برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

یک صفحه از LED هایی که شما به آن شکل داده و آن ها به ترتیب روشن و خاموش می شوند

تابلو روان
 
 
 

LED ها به علت سایز کوچک ، جریان مصرفی کم و رنگ های متنوع بسیار با صرفه هستند. اینجا یک تابلو روان داریم که از قبل نوشته های آن به وسیله LED ها شکل گرفته و به ترتیب حروف آن روشن می شوند. وقتی تمام حروف روشن شد شمارنده ریست می شود. مدار بر پایه شمارنده دهدهی جانسون (IC2 : CD4017) طراحی شده است. یکی از خصوصیات آی سی 2 (CD4017) تهیه 10 خروجی جهت کاربردهای ترتیبی است. در این مدار تنها یک خروجی بالا است و خروجی های دیگر به ترتیب و یک به یک با آمدن کلاک پالس یک می شوند. آی سی 555 به عنوان یک مولتی ویبراتور آستابل با کلاک پالس 1 ثانیه استفاده شده که پالس کلاک آی سی 2 را تولید می کند. بعد از ریست پایه 3 بالا می شود و ترانزیستور T7 را روشن می کند. خروجی ترانزیستور T7 به حرف ‘W’ وصل است و این حرف روشن می شود. با آمدن پالس اول پایه 3 پائین و پایه 2 بالا می شود. ترانزیستور T6 هدایت می کند و حرف ‘E’ روشن می شود. حرف ‘W’ نیز همچنان روشن است زیرا ترانزیستور T7 به وسیله دیود D21 دربایاس مستقیم قرار دارد. به همین ترتیب با آمدن هر پالس یک حرف دیگر روشن می شود و در نهایت تمام کلمه روشن می گردد. با آمدن کلاک بعدی پایه 6 بالا می شود و آی سی را ریست می کند و در نتیجه ترتیب روشن شدن از نو تکرار می شود. سرعت روشن شدن حروف به وسیله پتانسیومتر VR1 قابل تغییر است.
نمایشگر می تواند روی یک بورد مناسب قرار بگیرد. پایه منفی LED ها به هم وصل و به زمین وصل می شوند و پایه های مثبت LED ها به ترتیبی که در شکل نشان داده شده به امیتر ترانزیستورهای T1 تا T7 وصل می شوند. مدار فوق بسیار تطبیق پذیر است و می تواند به تعداد زیادی LED وصل شود. همچنین می توان از دو یا چند مدار کنار هم استفاده کرد تا حروف بیشتری داشته باشیم.

لیست قطعات :
IC1 : NE555
IC2 : CD4017
T1 – T7 : 2N3053
D1 – D28 : 1N4148
C1 : 10uF,16V
C2 : 10nF
R1 , R9 : 10KΩ
R2 – R8 : 330Ω
VR1 : 100KΩ


http://reglator.mihanblog.com/post/28

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات