسیار کمتری مصرف می کنند.

دانشمندان این تراشه را FPGA نامیده اند. این تراشه نیز مانند همه ریزتراشه ها از میلیونها ترانزیستور تشکیل شده است.

ترانزیستورها سوئیچهای روشن و خاموش کننده بسیار کوچکی هستند و اساس هر مدار الکتریکی را می سازند.

حداکثر سرعت پردازش تراشه هزار هسته ای FPGA برابر با ۵ گیگابیت بر ثانیه است که این میزان ۲۰ برابر سرعت سریعترین تراشه های کنونی است.

منبع: خبرگزاری مهر و به نقل از: hamedpc.com

چگونه فایل های مهم خود را از دیگران مخفی کنم؟


برای این کار روش های گوناگونی وجود دارد که هر کدام از آنها نقاط قوت خودشان را دارند. اما بهترین روش که در امان بودن فایل های شما را تضمین می کند و وابسته به تنظیمات سیستم عامل نیست «رمزنگاری» یا Encryption است. در ادامه نحوه رمز نگاری کردن فایل ها را بررسی می کنیم.

1. برنامه رایگان TrueCrypt را دانلود و نصب کنید.

2. برنامه را اجرا کرده و روی Create Volume کلیک کنید.

3. طبق راهنمای زیر جلو بروید:

TrueCrypt step b step guide

برای تصویر بزرگ تر روی عکس کلیک کنید

قسمت یک: گزینه اول را انتخاب کنید، روی Next کلیک کنید.

قسمت دو: گزینه اول را انتخاب کنید، روی Next کلیک کنید.

قسمت سه: روی Select File کلیک کنید. یک فایل جدید بسازید.

توجه: فایلی که از قبل وجود دارد را انتخاب نکنید، پاک می شود!

قسمت چهار: گزینه AES و RIPEMD-160 را انتخاب کنید.

قسمت پنج: اندازه گاو صندوق خودتان را انتخاب کنید (بعدآ قابل تغییر نیست).

قسمت شش: یک رمز مطمئن که فراموش نکنید انتخاب کنید.

توجه: فراموش کردن رمز به معنی قطعی از دست دادن اطلاعات است!

نکته: اگر گزینه Use Keyfiles را تیک بزنید می توانید یک یا چند فایل جداگانه را به عنوان «کلید» گاو صندوق تان انتخاب کنید. این یعنی برای دسترسی به فایل ها نه تنها به رمز نیاز خواهید داشت. بلکه باید آن فایل هایی که انتخاب کردید هم داشته باشید. این کلید ها می توانند فایل های عکس یا آهنگ و غیره هم باشند. توجه کنید که هرگونه تغییری در این فایل ها بوجود بیاید یا اگر آنها را گم کنید هرگز نمی توانید به اطلاعات تان دسترسی پیدا کنید.

قسمت هفت: گزینه FAT و Default را انتخاب کنید. Random Pool را تیک بزنید. نشانگر ماوس تان را کمی در قسمت کادر Random Pool تکان دهید. روی Format کلیک کنید.

اگر همه چیز به خوبی پیش برود پیغامی با متن “The TrueCrypt Volume has been successfully created” مشاهده می کنید.

خوب تا اینجا ما یک «گاو صندوق» رمز شده ساخته ایم که فایل های مان را در آن نگهداری کنیم. یعنی هر فایلی ما داخل آن قرار بدیم برای دیگران غیرقابل دسترس خواهد بود. حالا می خواهیم ببینیم چطوری خودمان به گاو صندوقی که ساختیم دسترسی پیدا کنیم تا فایل های مان را در آن قرار بدیم.

4. در صفحه اصلی برنامه یکی از حروف موجود در لیست را انتخاب کنید (مهم نیست کدام).

5. سپس روی Select File کلیک کنید و فایلی که قبلآ ساخته اید را انتخاب کنید.

TrueCrypt select file

6. روی Mount کلیک کنید و رمز خود را وارد کنید (اگر فایلی را به عنوان کلید انتخاب کردید، آنها را هم انتخاب کنید).

7. حالا کنار حرفی که انتخاب کرده بودید می بینید که گاو صندوق تان اصطلاحآ mount شده. کافی است به My Computer رفته و درایو جدیدی که ظاهر شده را باز کنید.

8. حالا هر فایلی که می خواهید در این قسمت قرار دهید. بعد از تمام شدن کار تان، فایل ها را بسته و روی Dismount All کلیک کنید تا گاو صندوق بسته شود.

TrueCrypt mounted drive Q my safe

نکته: گاو صندوقی که ساختید را می توانید مثل یک فایل معمولی روی سی دی رایت کنید یا بریزید روی cool disk و… فقط به TrueCrypt نیاز خواهید داشت که آن را باز کنید که آن را هم می توانید نسخه قابل حملش را روی کول دیسک تان بریزید.

* گاو صندوقی که ساختید فایل های شما را مخفی می کند اما به خاطر داشته باشید هر کس که به کامپیوتر تان دسترسی داشته باشد می تواند آن را پاک کند!

* امنیت این روش بسیار بالا است و در حال حاظر رمزگشایی آن شاید فقط توسط سیستم های نظامی کشور های پیشرفته ممکن باشد.

منبع: zangoole.com

فلش مموری های جاسوسی مجهز به جی پی اس
فلش مموری های جاسوسی مجهز به جی پی اس |FunSaaraa.mihanBlog.Com|

بعضی ها خیلی دلشان می خواهد سر از کار دیگران در بیاورند. این یکی از جالبترین گجت های جاسوسی است که تا به حال دیده اید. اینجا یک دستگاه حد واسط بین حافظه یو اس بی و گیرنده جی پی اس داریم. زمانی که دستگاه بر روی حالت فلش مموری قرار دارد عملا کار یک کول دیسک را برای شما انجام می دهد.

 

این دنبال کننده قابل حمل جی پی اس به قدری کوچک است که همیشه می توانید آن را با خود حمل کنید یا آن را در حالت جاسوسی 007 قرار داده و بر روی فرد یا خودرویی که می خواهید زیر نظر بگیرید جاسازی کنید. شما از اطلاعاتی که این حافظه کوچک جمع آوری می کند متحیر خواهید شد.

 

زمانی که این جستجو کننده کار خود را انجام داد و به دستتان رسید، به راحتی می توانید آن را به کامپیوتر متصل کنید. این اطلاعات بعدا می توانند بر روی نرم افزار های گوگل ارث، گوگل مپ، مپ کوئست و کره مجازی (ویرچوال ارث) پیاده سازی شوند تا دقیقا نشان دهند سوژه کجا بوده؟ چه مدت زمانی طول کشیده و چگونه به آن مکان رسیده است؟

 

برخی از ویژگی های برجسته این فلش جاسوس عبارتند از:


1- ثبت زمان، تاریخ، مکان، سرعت، جهت حرکت و عرض جغرافیایی  
2- کار کردن با دو عدد باتری نیم قلمی (AAA)  
3- طول عمر باتری بین 5 تا 7 روز و ثبت 4000 موقعیت مکانی  
4- ذخیره محل های مورد نظر بر روی دستگاه و امکان ترسیم مکان آنها از طریق گوگل ارث و سایر نرم افزارهای ذکر شده.

 

البته فضولی کردن در کار دیگران عمل خوبی نیست. اما شاید اطلاع از وجود چنین گجت هایی هم به افزایش امنیت شخصی کمک کند تا بیشتر مراقب باشید. خوشبختانه شرکت سازنده هم فعلا فروش این فلش جاسوس را متوقف کرده است.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic